Bogna Skarul

Gdzie wyrobimy paszport w Zachodniopomorskiem? Uwaga na fake newsy!

Gdzie wyrobimy paszport w Zachodniopomorskiem? Uwaga na fake newsy!
Bogna Skarul

- Nie ma co ukrywać, to pojawiające się w mediach fake newsy spowodowały, że mamy teraz mnóstwo osób, które natychmiast chcą wyrobić sobie i dzieciom paszport - mówi Michał Ruczyński, rzecznik prasowy wojewody.

- Ludzie wręcz rzucili się na paszporty - mówi Michał Ruczyński i podaje liczby.

- Przed ostatnim czwartkiem tygodniowo przyjmowaliśmy około 500 wniosków paszportowych. Od momentu wybuchu wojny w Ukrainie przyjmujemy już 1100 tygodniowo - mówi i zaznacza, że i tak od stycznia tego roku liczba przyjmowanych wniosków była większa niż w czasie przed pandemią.

Dodaje, że fala osób, które postanowiły sobie i dzieciom wyrobić paszport nasiliła się w momencie pojawienia się w mediach społecznościowych informacji, że w związku z wojną w Ukrainie może być zamknięta granica dla Polaków.

- To naturalnie jakiś fake news - podkreśla Ruczyński i namawia, aby nie poddawać się niesprawdzonym i szkodliwym informacjom.

Przyznaje tez, że podobna sytuacja jest już w całym kraju.

- Do nas ta fala ludzi, którzy właśnie teraz chcą wyrobić sobie paszport, dotarła później - tłumaczy. - Pewnie wkrótce sytuacja się uspokoi.

[polecany]22509731[/polecany]

W tej chwili można sobie zarezerwować internetowo wizytę w biurze paszportowym w Szczecinie nie wcześniej niż na 18 kwietnia, natomiast w Koszalinie można dziś zarezerwować wizytę na 4 kwietnia.

- Interesantów jest sporo - podkreśla Michał Ruczyński - A my, aby te kolejki rozładować wprowadzamy dodatkowe ułatwienia. Działa infolinia, wprowadziliśmy w urzędzie dodatkowe "numerki", a najbliższa sobota będzie tzw. sobota paszportową.

Sobota paszportowa w Szczecinie

W sobotę, 5 marca w godzinach od 8.00 do 15.00 w Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Szczecinie będą przyjmowane wnioski o wydanie paszportu oraz wydawane gotowe dokumenty. Na wizytę w urzędzie nie będzie obowiązywała rezerwacja wizyty, liczba miejsc jest jednak ograniczona.

- To czwarta w tym roku paszportowa sobota w ZUW - tłumaczy rzecznik prasowy i dodaje, że ZUW będzie organizował kolejne soboty paszportowe. - Az do momentu do kiedy uda nam się rozładować te kolejki.

Uspokaja także, że jeśli chodzi o okres oczekiwania na dokument, już po złożeniu wniosku, to nadal wynosi on miesiąc.

- Tu nie mamy żadnych zatorów - twierdzi.

Namawia także do możliwości skorzystania z wyrobienia sobie paszportu w innych miejscach. Wniosek o wydanie paszportu można złożyć w każdym punkcie paszportowym, również na terenie innego województwa – bez względu na miejsce zamieszkania.

Zachodniopomorskie - gdzie przyjmują wnioski o wydanie paszportu

Bogna Skarul

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.