Historia. "Chociwelskie spotkania z przeszłością". Opowiadają o tym, co było

Czytaj dalej
Grzegorz Drążek

Historia. "Chociwelskie spotkania z przeszłością". Opowiadają o tym, co było

Grzegorz Drążek

W Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Chociwlu odbywają się „Chociwelskie spotkania z przeszłością”. Mieszkańcy bliżej poznają historię Chociwla i okolicznych miejscowości.

Na ostatnim spotkaniu w chociwelskiej bibliotece, które było w październiku, były dwa główne tematy. Kinga Krasnodębska z Muzeum Narodowego w Szczecinie przeprowadziła wykład pod tytułem „Pasja Chociwelska - czołowe dzieło późnogotyckiego warsztatu zachodniopomorskiego”. Była także prezentacja multimedialna, przygotowana przez dr. hab. Pawła Guta z Archiwum Państwowego w Szczecinie. Tytuł tej prezentacji to „Księga ławnicza Chociwla - źródło do dziejów miasta i Pomorza”.

Powstały w XV wieku

- Znajdujące się w zbiorach szczecińskiego Muzeum, a pochodzące z kościoła w Chociwlu, rzeźby są obiektami powstałymi w drugiej połowie XV wieku - relacjonuje ostatnie spotkanie w bibliotece w Chociwlu Andrzej Puławski, organizator „Chociwelskich spotkań z przeszłością”. - Nie jest znany autor rzeźb. W związku z tym badacze nadali mu nazwę urobioną od najsłynniejszego dzieła jakim jest właśnie grupa chociwelska.

Andrzej Puławski przypomina, że zasłużona badaczka gotyckiej plastyki na Pomorzu Zofia Krzymuska-Fafius początkowo uważała, że warsztat mieścił się w Kołobrzegu. Po dalszych analizach domniemaną lokalizację przesunęła w okolice Nowogardu. Badanie sztuki średniowiecznej jest utrudnione z powodu dużego rozmieszczenia dzieł i wciąż potrzebnej inwentaryzacji w terenie, dzięki której wiele dociekań zostałoby zweryfikowanych.

Miejskie, czyli ławnicze

Historię regionu poznaje się także dzięki księgom miejskim.

- Księgi miejskie, zwane też księgami ławniczymi ukrywają się pod nazwą „Libri civitatis, hereditatim, scabinorum” - informuje Andrzej Puławski. - W małych miastach prowadzono zazwyczaj jedną księgę zawierającą wpisy dotyczące własności miejskiej oraz spraw spornych i spraw karnych rozstrzyganych przez miejską ławę.

Takie księgi to wyjątkowe źródło poznania miasta i życia jego mieszkańców.

- Księga chociwelska, która znajduje się w zbiorach szczecińskiego Archiwum Państwowego, prowadzona była w latach 1320-1567 - mówi organizator cyklu „Chociwelskich spotkań z przeszłością”. - Jest do dowód na to, że dokument z 1338 roku nie świadczy o nadaniu praw miejskich Chociwlowi, tylko je potwierdza. W takim razie miasto istniało znacznie wcześniej.

Andrzej Puławski dodaje, że księga miejska Chociwla składa się z 68 pergaminowych kart o szerokości 12 centymetrów i długości 14 cm.

- W XIX wieku staje się własnością Pomorskiego Towarzystwa Historyczno-Archeologicznego w Szczecinie (Gesellschaft für pommersche Geschichte und Altertumskunde) i opracowana przez Hugona Lemckego (Das älteste Schöffenbuch von Freienwalde, „Baltische Studien” Bd. 32 (1882), s. 172) - informuje Andrzej Puławski.

Różne tematy

Ostatnie spotkanie w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Chociwlu było trzecim z cyklu spotkań historycznych omawiających historię Chociwla i jego okolicy.

- Na poprzednich spotkaniach omawiane były inne zagadnienia dotyczące miasta i obszaru gminy Chociwel, jak choćby kolonizacja wiejska, pomniki upamiętniające poległych, starożytne cmentarzysko kultury jastorfskiej w Długiem oraz architektura kościoła Matki Boskiej Bolesnej w Chociwlu - wylicza Andrzej Puławski.

23 listopada odbędzie się kolejne spotkanie.

- Już dzisiaj zapraszam - mówi Andrzej Puławski.

Grzegorz Drążek

Interesuje mnie wszystko to, co dzieje się w Stargardzie. Dlaczego? Bo stąd jestem i tutaj pracuję. Jestem dziennikarzem Głosu Szczecińskiego od roku 2001 i od początku pracuję w redakcji w Stargardzie. Publikuję na portalach internetowych stargard.naszemiasto.pl i GS24.pl. Pomagam czytelnikom rozwiązać ich problemy, opisuję codzienne wydarzenia z miasta, relacjonuję mecze koszykarzy Spójni Stargard, bywam na wydarzeniach kulturalnych, przygotowuję też bardzo lubiane przez czytelników archiwalne galerie zdjęć Stargardu.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gs24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.