Marek Rudnicki

Gdzie po pracy przed wojną wypoczywali szczecinianie

Bardzo popularne były liczne restauracje nad jeziorem Dąbie. Stąd też można było polecieć hydroplanem na wycieczkę Bardzo popularne były liczne restauracje nad jeziorem Dąbie. Stąd też można było polecieć hydroplanem na wycieczkę
Marek Rudnicki

Przed pierwszą i drugą wojną mieszkańcy Szczecina wypoczywali w doskonale zorganizowanych miejscach rekreacyjnych na obrzeżach miasta. Dziś po większości z nich nie pozostał nawet ślad.

Wykorzystano walory podszczecińskich wsi tworząc na obrzeżach sieć placówek gastronomicznych doskonale powiązane z miastem. Miejsca wypoczynku, gospody i pensjonaty, stworzono albo od podstaw, albo adaptując istniejące już leśniczówki, a nawet stare chaty wiejskie.


- Działały też bardzo intensywnie stowarzyszenia, które tworzyły nowe, ciekawe trasy wycieczkowe, punkty widokowe oraz dbały również o zieleń w podszczecińskich lasach i parkach - opowiada historyk, dr Marek Łuczak.

W działania włączyły się chętnie władze miasta. Do dyspozycji weekendowych turystów postawiono sieć komunikacji miejskiej i statki białej flotylli.

Gotzlow, pułapka na turystów

Statki ze Szczecina po drodze nad morze i zalew zatrzymywały się m.in. w Gocławiu, gdzie jak grzyby po deszczu powstawały lokale rozrywkowe i nastrojowe restauracje. Miejsce było tak atrakcyjne, że wielu wycieczkowiczów nie docierało już nad morze i tu spędzało wolny czas.

Pozostało jeszcze 81% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Marek Rudnicki

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gs24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.