Bogna Skarul

Gdzie szczecinianie najchętniej jeżdżą na wakacje?

Gdzie szczecinianie najchętniej jeżdżą na wakacje?
Bogna Skarul

Wakacje spędzamy głównie w Polsce i to nad naszym, zachodniopomorskim wybrzeżem. Z wypraw zagranicznych to najchętniej wybieramy się do Hiszpanii, Grecji i Bułgarii.

Ile w tym roku szczecinianie planują wydać na wakacje i gdzie pojadą? To pytania jakie zadają sobie szczecińskie bura podróży.

- Niestety, nie mogę rozmawiać, bo mam w biurze gromadę klientów - zastrzegli parę dni temu właściciele biur turystycznych. Przyznają, że od czerwca mają pełne ręce roboty, bo szczecinianie niemal na ostatnia chwilę postanowili zorganizować sobie wakacje.

- A to jest błąd - ostrzega pracownica biura Kotla Travel z ul. Smolańskiej. - Bardziej się opłaca kupić wycieczkę czy wyjazd zagraniczny w ofercie First Minute. Ale trzeba ją wykupić w grudniu poprzedniego roku, styczniu czy w lutym. W tej chwili większość miejsc na wyjazdy zagraniczne jest już zajęta. Po prostu się wszystko sprzedało. Nawet jak w samolocie wyczarterowanym są trzy czy cztery wolne miejsca, to organizatorowi wycieczki nie opłaca się obniżać ceny. O ofercie Last Minute lepiej zapomnieć. Nawet jak coś jest z tej oferty, to cena i tak nie odbiega wiele od tej katalogowej.

Ile to kosztuje

Gdzie szczecinianie najchętniej jeżdżą na wakacje?

W tym roku średni koszt wyjazdu za granicę przypadający na jedną osobę to prawie 3 tys. zł. Natomiast jeśli chcemy spędzić wakacje w Polsce to średnio musimy wydać prawie 1,5 tys. zł.

Tymczasem prawie 30 proc. szczecinian na tegoroczne wakacje przeznaczyło poniżej tysiąca złotych na osobę. Trochę ponad 30 proc. z nas postanowiło, że w tym roku wyda od 1 tys. do 1,5 tys. zł na osobę.


- Koszt takiej zagranicznej wycieczki nie jest mały - zaznacza pracownik z Kotla Travel. - Jeśli chcemy jechać z całą rodziną, czyli dwójka dorosłych i dwoje dzieci to musimy wydać minimum 6-7 tys. zł za tygodniowy pobyt. Jeśli chcemy aby ten wyjazd był bardziej luksusowy, to takie wakacje dla rodziny będą nas kosztowały od 11 do 13 tys. zł.

Gdzie jeżdżą szczecinianie?

- Mimo wszystko największą popularnością cieszą się wyjazdy na różne turnusy w Polsce - twierdzą w biurze Kotla Travel. - To pewnie w związku z ceną. Za wakacje zagraniczne trzeba zwykle więcej zapłacić.

Według szczecińskiego biura Rainbow Tour jeśli chodzi o wyjazdy za granicę, to największą popularnością cieszą się wśród mieszkańców miasta wyjazdy do Chorwacji, Grecji i ostatnio Czarnogóry. Sporo jest zapytań o wczasy w Bułgarii, a nawet Turcji.

- Za granicę szczecinianie jeżdżą głównie po pogodę - twierdzi operator z biura Kotla Travel. - W Polsce czy będzie świeciło słońce, to zawsze niewiadoma, a w takich krajach jak Grecja, Hiszpania czy Bułgaria jest to bardziej pewne.

Dlatego też pewnie - jak pokazują to zresztą statystyki - w tym roku ponad 14 proc. z nas wyjedzie na wakacje do Hiszpanii, tyle samo do Chorwacji, aż 11 proc. odwiedzi Grecję i Włochy. Tylko 5 proc. wyjedzie do Francji i Wielkiej Brytanii, a na Węgry i do Portugalii wybierze się jedynie 3 proc.

Jeśli szczecinianie wybierają wakacje w Polsce, to najczęściej nad naszym zachodniopomorskim wybrzeżem. Dlaczego? To blisko, więc odpadają koszty dojazdu, a w razie bardzo brzydkiej pogody można też szybko wrócić do domu.

Ale chętnie wyjeżdżają także w góry i to najczęściej w Karkonosze. Wbrew pozorom najmniejszą popularnością w zachodniopomorskim cieszą się wakacje na Mazurach.

Gdzie szczecinianie najchętniej jeżdżą na wakacje?

Kiedy wyjeżdżamy i jak spędzamy czas na urlopie

Szczecinianie najchętniej urlopy biorą w lipcu. Aż 36 proc. z nas właśnie na lipiec planuje wakacje w Polsce. Natomiast 23 proc. woli w lipcu wyjechać za granicę. Na sierpniowy urlop w Polsce wybiera się jedynie 18 proc. szczecinian a za granicę wyjeżdża nas w tym czasie aż 22 proc.

Na wakacjach najchętniej zwiedzamy ciekawe miejsca - tak robi aż 88 proc. z nas. Na drugim miejscu jest wylegiwanie się na słońcu i to wszystko jedno czy na plaży czy nad basenem. Tak spędzać czas chce 69 proc. z nas. Ostatnio coraz większą popularnością cieszą się chwile spędzone w SPA. O nich marzy i planuje, że właśnie tam spędzi swoje wolne chwile aż 18 proc. z nas (w ubiegłym roku deklarowało to tylko 3 proc. osób).

Czym jeździmy na wakacje i na jak długo

Jeśli planujemy spędzić wakacje w Polsce, to na podróż do celu najczęściej wybieramy się własny samochód. Tak jeździ aż 70 proc. z nas.

Natomiast jeśli planujemy wyjazd poza Polskę, to najczęściej jest to podróż samolotem - tak deklaruje 57 proc. podróżnych. Pociągiem jedzie zaledwie 4 proc. z nas, z kolei autokarem 16 proc. i własnym samochodem 27 proc.

Najwięcej bo 50 proc. tych osób, które wakacje chcą spędzić za granicą planuje tam swój wyjazd na od 6 do 10 dni. Wcale nie dużo mniej, bo aż 48 proc. wyjeżdża na 11 dni i więcej. Na krótsze wakacje do 5 dni planuje wyjechać 2 proc. z nas.

Natomiast jeśli nasze wakacje mamy spędzić w Polsce, to 49 proc. przeznacza na nie od 6 do 10 dni. Natomiast 44 proc. wyjeżdża na dłużej, czyli na co najmniej 11 dni i więcej. Tylko 6 proc. z nas po pięciu dniach wraca do domu.

Bogna Skarul

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.