Gorzowskie osiedla. Staszica: w starych blokach młody duch!

Czytaj dalej
Fot. Agata Wolańska
Agata Wolańska

Gorzowskie osiedla. Staszica: w starych blokach młody duch!

Agata Wolańska

- Dla mnie tu są same plusy! Wszędzie blisko. Jest Słowianka, duże sklepy, poczta, dobra komunikacja - mówi Halina Elżbieta Daszkiewicz, mieszkanka i działaczka osiedlowa

Staszica to osiedle z landsberską tradycją - śmieje się Robert Piotrowski, gorzowski regionalista i historyk.

Pierwsze kamienice w tej części miasta stanęły jeszcze przed wojną, choć dziś na osiedlu dominuje zabudowa powojenna. - Dużo bloków powstało w latach 60. - mówi Piotrowski. Nie zobaczycie tu więc raczej najnowszych zabudowań jak na sąsiednim os. Europejskim. Dominują wieżowce z wielkiej płyty, rzędy czteropiętrowych bloków i właśnie kamienice. Nie licząc paru dodatkowych placów zabaw i jeszcze jednej przychodni, na co zwraca uwagę mieszkanka Aga Kosacka (patrz: ramka).

Ale miejscowi nie mogą narzekać ani na dojazd, ani na handel. Na osiedlu aż roi się od sklepów - tych sieciowych (Biedronka, Lidl, Intermarche, Tesco, Netto, Kaufland) i osiedlowych. Są kwiaciarnie, szkoły językowe, sklepy z odzieżą, apteki, ciastkarnie i piekarnie, gastronomia, sklepy z butami, delikatesy, chiński market, ogromny sklep z częściami do samochodów, salon Skody i - jeśli „podepniemy” pod osiedle kawałek ul. Szczecińskiej - to także Volkswagena. Wreszcie, co niezwykle ważne dla spragnionych sportowych emocji , jest tu też stadion piłkarski!

Staszica ma trzy przedszkola (10, 11, 21), 6 podstawówek (5, 11, 15, 14, 16 i Szkoła Podstawowa Katolickiego Stowarzyszenia Wychowawców), 3 gimnazja (11, 14, KSW). Znajduje się tu też Instytut Techniczny Akademii im. Jakuba z Paradyża i zamiejscowy wydział społeczno - ekonomiczny Uniwersytetu Szczecińskiego.

Poza tym przy ul. Pankiewicza jest starostwo powiatowe, a niedaleko - przy ul. Myśliborskiej - wydziały urzędu miasta, w tym popularny wydział komunikacji.

- Osiedle Staszica ma jeden problem, ten sam zresztą, co pozostałe gorzowskie osiedla - mówi Piotrowski. Chodzi o... wyznaczenie granic. Dla niektórych bowiem ul. Chopina w całości należy do Staszica. Dla innych - nie. Podobnie z ul. Matejki. A są też tacy, którzy „kontrowersyjne” ulice dzielą na pół. I tak część Matejki wchodzi w obręb osiedla, a część nie. Niektórzy zaliczają też osiedle Europejskie do Staszica, choć większość jest zgodna, że to osobna dzielnica.

Niezależnie od sporu o podział, osiedle jest położone w północno - zachodniej części miasta, w pobliżu drogi ekspresowej S3. Od południowego wschodu graniczy ze śródmieściem, od wschodu - z Piaskami, od południa z os. Słonecznym, a od zachodu - z os. Małyszyn (jeśli oczywiście zaliczymy os. Europejskie do os. Staszica).

Według danych Wikipedii, bezpłatnej internetowej encyklopedii, Staszica zamieszkuje około 34 tys. osób.

Osiedle jest zielone - ma park Słowiański, tereny dawnego poligonu wojskowego. Zielona jest ul. Olimpijska, a w sercu osiedla - przy skrzyżowaniu al. Konstytucji 3 Maja z ul. Marcinkowskiego są tzw. alejki. - Kiedyś jedno z najpopularniejszych miejsc na osiedlu - mówi regionalista Piotrowski. Chyba nadal tak jest, bo próba „rozmontowania” alejek była początkiem końca prezydenta Tadeusz Jędrzejczaka (na fali tamtego społecznego protestu wypłynęli Ludzie dla Miasta, a ich kandydat Jacek Wójcicki wygrał wybory).

Dawniej na osiedlu mieszkali głównie urzędnicy, wojskowi, kolejarze i pracownicy Stilonu - zwłaszcza ci, którzy do Gorzowa za pracą przyjeżdżali z okolicznych miejscowości: Sulęcina, Strzelec, Myśliborza... Dziś na osiedlu nie brakuje emerytów. - To są w sporej części te same osoby, które wprowadziły się, gdy osiedle powstawało - mówi Piotrowski.

