Gdzie się leczyć w święta w Zielonej Górze i w regionie

Czytaj dalej
Fot. pixabay.com
Leszek Kalinowski

Gdzie się leczyć w święta w Zielonej Górze i w regionie

Leszek Kalinowski

Gdzie się leczyć w święta? Odpowiada Sylwia Malcher-Nowak, rzeczniczka lubuskiego NFZ.

No, wreszcie święta! Czas na spotkania z rodziną, odpoczynek, dobre jedzenie. Ale mogą się też zdarzyć nieprzyjemnie sytuacje. Możemy się np. rozchorować, co wtedy?
Pamiętajmy, że w święta i inne dni wolne od pracy naszego lekarza rodzinnego i pielęgniarkę środowiskową zastępują osoby pracujące w tzw. ambulatoriach, czyli w ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Korzystamy z niej bezpłatnie i bez skierowania, należy mieć przy sobie jedynie dokument tożsamości. Oczywiście zgłaszamy się tam w przypadku nagłego zachorowania, czyli wtedy, gdy nie ma objawów, które sugerują bezpośrednie zagrożenie naszego życia, a zastosowane domowe sposoby lub leki dostępne bez recepty nam nie pomogły.

Może powinniśmy pojechać do szpitala?
Na pewno nie należy wzywać karetki lub jechać do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego (SOR) w sytuacji, gdy normalnie skorzystalibyśmy z pomocy naszego lekarza rodzinnego. Wybierzmy się do ambulatorium, w którym lekarze przyjmują nie tylko w dni powszednie po godz. 18.00 (do godziny 8.00), ale także w święta. SOR, jak sama nazwa wskazuje, to miejsce, gdzie ratuje się ludzi, a nie leczy z przeziębienia!.

A gdzie są takie ambulatoria?
Większość mieści się w powiatowych szpitalach. Przykładowo w Gubinie przy ul. Śląskiej 35, tel. 68 359 30 18, w Krośnie przy ul. Piastów 3, tel. 68 383 50 38, Sulechowie przy ul. Zwycięstwa 1, tel. 68 385 29 38, Świebodzinie przy ul. Młyńska 6, tel. 68 456 40 01. Z kolei w Zielonej Górze w budynku pogotowia przy ul. Chrobrego 2, tel. 68 320 20 49. Warto wiedzieć, że w ramach „nocnej i świątecznej” pacjentom przysługują także zabiegi pielęgniarskie, np. zastrzyki, o ile zlecił je dyżurujący lekarz oraz zabiegi wynikające z ciągłości leczenia. Pielęgniarka wykona je w gabinecie zabiegowym lub w domu pacjenta.

A jeśli zapomnimy pójść do rodzinnego po recepty?
W ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej lekarz nie ma obowiązku wypisać nam recepty na leki, które stosujemy stale z powodu przewlekłej choroby. Nie otrzymamy tam także rutynowego zaświadczenia o stanie zdrowia czy skierowania do specjalisty. To także nie miejsce na wizyty kontrolne w związku z rozpoczętym wcześniej leczeniem,

A zwolnienie po świętach?
Lekarz w poradni nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej może wydać pacjentowi zwolnienie lekarskie, ale tylko wtedy, gdy uzna, że istnieje taka potrzeba.

Kiedy dzwonić po karetkę?
Tylko wtedy, gdy zagrożone jest bezpośrednio czyjeś życie lub czyjś stan zdrowia nagle bardzo się pogorszył. Wyszkolony dyspozytor, który odbierze telefon zada nam kilka pytań, na które powinniśmy szybko odpowiadać. To ważne pytania, bo dzięki nim dyspozytor będzie wiedział gdzie wysłać karetkę, z jakim zespołem i do kogo. Będzie więc nas pytał o to: Co się stało? - np. zderzyły się samochody, ktoś zemdlał, upadł w wysokości. Gdzie? - trzeba podać adres, koniecznie z miastem, bo gdy się dzwoni z komórki, możemy zostać połączeni z pogotowiem w innej miejscowości albo mocno oddalonej. Jeśli jesteśmy w terenie, warto podać punkt orientacyjny, aby pogotowie łatwiej dojechało (np. kościół). Ile osób jest poszkodowanych? Jaki jest ich stan? - czy oddychają, czy reaguje na dotyk itp. Co do tej pory zrobiliśmy? - czy udzieliliśmy jakiejś pomocy. Jak się nazywamy? - nasze dane oraz numer telefonu z którego dzwonimy. Przyjęte wezwanie powinno zostać potwierdzone przez dyspozytora. To ważne - nigdy nie rozłączajmy się pierwsi.

Jeśli zacznie nas boleć ząb?
Doraźna pomoc stomatologiczna obowiązuje od poniedziałku do piątku w godz. 19.00-7.00 oraz w weekendy i święta przez całą dobę. Od 10 grudnia 2013 r. takich usług w ramach kontraktu z LOW NFZ udziela : „Nasz Dentysta”, ul. Morelowa 23 w Zielonej Górze, tel. 68 320 50 66.

Gdzie się leczyć w święta w Zielonej Górze i w regionie
Archiwum prywatne Sylwia Malcher-Nowak, rzecznik lubuskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia
Leszek Kalinowski

Jestem dziennikarzem działu informacyjnego. W "Gazecie Lubuskiej" pracuję od 1991 roku. Najczęściej poruszam tematy związane z Zieloną Górą i oświatą (przez lata prowadziłem strony dla młodzieży "Alfowe bajerowanie" - pozdrawiam wszystkich Alfowiczów rozsianych dziś po świecie). Z wykształcenia jestem magistrem filologii polskiej. Ukończyłem też dziennikarstwo oraz logopedię, a także podyplomowe studia "Praktyczne aspekty pozyskiwania funduszy unijnych".


Dziś zajmuje sie sprawami, dotyczącymi Zielonej Góry i regionu, zwłaszcza interesuja mnie tematy, związane z: 


- budową Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, 


https://gazetalubuska.pl/jak-zmienia-sie-centrum-zdrowia-matki-i-dziecka-w-zielonej-gorze-kiedy-zakonczenie-prac/ar/c1-14995845


- rozwojem Uniwersytetu Zielonogórskiego, w tym m.in, medycyny, 


https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-mistrzostwa-polski-w-szyciu-chirurgicznym-studentow-medycyny-zdjecia-wideo/ar/c1-14620323


- rozbudową Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, 


https://gazetalubuska.pl/ale-sie-dzieje-w-szpitalu-uniwersyteckim-zobacz-jak-sie-zmieniaja-rozne-obiekty/ar/c14-15111792


- inwestycjami oświatowymi i poziomem nauczania w szkołach, 


https://gazetalubuska.pl/egzamin-osmoklasisty-z-jezyka-polskiego-za-nami-zobacz-jak-bylo/ar/c5-15028564


- komunikacją miejską i elektrycznymi autobusami. 


https://gazetalubuska.pl/zobacz-jak-zmienia-sie-centrum-przesiadkowe-zdjecia/ga/13729844/zd/32684686


W wolnej chwili lubię popływać, jeździć na rowerze, obejrzeć spektakl teatralny, posłuchać koncertu, zwiedzać mało znane miejsca, poznawać nowych ludzi, od których czerpię wiele pozytwynej energii. 


 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.