Anna Folkman

Grypa odpuszcza. Sezon powoli mija

Grypa odpuszcza. Sezon powoli mija
Anna Folkman

Na początku marca na grypę i zakażenia grypopodobne zachorowało mniej osób niż rok temu. Szczyt zachorowań mamy już chyba za sobą.

Po zwiększonej liczbie zachorowań na grypę i zakażenia grypopodobne w lutym, kiedy to zarejestrowano 29 266 osób z objawami grypy i grypopodobnymi, czyli dwa razy więcej niż w roku ubiegłym, na początku marca grypa odpuściła.

- W pierwszym sprawozdawczym tygodniu marca zarejestrowaliśmy 3383 przypadki grypy i zakażeń grypopodobnych, 28 osób było hospitalizowanych. W tym też okresie potwierdzono grypę u 31 osób - podaje Małgorzata Kapłan z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinie. - Analogicznie w 2016 roku zarejestrowaliśmy 3951 przypadków grypy i zakażeń grypopodobnych. 35 osób wymagało hospitalizacji.

W lutym tego roku dwie osoby zmarły z powodu powikłań pogrypowych, w pierwszym tygodniu marca odnotowano jeden zgon z powodu wirusa grypy AH1N1.

Odnotowany wzrost zachorowań na grypę i podejrzenia zachorowań jest spodziewanym w sezonie epidemicznym wzrostem zachorowań, przy czym nastąpił wcześniej niż w ostatnich dwóch latach, wówczas szczyt zachorowań przypadał na luty i początek marca.

- Jeśli odczuwamy objawy infekcji wirusowej, „grypowej”, pierwszym krokiem jest odizolowanie się od osób, które mogą się potencjalnie zarazić i pozostanie w domu - mówi Jacek Bujko, specjalista medycyny rodzinnej z Przychodni Szczecińskiej. - Częste mycie rąk, niekorzystanie z tych samych sztućców, kichanie w jednorazową chusteczkę, którą od razu potem wyrzucamy. To podstawowe postępowanie w takiej izolacji, choć i tak trudno się uchronić przed chorobą, zwłaszcza grypą.

Anna Folkman

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.