Bogna Skarul

Gdzie szczecinianie najchętniej jeżdżą na wakacje?

Gdzie szczecinianie najchętniej jeżdżą na wakacje?
Bogna Skarul

Wakacje spędzamy głównie w Polsce i to nad naszym, zachodniopomorskim wybrzeżem. Z wypraw zagranicznych to najchętniej wybieramy się do Hiszpanii, Grecji i Bułgarii.

Ile w tym roku szczecinianie planują wydać na wakacje i gdzie pojadą? To pytania jakie zadają sobie szczecińskie bura podróży.

- Niestety, nie mogę rozmawiać, bo mam w biurze gromadę klientów - zastrzegli parę dni temu właściciele biur turystycznych. Przyznają, że od czerwca mają pełne ręce roboty, bo szczecinianie niemal na ostatnia chwilę postanowili zorganizować sobie wakacje.

- A to jest błąd - ostrzega pracownica biura Kotla Travel z ul. Smolańskiej. - Bardziej się opłaca kupić wycieczkę czy wyjazd zagraniczny w ofercie First Minute. Ale trzeba ją wykupić w grudniu poprzedniego roku, styczniu czy w lutym. W tej chwili większość miejsc na wyjazdy zagraniczne jest już zajęta. Po prostu się wszystko sprzedało. Nawet jak w samolocie wyczarterowanym są trzy czy cztery wolne miejsca, to organizatorowi wycieczki nie opłaca się obniżać ceny. O ofercie Last Minute lepiej zapomnieć. Nawet jak coś jest z tej oferty, to cena i tak nie odbiega wiele od tej katalogowej.

Ile to kosztuje

Gdzie szczecinianie najchętniej jeżdżą na wakacje?

W tym roku średni koszt wyjazdu za granicę przypadający na jedną osobę to prawie 3 tys. zł. Natomiast jeśli chcemy spędzić wakacje w Polsce to średnio musimy wydać prawie 1,5 tys. zł.

Tymczasem prawie 30 proc. szczecinian na tegoroczne wakacje przeznaczyło poniżej tysiąca złotych na osobę. Trochę ponad 30 proc. z nas postanowiło, że w tym roku wyda od 1 tys. do 1,5 tys. zł na osobę.


- Koszt takiej zagranicznej wycieczki nie jest mały - zaznacza pracownik z Kotla Travel. - Jeśli chcemy jechać z całą rodziną, czyli dwójka dorosłych i dwoje dzieci to musimy wydać minimum 6-7 tys. zł za tygodniowy pobyt. Jeśli chcemy aby ten wyjazd był bardziej luksusowy, to takie wakacje dla rodziny będą nas kosztowały od 11 do 13 tys. zł.

Gdzie jeżdżą szczecinianie?

- Mimo wszystko największą popularnością cieszą się wyjazdy na różne turnusy w Polsce - twierdzą w biurze Kotla Travel. - To pewnie w związku z ceną. Za wakacje zagraniczne trzeba zwykle więcej zapłacić.

Według szczecińskiego biura Rainbow Tour jeśli chodzi o wyjazdy za granicę, to największą popularnością cieszą się wśród mieszkańców miasta wyjazdy do Chorwacji, Grecji i ostatnio Czarnogóry. Sporo jest zapytań o wczasy w Bułgarii, a nawet Turcji.

- Za granicę szczecinianie jeżdżą głównie po pogodę - twierdzi operator z biura Kotla Travel. - W Polsce czy będzie świeciło słońce, to zawsze niewiadoma, a w takich krajach jak Grecja, Hiszpania czy Bułgaria jest to bardziej pewne.

Dlatego też pewnie - jak pokazują to zresztą statystyki - w tym roku ponad 14 proc. z nas wyjedzie na wakacje do Hiszpanii, tyle samo do Chorwacji, aż 11 proc. odwiedzi Grecję i Włochy. Tylko 5 proc. wyjedzie do Francji i Wielkiej Brytanii, a na Węgry i do Portugalii wybierze się jedynie 3 proc.

Jeśli szczecinianie wybierają wakacje w Polsce, to najczęściej nad naszym zachodniopomorskim wybrzeżem. Dlaczego? To blisko, więc odpadają koszty dojazdu, a w razie bardzo brzydkiej pogody można też szybko wrócić do domu.

Ale chętnie wyjeżdżają także w góry i to najczęściej w Karkonosze. Wbrew pozorom najmniejszą popularnością w zachodniopomorskim cieszą się wakacje na Mazurach.

Gdzie szczecinianie najchętniej jeżdżą na wakacje?

Kiedy wyjeżdżamy i jak spędzamy czas na urlopie

Szczecinianie najchętniej urlopy biorą w lipcu. Aż 36 proc. z nas właśnie na lipiec planuje wakacje w Polsce. Natomiast 23 proc. woli w lipcu wyjechać za granicę. Na sierpniowy urlop w Polsce wybiera się jedynie 18 proc. szczecinian a za granicę wyjeżdża nas w tym czasie aż 22 proc.

Na wakacjach najchętniej zwiedzamy ciekawe miejsca - tak robi aż 88 proc. z nas. Na drugim miejscu jest wylegiwanie się na słońcu i to wszystko jedno czy na plaży czy nad basenem. Tak spędzać czas chce 69 proc. z nas. Ostatnio coraz większą popularnością cieszą się chwile spędzone w SPA. O nich marzy i planuje, że właśnie tam spędzi swoje wolne chwile aż 18 proc. z nas (w ubiegłym roku deklarowało to tylko 3 proc. osób).

Czym jeździmy na wakacje i na jak długo

Jeśli planujemy spędzić wakacje w Polsce, to na podróż do celu najczęściej wybieramy się własny samochód. Tak jeździ aż 70 proc. z nas.

Natomiast jeśli planujemy wyjazd poza Polskę, to najczęściej jest to podróż samolotem - tak deklaruje 57 proc. podróżnych. Pociągiem jedzie zaledwie 4 proc. z nas, z kolei autokarem 16 proc. i własnym samochodem 27 proc.

Najwięcej bo 50 proc. tych osób, które wakacje chcą spędzić za granicą planuje tam swój wyjazd na od 6 do 10 dni. Wcale nie dużo mniej, bo aż 48 proc. wyjeżdża na 11 dni i więcej. Na krótsze wakacje do 5 dni planuje wyjechać 2 proc. z nas.

Natomiast jeśli nasze wakacje mamy spędzić w Polsce, to 49 proc. przeznacza na nie od 6 do 10 dni. Natomiast 44 proc. wyjeżdża na dłużej, czyli na co najmniej 11 dni i więcej. Tylko 6 proc. z nas po pięciu dniach wraca do domu.

Bogna Skarul

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gs24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.