Marek Jaszczyński

Góra za 10 mln zł. Tyle wynosi koszt wywozu odpadów

Spółka Ecorama opuściła nieruchomość przy ulicy Kamiennej pozostawiając hałdy śmieci. Miała odzyskiwać surowce z odpadów budowlanych, zatrudnić 70 osób. Spółka Ecorama opuściła nieruchomość przy ulicy Kamiennej pozostawiając hałdy śmieci. Miała odzyskiwać surowce z odpadów budowlanych, zatrudnić 70 osób. Nic nie udało się z tych zapowiedzi
Marek Jaszczyński

To góra śmieci przy ulicy Kamiennej w Policach. Powiat stara się o dofinansowanie do wywózki w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska. Według obliczeń jest tu 50 tysięcy metrów sześciennych odpadów. Sprawcy tego bałaganu już nie ma w Policach.

- 60 procent to odpady pobudowlane, które można odzyskać. Wówczas koszt likwidacji wysypiska wyniósłby około 7 milionów złotych. Jeżeli byłby to tylko wywóz, to likwidacja kosztowałaby 10 milionów złotych - wyjaśnia Mariusz Sarnecki, wicestarosta policki.

Przypomnijmy - spółka Ecorama opuściła nieruchomość przy ulicy Kamiennej pozostawiając hałdy śmieci.

Miała odzyskiwać surowce z odpadów budowlanych, miała także do tej pracy zatrudnić 70 osób. Efekt tych planów, to około 10-12 tys. ton śmieci do wywiezienia i kilkusettysięczne należności spółki wobec powiatu.

Firma nagle zniknęła, ale śmieci i długi pozostały. Przez pewien czas na działce nie było dozoru. Złomiarze zaczęli kraść przewody, wykopywać kable z ziemi, dewastować obiekty, wwozić różne odpady.

Sprawę nagłaśnialiśmy od lat. Firma Ecorama miała wybudować linię produkcyjną do pełnego odzysku surowców z frakcji postrzępiarkowych. Inwestycja miała się zakończyć w listopadzie 2011 r.

Uzyskane surowce wtórne miały być ponownie wprowadzone na rynek w postaci granulatów, tworzyw sztucznych, granulatów szkła, papieru, metali kolorowych, stopów żelaza i stali. Miało być tak pięknie...

Marek Jaszczyński

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.