Andrzej Jerzykowski

Gdzie żyje się najlepiej

Gdzie żyje się najlepiej
Andrzej Jerzykowski

Ale przyjrzeć się krajom, uważanym za najlepsze do życia, nie zawadzi. Czołówkę rankingów od dawna stanowią kraje skandynawskie.

Za państwo, w którym żyje się najlepiej, uważana jest Dania, kolejne miejsce zajmują Szwecja i Norwegia, a piąta jest, wydawałoby się mało przyjazna ludziom, Islandia. W pierwszej dziesiątce lokują się także inne kraje europejskie: Luksemburg, Szwajcaria i Holandia.

Jeśli chodzi o resztę świata, najwyżej, na czwartej pozycji znalazła się Australia. Do pierwszej dziesiątki weszły także Katar i Nowa Zelandia. Głównym kryterium oceny jest poziom szczęścia mieszkańców - według ich deklaracji. Oczywiście, szczęśliwy żywot zależy w znacznej mierze od gospodarczej sytuacji danego kraju. Cała czołówka to kraje zamożne, o ustabilizowanej gospodarce. Ważne jest także bezpieczeństwo, ochrona zdrowia i świadczenia socjalne - takie jak choćby długość urlopu macierzyńskiego i pomoc w wychowywaniu dzieci.

W przypadku Danii podkreśla się np., że w żadnym innym kraju po urlopie macierzyńskim kobieta nie ma tak wysokiej gwarancji uzyskania równie dobrej pracy, jak przed urlopem. Ważne są także możliwości edukacyjne, rozwoju kultury i wypoczynku. Warunki klimatyczne też są uwzględniane, ale nie mają znaczenia decydującego, stąd dalsze miejsca krajów będących centrami międzynarodowej turystyki, takich jak: Hiszpania, Włochy, Portugalia czy Egipt. Polska w rankingu nie znalazła się w trzydziestce najlepiej ocenianych krajów.

Andrzej Jerzykowski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.