Agata Maksymiuk

Historia Niewiadomskiego na nowo

Spektakl jest teatrem jednego aktora. W rolę Eligiusza Niewiadomskiego wcielił się Arkadiusz Buszko Fot. Piotr Nykowski „poza okiem” Spektakl jest teatrem jednego aktora. W rolę Eligiusza Niewiadomskiego wcielił się Arkadiusz Buszko
Agata Maksymiuk

Eligiusz Niewiadomski, zabójca Gabriela Narutowicza. Od jego sprawy dzieli nas niemal 100 lat. Mimo upływu czasu i licznych prób, wciąż nie udało się uzyskać jednoznacznej odpowiedzi na pytanie - dlaczego zrobił to, co zrobił? Świeże spojrzenie na portret Niewiadomskiego postanowił rzucić Piotr Rowicki, autor sztuki „Zabić prezydenta”, którą w październiku będziemy mogli obejrzeć na deskach Teatru Małego.

Narutowicza i Niewiadomskiego nikomu przedstawiać nie trzeba, ich historia wciąż budzi wiele emocji. Dlaczego zdecydował się Pan podjąć ten temat?

- To nie była moja inicjatywa, ale od razu mi się spodobała. Instynktownie wyczułem, że to jest temat ważny, gorący, z aluzjami do współczesności. Z wykształcenia jestem historykiem i napisanie tekstu monodramu opartego na faktach wydawało mi się intrygującym wyzwaniem.

Pozostało jeszcze 86% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Agata Maksymiuk

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.