Gorzów ma sto powodów do dumy

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Rusek
Tomasz Rusek

Gorzów ma sto powodów do dumy

Tomasz Rusek

- Pokazałem sto miejsc, które są powodem do wstydu. Czas pokazać, z czego możemy być dumni - mówi o nowym albumie Jerzy Synowiec

Synowiec to prawnik, społecznik i miłośnik miasta. Działa m.in. w komitecie, który stawia pomniki znamienitych mieszkańców. I od lat punktuje brzydotę: rudery, śmietniska, szpetne budynki. W zeszłym roku - w ramach posumowania - wydał album, w którym zaprezentował 100 miejsc wstydu. - Teraz czas na pozytywy. W czerwcu wydam album, w którym pokażę 100 miejsc, z których możemy być dumni - mówi „GL”.

Na dziś ma fotografie 65 takich powodów do dumy. - To budynki ale też lokalizacje, miejsca. Do tej pory na liście jest choćby Kuna, bulwar, Askana, muzeum i jego okolice, uliczka Krasińskiego, kościół przy ul. Woskowej, różne zabytki, ale też altana na szczycie Kozaczej Góry czy urokliwe podwórko za Liceum Katolickim oraz poszczególne, prywatne, zadbane domy. Łączy je jedno: dodają miastu uroku, poprawiają widoki, powodują uśmiech. To będzie bardzo pozytywny album. Czekam na zgłoszenia. Chcemy mieć całą setkę miejsc do końca maja - zapowiada J. Synowiec. Prosi Czytelników, by nie obawiali się, że ich zdjęcie i zgłoszenie może być powieleniem już wpisanego na listę miejsca. Bo może ich zdjęcie będzie lepsze? Ciekawsze?

Cały projekt jest robiony społecznie. Jeśli więc chcecie, by wasza fotografia była jego częścią, dostarczcie zdjęcie do kancelarii przy ul. Szkolnej 4 albo podeślijcie fotę z opisem na adres: [email protected]. Na pewno dotrze do J. Synowca.
Na szybko rozpytaliśmy gorzowian, co ich zdaniem jest urokliwym zakątkiem i powodem do dumy z miasta. - Moim zdaniem zielone tereny koło Warty. I te przy Fabrycznej, i te koło uczelni na Teatralnej. Tam jest taka łączka. Idealna do wypoczynku na kocu - powiedziała Katarzyna Wysocka.

Pana Artura duma rozpiera z powodu parków (Górczyńskiego, Kopernika, 750-lecia, Słowiańskiego - wszystkie są jego zdaniem super!). A pani geografka Alicja Laszuk wskazała ostatnio na okolice rzeczki Srebrnej i samą Srebrną oraz na Murawy Gorzowskie - rezerwat przyrody w granicach miasta, o którym... nie każdy gorzowianin nawet wie!

Tomasz Rusek

Najwięcej moich tekstów znajdziecie obecnie na stronie międzyrzecz.naszemiasto.pl. Żyję newsami, ciekawostkami, inwestycjami, problemami i dobrymi wieściami z Międzyrzecza, Skwierzyny, Trzciela, Przytocznej, Pszczewa i Bledzewa.
To niezywkły powiat, moim zdaniem jeden z najpiękniejszych (i najciekawszych!) w Lubuskiem. Są tam też wspaniali ludzie, z którymi mam szansę porozmawiać na facebookowym profilu Głos Międzyrzecza i Skwierzyny. Wpadnijcie tam koniecznie. Udało się nam stworzyć wraz z ponad 15 tysiącami ludzi fajne, przyjazne miejsce, gdzie znajdziecie newsy, piękne zdjęcia, relacje z ważnych wydarzeń i - codziennie! - najnowszą prognozę pogody. Bo od pogody zaczynamy dzień.


Staram się pilnować najważniejszych spraw i tematów. Sporo piszę o:


jeziorze Głębokim, o inwestycjach, czy atrakcjach turystycznych, ale poruszamy (MY - bo wiele tematów do załatwienia i opisania podpowiadacie Wy, Czytelnicy) dziesiątki innych spraw. 
Dlatego przy okazji wielkie dzięki za Wasze komentarze, opinie, zaangażowanie i wsparcie.Zdarza się też, że piszę o Gorzowie. To moje rodzinne miasto, które - tak lubię myśleć - znam jak własną kieszeń. Cały czas się zmienia, rozbudowuje, wiecznie są tu jakieś remonty i inwestycje, więc pewnie jeszcze przez lata nie zabraknie mi tematów! 


Do Gazety Lubuskiej (portal międzyrzecz.naszemiasto.pl jest jej częścią) trafiłem niemal 20 lat temu. Akurat zakończyłem swoją kilkuletnią przygodę z Radiem Gorzów i Radiem Plus, więc postanowiłem się sprawdzić w słowie pisanym (choć mówione było świetną przygodą). I tak się sprawdzam, i sprawdzam, i sprawdzam. Musicie bowiem wiedzieć, że Lubuska sprzed nastu lat i obecna to zupełnie inne gazety. Dziś, poza pisaniem, robimy zdjęcia, nagrywamy filmy, przygotowujemy relację. Żaden dzień nie jest takim sam. I chyba dlatego tak lubię tę pracę.

Lubię też: • jazdę na rowerze

 • pływanie

 • urlopy

 • gołąbki

 • seriale

 • lenistwonie przepadam za: • winem

 • górami

 • ogórkową

 • tłumem

 • hałasami

 • wczesnym wstawaniem (aczkolwiek nieźle mi wychodzi!)OK, w ostateczności mogę zjeść ogórkową.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.