Goście ze Wschodu zachwycili Mogilno

Czytaj dalej
Fot. Dariusz Nawrocki
Agnieszka [email protected]

Goście ze Wschodu zachwycili Mogilno

Agnieszka [email protected]

Przez weekend w Mogilnie gościła grupa Białorusinów. Mieszkańcy bardzo ich polubili, goście zachwycili swoją muzyką i tańcem.

W miniony weekend w Mogilnie gościła grupa „Ostromieczewskie Liawony” oraz przedstawiciele miejscowości z Ostromieczewo.

Białorusini zostali zaproszeni do Mogilna na Festiwal Kultur, który miał się odbyć w ramach Dni Mogilna. Początkowo zakładano, że do miasta przyjadą przedstawiciele miast partnerskich. Mieli być Niemcy z Engelskirchen oraz zaprzyjaźnieni z nimi Francuzi, rozważano także przyjazd delegacji z miejscowości Brody na Ukrainie. Przypomnijmy, że Festiwal Kultur zaproponowali Niemcy, impreza miała się odbywać cyklicznie, co roku w kolejnych miastach.

Ostatecznie impreza w takim kształcenie nie doszła do skutku. Do Mogilna przyjechali jednak cudzoziemcy. Przed tygodniem w parku wystąpiła niemiecka orkiestra dęta, która odwiedzała kolejne miasta w regionie.

Weekend spędzili w Mogilnie Białorusini. To grupa, która odwiedzała już nasz region. W 2015 roku ta sama grupa odwiedziła Dębowe Targi Rolne w Mokrem. Białorusini odwiedzali już także Inowrocław. W zorganizowaniu ich przyjazdu do Mogilna pomógł radny Konrad Andrzejewski.

Goście wzięli udział w Zlocie Pojazdów Militarnych i Ratunkowych w Chabsku oraz dali koncert w amfiteatrze. Białorusini mieli okazję poznać członków Klubu Seniora i Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Jak mówi Grażyna Lewandowska opiekunka klubu i UTW, czasu na lepsze poznanie się było za mało, ale mogilnianie i Białorusini bardzo się polubili. Była co prawda bariera języka.- My nie mówimy po białoruski, oni po polsku, ale jakoś się porozumieliśmy.

Porozumienie szczególnie było widać podczas wspólnych tańców i śpiewów. Zagraniczni goście zachwycili publiczność podczas występu w amfiteatrze. Tu zresztą wystąpił także zespół Kalina oraz Mogileńska Orkiestra Dęta i Dixie Team. Jak mówi Grażyna Lewandowska byłoby świetnie, gdyby zespół odwiedził ziemię mogileńską na dłużej. - Wtedy moglibyśmy zaprosić ich do siebie, do domów.

Goście z Białorusi bardzo zainteresowali się działalnością klubu seniora i Uniwersytetu Trzeciego Wieku. U siebie nie mają takich organizacji, ale bardzo chcieliby je założyć.

Mogilnianie mają nadzieję, że to nie była ostatnia wizyta gości ze Wschodu.

Agnieszka [email protected]

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.