Historia miasta. Łódź pałacową potęgą jest i basta

Czytaj dalej
Fot. Krzysztof Szymczak
Wiesław Pierzchała

Historia miasta. Łódź pałacową potęgą jest i basta

Wiesław Pierzchała

Łódź jako jedyne miasto w Polsce i nieliczne w Europie ma tak dużo rezydencji fabrykanckich. Po raz pierwszy tak obszernie opisał je wybitny znawca zabytków - prof. Krzysztof Stefański

Niezwykły upominek noworoczny dla miłośników dawnej Łodzi przygotowali dwaj znani łodzianie: prof. Krzysztof Stefański z Uniwersytetu Łódzkiego, czołowy znawca łódzkich zabytków oraz wydawca Jacek Kusiński. Pierwszy z nich opisał 62 łódzkie rezydencje fabrykanckie, a drugi zrobił efektowne ich zdjęcia zewnątrz i wewnątrz. Owocem ich współpracy jest opasła księga „Pałace i wille” wydana w cyklu „Książki o Łodzi”.

- Jest to pierwsza publikacja w tak szeroki sposób ukazująca łódzkie rezydencje fabrykanckie i ich wnętrza - podkreśla Krzysztof Stefański.

Dodajmy, że książka ta stanowi znakomite uzupełnienie poprzedniego opus magnum profesora Stefańskiego, czyli „Łódzkich willi fabrykanckich”, które miały wielkie powodzenie wśród czytelników.

Dzięki nowej publikacji łódzkie pałace i pałacyki - m.in. te, które są w rękach prywatnych i trudno zwiedzić ich wnętrza - nie mają przed nami tajemnic. A warto je poznać, gdyż pod tym względem miasto- zwane przez pisarzy „kominogrodem” i „ziemią obiecaną”- jest wyjątkowe.

Pozostało jeszcze 75% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Wiesław Pierzchała

Jestem dziennikarzem w redakcji "Dziennika Łódzkiego". Jestem sprawozdawcą sądowym i opisuję najciekawsze procesy i rozprawy. Ponadto zajmuję się policją, prokuraturą, tematyką historyczną oraz związaną z łódzkimi zabytkami i rodami fabrykanckimi. Regularnie omawiam na łamach gazety nowe książki o tematyce historycznej.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.