Gorzów: Bezpłatne porady ekspertów dla przedsiębiorców

Czytaj dalej
Fot. ZUS Gorzów
(ad)

Gorzów: Bezpłatne porady ekspertów dla przedsiębiorców

(ad)

Od 11 do 13 stycznia w urzędzie miasta przy ul. Myśliborskiej w Gorzowie będzie można skorzystać z bezpłatnych porad ekspertów Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Urzędu Skarbowego i Powiatowego Urzędu Pracy. Jako ekspert ZUS dyżur poprowadzi Adam Grześkowiak.

Poprowadzi pan dyżur ekspercki dla przedsiębiorców. Czy to spotkanie tylko dla tych, którzy już prowadzą swoją firmę?
Adam Grześkowiak: Dyżur jest przeznaczony zarówno dla tych, którzy dopiero przygotowują się do założenia własnej działalności gospodarczej, jak i dla przedsiębiorców już działających.

Jakich pytań się pan spodziewa?
Na pewno sporo będzie pytań na temat sposobów zakładania działalności gospodarczej. Ludzie zazwyczaj dopytują, jakie dokumenty są potrzebne, jakim składkom będzie ich działalność podlegać, czy mogą mieć konto na Platformie Usług Elektronicznych dla przedsięborców.

A z jakimi trudnościami najczęściej spotykają się przedsiębiorcy na początku, gdy dopiero otwierają działalność?
Najczęściej pytają, w jaki sposób wypełniać różnego rodzaju dokumenty, jakie kody ubezpieczenia wpisywać, do kiedy należy opłacać składki i gdzie to robić, czy na poczcie, czy lepiej w banku, a może drogą elektroniczną. Interesują ich też sprawy dotyczące programu płatnik: jak go zainstalować, jak go dostosować do swoich potrzeb i używać. Mogą pojawić się też pytania o działający od niedawna program e-ZLA, który daje możliwość wystawiania elektronicznie zwolnień lekarskich. Przedsiębiorcy, którzy dopiero zakładają działalność, często pytają też o wszelakie ulgi. Chcą wiedzieć, jakie im przysługują.

Jak sobie radzimy z tymi wszystkimi procedurami?
Przedsiębiorcy radzą sobie coraz lepiej. W dużej mierze dlatego, że udzielamy wszelkich potrzebnych porad, w każdym problemie służymy pomocą. Pomagamy choćby w wypełnianiu dokumentów, jeśli ktoś ma z tym kłopot. Sporo osób przychodzi do ZUS właśnie po poradę czy konkretną pomoc. Przykładem może być płatnik, który ma problem z dokumentami rozliczeniowymi. Wówczas weryfikujemy tę osobę, sprawdzamy dowód osobisty i pokazujemy, jak wypełnić dokumenty. Robimy to wraz z płatnikiem, a potem on jedynie podpisuje gotowe dokumenty.

Takie dyżury są potrzebne, skoro poradę i pomoc można zawsze uzyskać w ZUS-ie?

Dla wielu osób taki dyżur jest bardzo przydatny. Choćby dlatego, że odbędzie się w urzędzie miasta, nie trzeba będzie osobiście fatygować się do ZUS-u. Będę dyżurował w tym samym budynku, w którym znajduje się centralna ewidencja działalności gospodarczej, więc jeśli ktoś akurat będzie załatwiał tam sprawę, może podejść do mnie i wszystkiego dowiedzieć się na miejscu.

Adam Grześkowiak jest ekspertem ZUS w Gorzowie.
ZUS Gorzów Adam Grześkowiak jest ekspertem ZUS w Gorzowie.
(ad)

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.