Z górą sto pięćdziesiąt fotogramów składa się na wystawę „Z albumu rodzinnego hrabiów Sierakowskich”, którą można oglądać w Muzeum Tradycji Szlacheckiej w Waplewie Wielkim (powiat sztumski).
To drugie po Malborku co do wielkości badania na zamku w Polsce. Każdy rok pracy archeologów w Człuchowie przy zamku przynosi efekty.
Rozmowa z historykiem US dr Michałem Paziewskim, autorem książek "Grudzień 1970 w Szczecinie" i "Debata robotników z Gierkiem. Szczecin 1971".
Od roku w Szczecinie można przespacerować się Szlakiem Grudzień ’70. Prowadzi po miejscach dramatycznych wydarzeń.
W okresie międzywojennym walczył o ochronę przyrody. Zginął w listopadzie 1945 zamordowany przez czerwonoarmistów.
W latach 30-tych XX wieku Urząd Budowy Portu dysponował ok. 150 jednostkami pływającymi.
Lędziny po dziś dzień czczą pamięć pułkownika Jerzego Szewełły. Zasłużył na to podczas stanu wojennego w kopalni „Ziemowit”, w której był wówczas wojskowym komisarzem.
„Święta, Gwiazdka, Tradycyjny zwyczaj! Czekają Cię wydatki, więc dobrze obliczaj!” - głosił folder reklamowy z lat 30. Sprawdźmy zatem, co kupowano sobie pod choinkę i ile to kosztowało.
Tak mieszkanki Szczecinka wspominały tragedię rzezi Polaków na Wołyniu.
W ramach dekomunizacji nazewnictwa w Szczecinku znikną wkrótce niemal na pewno ulice Bohaterów Stalingradu i 9 Maja. A jak do tej pory żegnaliśmy patronów z PRL?
Przyjętym przez cesarza miał szansę być każdy, kto wysłał list w swojej sprawie do kancelarii cesarskiej w Wiedniu. Nie trzeba było nawet naklejać znaczka... Historycy o fenomenie popularności Franciszka Józefa I
Mówiąc o Świnoujściu, myśli się głównie o wyspie Uznam i dawnym Cesarskim Uzdrowisku. Ale niezwykłą historię miasta stanowią także, a nawet głównie, opowieści o pozostałych wyspach.
Wiceprezes fundacji Dziedzictwo nie tylko o historii, ale i obecnym stanie cmentarza.
Cmentarze ewangelickie kojarzyły się z Niemcami, nie było więc przeszkód szybko je likwidować.
Bogusław Borysowicz posiada bogate zbiory po rybakach Gryfa, którzy też stworzyli paprykarz.
W Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Chociwlu odbywają się „Chociwelskie spotkania z przeszłością”. Mieszkańcy bliżej poznają historię Chociwla i okolicznych miejscowości.
75 lat temu w obozie Auschwitz odbyła się pierwsza egzekucja więźniów pod Ścianą Straceń. Esesmani celowo wybrali datę polskiego święta narodowego. Rozstrzelani to prawie sami Polacy.
Pozostający przez większość życia w cieniu swego młodszego brata Józefa, Bronisław Piłsudski omal nie został całkowicie zapomniany przez potomnych. A jeśli został zapamiętany, to właśnie przede wszystkim jako „brat Marszałka”, czasem z dodatkiem...
Pochówki wampiryczne: szkielet z fragmentem cegły w ustach oraz przebitą kością udową.
Metryka najstarszego cmentarza sięga czasów słowiańskich; dziś stoi tu kościół św. Mikołaja. Swoją nekropolię miała także ludność żydowska. Przetrwała wojnę, ale nie czasy powojenne
Jan Klawiter, poseł PiS z Pomorza, przygotował projekt ustawy o ustanowieniu dnia 14 lub 15 kwietnia świętem państwowym. Ma być złożony w Sejmie jeszcze w tym roku.
W dwóch betonowych schronach przygotowano miejsce na 160 głowic nuklearnych. Baza numer 3001 w Podborsku była jednym z trzech takich kompleksów w Polsce.
Słupsk i powiat był w 1945 r. sporym skupiskiem Niemców, nie tylko stałych mieszkańców z których większość nie zdążyła uciec, ale i uchodźców.
26 października 1945 r. wszystkie nieruchomości zrujnowanej stolicy przejęło państwo. Skutki „bierutyzacji” warszawianie odczuwają do dziś.
Franciszek Józef i Habsburgowie wzbudzali w Matejce sprzeczne uczucia. Niby zaborcy, lecz to właśnie Najjaśniejszy Pan przyczynił się do rozkwitu kariery młodego malarza.
„Aresztowany” przez Sowietów znaczek pocztowy armii Andersa ze słowem „Dojdziemy” jest dziś bardzo cenny. Na temat tego, jak powstał, wciąż toczą się spory.
W 1985 r. Głos pisał, że tłumnie przybywali do „Steńki” wczasowicze z nadmorskich miejscowości. Przedwojenny dom zdrojowy „Kurhaus” stał się hotelem miejskim ze znaną restauracją „Polonia”
Historię miasta opisaną w trzech językach oraz ponad dwieście fotografii znaleźć można w nowym albumie o Stargardzie. Ukazuje on ważne miejsca widziane oczami mieszkańców
70 lat wyższej uczelni i powstanie Szkoły Giełdowej w Szczecinie
Jaka jest historia Latarni Morskiej w Świnoujściu? Jakie skrywa tajemnice? Zobaczcie!
Był postrachem Sił Obrony Przeciwlotniczej całego Układu Warszawskiego. Piloci ze względu na jego niewyobrażalne osiągi nazywali go Czarnym Diabłem albo UFO. Był znienawidzony przez lotników, ale też dopingował ich do wysiłku. Myśliwcy z Redzikowa...
Neolityczny toporek jest najstarszym eksponatem wystawy zatytułowanej „Badziewie, cacuszka i świecidełka”, prezentowanej w muzeum. Ekspozycję można oglądać do końca stycznia 2017 roku
W 1961 r. z inicjatywy prezesa Pańczaka z taśm produkcyjnych mleczarni zeszła pierwsza partia. Poddasze ocalałego z wojny hotelu „Kurhaus” w 2010 r. strawił pożar. W 2015 roku został rozebrany.
Dokładnie 14 października 1946 roku powstała pierwsza na całym Pomorzu Zachodnim wyższa uczelnia. Obchodzi 70-lecie swojego istnienia już jako Uniwersytet Szczeciński
Rok 1965, Wigilia Bożego Narodzenia A Dla dyżurnych strażaków ze Słupskich Fabryk Mebli wieczór ten zakończył się tragicznie A W wypadku zginął jeden z nich, a drugi został kaleką.
Jest jedyną żyjącą bohaterką książki „Dziewczyny od Andersa”. Mieszka w Londynie, ma 94 lata. Waleria Sawicka była żołnierzem II Korpusu. Zawsze niepokorna. Zachowała doskonałą pamięć i potrafi wspaniale opowiadać.
Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.
Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.
© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.