„Grypa pocztowych gołębi” dopada listonoszy. Biorą L4

Czytaj dalej
Fot. Maciej Szczot
Katarzyna Paczewska

„Grypa pocztowych gołębi” dopada listonoszy. Biorą L4

Katarzyna Paczewska

28 stycznia rozpoczęła się wśród pocztowców akcja „Grypa pocztowych gołębi”. Na czym polega? Listonosze idą masowo na chorobowe. Objęła ona głównie południowo-zachodnią Polskę, ale mówi się o niej też u nas.

- Czy plucha, czy upał, nosimy ważne listy, przesyłki i pieniądze. Mamy odpowiedzialną pracę, ale w poniżających warunkach i za marne grosze - zdradza jeden z listonoszy.

- Do roznoszenia listów, przesyłek, emerytur dochodzi jeszcze handel. Zniczami i batonami też. To nie jest lekka praca ani godnie opłacana. Ludzie są zmęczeni. A teraz dodatkowo jesteśmy zastraszani - słyszymy od innego pracownika, z regionu w którym protest już trwa.

- Na Poczcie Polskiej bardzo źle się dzieje - mówi jeden z bydgoskich listonoszy. - Dostajemy około 2200 złotych na rękę. Premie? Bardzo rzadko ktoś z nas je widzi. Czarę goryczy przelewa fakt braku ludzi do pracy. Jesteśmy zbyt obciążeni. Robimy swoje, a potem inne tereny. Nikt nie chce przyjść za te pieniądze. A jak ktoś się już zdecyduje, to po tygodniu rezygnuje. Ludzie wytrzymują maksymalnie do pierwszej wypłaty. Torby są coraz cięższe. Ulotek przybywa, mimo, że jakiś czas temu wywalczyliśmy, by ich nie było. Premia? Nikt jej nie widzi. A jak już jakaś się pojawi to bardzo rzadko. Na święta też nic nie było. Nasza poczta zmienia się w kiosk. Bardzo ciężko mają też panie przy okienku. Ludzie wyżywają się na nich. Pracuję długo, ale tak źle nigdy nie było.

Czego domagają się listonosze? Więcej o akcji listonoszy przeczytasz w dalszej części artykułu.

Pozostało jeszcze 59% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Katarzyna Paczewska

W „Gazecie Pomorskiej” pracuję od 2007 roku. W tekstach poruszam najczęściej tematykę cyberbezpieczeństwa, energetyczną i rynku pracy. Na drugim etacie - mama, a „po godzinach” - cyklistka.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.