Giganci handlu otwierają swoje siedziby w naszym regionie

Czytaj dalej
Marek Rudnicki,Celina Wojda

Giganci handlu otwierają swoje siedziby w naszym regionie

Marek Rudnicki,Celina Wojda

Amazon oraz firma sia Abrasives należąca do grupy Bosch otwierają swoje siedziby w naszym regionie. Za rok w Kołbaskowie będzie działać wielkie centrum logistyczne Amazona, natomiast sia Abrasives otwiera swoją kolejną halę pod Goleniowem.

Za rok w Kołbaskowie będzie działać wielkie centrum logistyczne amerykańskiego giganta e-handlu - firmy Amazon.

Budowa jest już zatwierdzona. Na działce sąsiadującej z autostradą A6 i drogą krajową nr 13 powstanie hala o powierzchni 67 tys. mkw.

- To bardzo dobra wiadomość - mówi Małgorzata Schwarz, wójt gminy Kołbaskowo. - Dzięki tej inwestycji rynek pracy na terenie gminy Kołbaskowo znacznie się wzbogaci. Myślę też, że ta inwestycja przyciągnie innych inwestorów. Lokalizacja gminy jest idealna dla takich przedsięwzięć.

Jak się dowiedzieliśmy, rozmowy z inwestorem trwały bardzo długo. Właścicielem gruntu, na którym powstanie centrum logistyczne, jest osoba prywatna. Na terenie centrum pracownicy Amazon będą odbierać, pakować i wysyłać do klientów niewielkie przedmioty, takie jak książki, sprzęt elektroniczny czy towary konsumpcyjne. Podczas realizacji zamówień będą na bieżąco korzystać z innowacyjnych technologii, w tym z rozwiązań Amazon Robotics.

- Cieszymy się, że wkrótce Amazon dołączy do społeczności Kołbaskowa i stworzy tutaj ponad tysiąc pełnoetatowych miejsc pracy, w tym także wiele stanowisk kierowniczych - mówi Steven Harman, dyrektor operacyjny spółki Amazon na Europę kontynentalną.

Pracę w Amazonie w ciągu trzech lat ma dostać ponad tysiąc osób. Wszyscy pracownicy mają być zatrudnieni na umowach o pracę. Pierwsze rekrutacje rozpoczną się w przyszłym roku. Na początek gigant zatrudni logistyków, finansistów, osoby do działu HR oraz inżynierów. Szansę na pracę będą mieli również studenci. Inwestor zapowiada nawiązanie współpracy z najlepszymi szkołami wyższymi w regionie, aby przyciągnąć ponad 50 zdolnych absolwentów uczelni, którzy dołączą do firmy na stanowiska menedżerskie.

Amazon jest już drugim potentatem w e-handlu, który zdecydował się na ulokowanie swojego centrum logistycznego w naszym regionie. W sierpniu budowę hali pod Gryfinem zapowiedziało Zalando.

- Dla zagranicznych inwestorów z sektora e-commerce jednym z kluczowych kryteriów wyboru naszego regionu jest położenie na szlaku komunikacyjnym - mówi Olgierd Geblewicz, marszałek województwa. - Jednak sama renta geograficzna nie wystarcza. Trzeba było konsekwentnej pracy na rzecz podnoszenia atrakcyjności inwestycyjnej naszego województwa. Dziś o tym, że Pomorze Zachodnie jest odpowiednim miejscem do lokowania biznesu, świadczą inni, „zadomowieni” wcześniej inwestorzy - dodaje marszałek.

Swoją halę, oprócz Amazona wybuduje w naszym regionie także firma sia Abrasives należąca do grupy Bosch. Będzie miała 23 tys. mkw.

Firma sia Abrasives już posiada w Goleniowskim Parku Przemysłowym jedną halę produkcyjną. Produkowane są w niej papiery ścierne. Materiały sprowadzane są ze Szwajcarii, a u nas cięte i łączone m.in. w taśmy. W nowej hali również produkowane będą te wyroby.

- Znajdzie tu zatrudnienie dodatkowe 260 osób, razem więc będziemy zatrudniać 400 osób - mówi Martin Küber, członek zarządu firmy. - Wybraliśmy to miejsce ze względu na dobrą logistykę i bardzo przyjazne przyjęcie ze strony lokalnych władz.

- Obecnie w parku pracują ponad 3 tysiące osób, a bezrobocie w gminie sięga poniżej 4 proc. - nie kryje zadowolenia Robert Krupowicz, burmistrz Goleniowa. - Żeby przyciągnąć tak dużego inwestora, trzeba stworzyć przyjazne otoczenie dla biznesu. Kwestie infrastrukturalne są oczywiste, to już standard. Liczą się dodatkowe usługi świadczone przez gminę, w tym darmowy transport do parku. W planach jest budowa centrum usług wspólnych, w tym przedszkola i żłobki dla dzieci pracowników.

Planowana jest też nowa droga dojazdowa do parku. Gmina zainwestuje w nią ponad milion złotych. To nowe rozwiązanie komunikacyjne będzie prowadzić m.in. przez Kanał Jankowski.

Martin Küber, wbijając symboliczną łopatę pod budowę hali, popatrzył w zachmurzone niebo i zażartował, że tak jak drzewo dobrze podlane wyrasta w wielkie, tak ma nadzieję, że podobnie będzie z tą fabryką.

Grupa sia Abrasives ma siedzibę we Frauenfeld. Jest jednym trzech największych na świecie producentów nasypowych materiałów ściernych i systemów szlifowania. W Goleniowie jest obecna od 1991 roku, współpracując z firmą BTS, którą w tym roku przejęła.

Piotr Jaszczak, prezes BTS: Firma sia Abrasives była w naszym DNA, od początku rozwijaliśmy się przy wsparciu szwajcarskich partnerów. Po 25 latach staliśmy się pełnoprawnym członkiem rodziny.

Marek Rudnicki,Celina Wojda

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.