Krzysztof Błażejewski

Grypa w Bydgoszczy. Umierał co setny zarażony

Tak wyglądały przepełnione lazarety wojskowe w czasie największego nasilenia epidemii hiszpanki w 1918 r. Fot. Wikipedia Tak wyglądały przepełnione lazarety wojskowe w czasie największego nasilenia epidemii hiszpanki w 1918 r.
Krzysztof Błażejewski

99 lat temu mało kto z bydgoszczan nie zapadł na grypę, której fala zalała Europę. Nikt nie wiedział jeszcze, że hiszpanka zbierze tak obfite żniwo śmierci.

Na przełomie XIX i XX stulecia grypa była traktowana jako łagodna choroba. Nikt nie spodziewał się, że i ona może przybrać groźne rozmiary. W Kujawsko-Pomorskiem „gościła” m.in. na przełomie lat 1889/90. Zachorowała na nią połowa mieszkańców Bydgoszczy. W tym czasie bardziej niż grypy obawiano się kolejnej epidemii cholery typu azjatyckiego, jaka parokrotnie wcześniej odwiedziła nasz region, zawsze przychodząc ze wschodu, z zaboru rosyjskiego.

Pierwszy atak

Epidemia grypy, nazwanej później hiszpanką, rozpoczęła się wiosną 1918 roku w USA. Do Europy sprowadzili ją amerykańscy żołnierze. Jako że główne ich transporty docierały do portów Francji, kraj ten stał się wylęgarnią zarazy. Początkowo sądzono, że przyszła z Hiszpanii, stąd jej nazwa - hiszpanka.

Przeczytaj cały artykuł

Pozostało jeszcze 74% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Krzysztof Błażejewski

Interesuje się dziejami Pomorza i Kujaw, historią Bydgoszczy i Torunia. Pasjonuje się sportem, szczególnie żużlem, pociągają go dalekie podróże i poznawanie różnych regionów świata, przyrody i kultury.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.