Gorzowianka radzi: na spacer zabierz worek

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Rusek
Tomasz Rusek

Gorzowianka radzi: na spacer zabierz worek

Tomasz Rusek

Idziesz na spacer? Weź reklamówkę czy worek i przy okazji zbierz śmieci. Banalnie proste, łatwe, a może dać znakomite efekty

Pamiętacie jak pod koniec kwietnia około 60 gorzowian skrzyknęło się i wspólnie posprzątali okolice rzeczki Srebrnej (między Górczynem a Kłodawą)? Wyrwali z trawy i wody prawie 10 ton śmieci. Pani Zofia była wśród nich. I właśnie napisała do nas list.

Nie trzeba wiele

„W niedzielę wraz z koleżanką Danusią udałam się na spacer do Kłodawy, drogą wzdłuż rzeczki Srebrnej. 26 kwietnia, wraz z grupą wolontariuszy, sprzątałyśmy okolice tej rzeczki i chciałyśmy tym razem zobaczyć, jak tam wygląda porządek? Doszłyśmy do jeziora w Kłodawie i po krótkim odpoczynku tą samą drogą wracałyśmy do Gorzowa. Miałyśmy ze sobą po dwie plastikowe reklamówki na ewentualne śmieci.

Przez całą drogę powrotną - to jest od Kłodawy do miejsca, gdzie rozpoczynaliśmy sprzątanie w kwietniu - uzbierałyśmy jedną reklamówkę porozrzucanych przez ludzi śmieci. Dużo to czy mało?
Były to porzucone opakowania po chrupkach, chipsach, batonach czekoladowych, woreczki foliowe, jedna szklana butelka po soczku dla dzieci, kilka butelek plastikowych, kilka papierów itp. O dziwo, nie trafiłyśmy na żadną puszkę czy butelkę po piwie lub innym alkoholu. Spodziewałyśmy się, że będzie gorzej! Dlatego na wszelki wypadek miałyśmy ze sobą aż cztery puste reklamówki.

Myślę, że nie tylko my, chodząc tą przepiękną trasą, zbieramy „pozostałości” po innych. Chodzimy tam nie tylko w niedzielę, ale i w inne dni tygodnia, zawsze spotykamy mnóstwo pieszych, biegających i rowerzystów.

Cieszę się bardzo, że brałam udział w tym sprzątaniu, bo była to bardzo pożyteczna akcja zorganizowana przez pana Zbigniewa Rudzińskiego i nagłośniona przez „Gazetę Lubuską”! A trasa jest już oznakowana znakami turystycznymi. Dlatego apeluję do innych, którym na sercu leży porządek w tej pięknej okolicy, aby wybierając się tam na spacer,na wszelki wypadek, brali pustą reklamówkę na ewentualne śmieci, aby tym sposobem nie dopuścić do takiej sytuacji jaką zastaliśmy w kwietniu tego roku” - pisze w liście do redakcji pani Zofia. A my zgadzamy się z Nią w 100 procentach.

Nad jezioro też

Podobne rozwiązanie polecamy też - od siebie - wszystkim udającym się nad jezioro w Kłodawie. Otoczone wieloma dzikimi plażami jest też otoczone... wieloma śmieciami. Co plaża to miniśmietnisko. A wśród odpadków: butelki, puszki, mnóstwo opakowań po jedzeniu, resztki posiłków. - To nasze wspólne dobro. Chciałbym, byśmy wszyscy o nie dbali - mówi wójt Kłodawy Anna Mołodciak. 30 czerwca rusza tu kąpielisko. Od nas zależy, czy będzie czyste...

Tomasz Rusek

Najwięcej moich tekstów znajdziecie obecnie na stronie międzyrzecz.naszemiasto.pl. Żyję newsami, ciekawostkami, inwestycjami, problemami i dobrymi wieściami z Międzyrzecza, Skwierzyny, Trzciela, Przytocznej, Pszczewa i Bledzewa.
To niezywkły powiat, moim zdaniem jeden z najpiękniejszych (i najciekawszych!) w Lubuskiem. Są tam też wspaniali ludzie, z którymi mam szansę porozmawiać na facebookowym profilu Głos Międzyrzecza i Skwierzyny. Wpadnijcie tam koniecznie. Udało się nam stworzyć wraz z ponad 15 tysiącami ludzi fajne, przyjazne miejsce, gdzie znajdziecie newsy, piękne zdjęcia, relacje z ważnych wydarzeń i - codziennie! - najnowszą prognozę pogody. Bo od pogody zaczynamy dzień.


Staram się pilnować najważniejszych spraw i tematów. Sporo piszę o:


jeziorze Głębokim, o inwestycjach, czy atrakcjach turystycznych, ale poruszamy (MY - bo wiele tematów do załatwienia i opisania podpowiadacie Wy, Czytelnicy) dziesiątki innych spraw. 
Dlatego przy okazji wielkie dzięki za Wasze komentarze, opinie, zaangażowanie i wsparcie.Zdarza się też, że piszę o Gorzowie. To moje rodzinne miasto, które - tak lubię myśleć - znam jak własną kieszeń. Cały czas się zmienia, rozbudowuje, wiecznie są tu jakieś remonty i inwestycje, więc pewnie jeszcze przez lata nie zabraknie mi tematów! 


Do Gazety Lubuskiej (portal międzyrzecz.naszemiasto.pl jest jej częścią) trafiłem niemal 20 lat temu. Akurat zakończyłem swoją kilkuletnią przygodę z Radiem Gorzów i Radiem Plus, więc postanowiłem się sprawdzić w słowie pisanym (choć mówione było świetną przygodą). I tak się sprawdzam, i sprawdzam, i sprawdzam. Musicie bowiem wiedzieć, że Lubuska sprzed nastu lat i obecna to zupełnie inne gazety. Dziś, poza pisaniem, robimy zdjęcia, nagrywamy filmy, przygotowujemy relację. Żaden dzień nie jest takim sam. I chyba dlatego tak lubię tę pracę.

Lubię też: • jazdę na rowerze

 • pływanie

 • urlopy

 • gołąbki

 • seriale

 • lenistwonie przepadam za: • winem

 • górami

 • ogórkową

 • tłumem

 • hałasami

 • wczesnym wstawaniem (aczkolwiek nieźle mi wychodzi!)OK, w ostateczności mogę zjeść ogórkową.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.