Ale „emeryckie” osiedle nie oznacza: spokojne i uśpione. Szczególnie w okolicach ulic: Reja, Zapolskiej i Kochanowskiego. Jest tu tzw. fyrtel (w gwarze poznańskiej: okolica, kąt), zielony zakątek, który - za sprawą energicznej społeczniczki Haliny Elżbiety Daszkiewicz - stał się miejscem spotkań, sąsiedzkich imprez.

- Mamy swój fyrtel, bo jeżeli jest jakaś impreza w centrum, to tam wiele osób nie idzie. Zostaje w domu, bo jest za daleko. A my robimy imprezy dla młodszych i starszych. Żeby więź między sąsiadami była! - mówiła nam emerytka. A początek fyrtla był taki, że skrzyknęła mieszkańców, żeby zagospodarowali skraj parku Słowiańskiego. Tak pojawiły się tu ławki, drewniany domek dla dzieci, kwiaty i teraz jest po co wyjść z domu.

O osiedlu mówią mieszkańcy

O dobre strony osiedla staszica zapytaliśmy członków facebookowej grupy: nasz fyrtel - reja i okolice

Dawid Norbert: - Dużo zieleni. Szkoły i przedszkola praktycznie blisko w każdej części. Park Słowiański. Dobra komunikacja. Blisko do S3.

Dana Gołąbek: - Aktywni mieszkańcy!

Sylwina Kołodziejczak: Bezpośredni autobus na stadion żużlowy!

Agnieszka Husak: - Szkoły, przedszkola, sklepy... wszystko na wyciągnięcie ręki! No i do centrum blisko.

Karolina Sojka: - Przede wszystkim plusem jest to, że ludzie są bardzo mili i uczynni, np. Halina Daszkiewicz. Gdzie na innym osiedlu znajdziecie takiego anioła? To tylko u nas!

Minusy staszica

Aga Kosacka: - Mogłaby powstać jeszcze jedna przychodnia na tak wielkie osiedle. No i policja mogłaby częściej park doglądać, bo ostatnio już niektórzy przesadzają. Dobrze by też było, gdyby spółdzielnia (choć wiem, że z pieniędzmi u nich ciężko) postarała się o większą liczbę placów zabaw. Bo dzieci na naszym fyrtlu jest kilkadziesiąt, a placyki są małe, zwłaszcza w okolicach Reja, Zapolskiej i Kochanowskiego.

Tak dojedziesz

Linia 100: Borek - os. Staszica z przedłużeniem do TPV. Linia 101: Śląska-Pole Golfowe - Słowiańska-Tesco/TPV. Linia 103: Słowiańska-Tesco - Strażacka/Ciecierzyce. Linia 104: Ustronie - Słowiańska-Tesco. Linia 105: Cmentarz - os. Staszica. Linia 110: Os. Staszica - Ogrody pracownicze/Koszęcin. Linia 113: Wawrów - os. Staszica. Linia 117: Orląt Lwowskich - Chróścik. Linia 121: Os. Staszica-Chróścik. Linia 122: Os. Staszica - Janice/Czechów. Linia 123: Ustronie - TPV. Linia 124: Ustronie - os. Staszica. Linia 126: Dekerta-Szpital - os. Staszica/ K-SSSE Małyszyńska Linia 129: Orląt Lwowskich - Stanowice. Linia 130: Orląt Lwowskich/Kostrzyńska MZK -Baczyna/Racław. Linia 131: Orląt Lwowskich/Kostrzyńska MZK - Stanowice. Linia 135: Dekerta Szpital - KSSE Małyszyńska. Linia 136: Śląska-Pole Golfowe - KSSE Małyszyńska

Główne ulice

Matejki: to właśnie przy tej ulicy jest najwięcej marketów: Kaufland, Biedronka, Lidl.

Marcinkowskiego - to tu znajduje się pawilon Pegaz.

Myśliborska - jedna z większych ulic. Droga łączy się z ul. Szczecińską, a ta z trasą S3.

Słowiańska. Funkcjonuje jako „obwodnica” osiedla. To przy tej ulicy znajduje się też ogromny market Tesco.

Fredry - jest tam sklep Intermarche.

Al. Konstytucji 3 Maja - łączy się z ul. Myśliborską. To przy niej zajmuje się galeria Askana.

Staszica - choć całe osiedle nosi tę nazwę, to sama ulica, w porównaniu do ul. Myśliborskiej czy Słowiańskiej, jest całkiem... niewielka.

Agata Wolańska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.