Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Katarzyna Kachel

Hanka: Kiedy wróciłam od lekarza, myślałam, że nadszedł koniec świata

Wszystkie przepisy w książce zostały przetestowane i zatwierdzone przez Damiana i Dominika Fot. Fot. Wydawnictwo WAM Wszystkie przepisy w książce zostały przetestowane i zatwierdzone przez Damiana i Dominika
Katarzyna Kachel

Bez glutenu. Bez cukru. Bez nabiału. Nie wierzyłam, że się da - mówi krakowianka Hanka Ciężadło, mama bliźniaków z dietetycznym wyrokiem i autorka książki „Survival dla alergików i ich rodzin”. Przetrwała i udowodniła, że zdrowe odżywianie wcale nie musi być nudne

- Kiedyś pisałaś książki geologiczne.

- To były takie półkowniki, nudne publikacje naukowe napisane nieczytelnym językiem. Pierwsza o Kaukazie, druga o gagatach.

- Co to takiego?

- To bitumiczna odmiana węgla. Taki czarnuch, który można oszlifować i wtedy wygląda całkiem przyjemnie. Nazywają go czarnym bursztynem, choć nim nie jest. Może i to było interesujące, ale wtedy wydawało mi się całkiem nieciekawe i nie z mojej bajki.

- Jedzenie jest z Twojej bajki?

- Absolutnie, bo gotowałam od zawsze. Ale książka jest z potu i krwi, dlatego całkowicie moja. Dziś mnie niezmiernie cieszy, ale kiedy myślę o początkach, które mnie do niej doprowadziły, to jeżą mi się włosy na głowie.

- Usłyszałaś od lekarza: bez glutenu, cukru i nabiału i?

- Pomyślałam; wariat, a może nawet przemknęło mi wówczas przez głowę, że oto właśnie nastąpił koniec świata. Jedno wiem, że na pewno było kiepsko. Rozjechał mnie buldożer. Lekarz przekazał mi tę informację w taki sposób, że wyszłam z gabinetu z poczuciem winy i beznadziei. Może on i był dobrym specjalistą, ale psychologiem żadnym.

-Powiedział ci, że jesteś złą matką?

- Gorzej, zapytał przy chłopcach: dlaczego pani truje swoją rodzinę?

- Trafiłaś do niego, bo?

- Bo moi chłopcy, bliźniacy, wiecznie mieli problemy ze skórą i z trawieniem. Zgłaszałam to różnym specjalistom, którzy oczywiście to bagatelizowali. Słyszałam; pierwsze dzieci, nie zna się, przesadza. I kiedy chłopcy byli już duzi, zaczęły wychodzić im drugie zęby, na dodatek jednemu krzywo, poszliśmy do ortodonty, który powiedział, że musimy przed założeniem aparatu wykluczyć powody, dla których syn oddycha buzią. I tak znaleźliśmy przyczynę problemów. Tyle że testy alergiczne, które przeprowadziliśmy, wycięły z naszej diety niemalże wszystko. Gluten i nabiał to było jeszcze nic, bo wśród produktów zakazanych znalazły się czosnek, wiśnie, siemię lniane, jabłka. Przyszłam do domu otworzyłam lodówkę, wyciągnęłam z niej wszystko i stwierdziłam, że nic się nie nadaje dla moich chłopaków. Pomyślałam, dobrze, okej, widocznie nie odżywialiśmy się zdrowo, muszę zatem iść do sklepu eko i tam się zaopatrzyć. I to był drugi dramat. Bo na długich półkach stało milion zdrowych rzeczy, ale nie było wśród nich takiej, która nie zawierałby choć jednego zakazanego przez lekarza składnika.

Czytaj więcej:

 • Czy koledzy nie traktują jej synów jak dziwolągi?
 • Czego się nie udało do końca odtworzyć ze zwykłej kuchni?
Pozostało jeszcze 62% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

  już od
  2,46
  /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Katarzyna Kachel

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gs24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.