Finał Regat TTSR: Setki policjantów na wodzie, lądzie i w powietrzu. Ma być bezpiecznie

Czytaj dalej
Fot. Andrzej Szkocki
red

Finał Regat TTSR: Setki policjantów na wodzie, lądzie i w powietrzu. Ma być bezpiecznie

red

Przed nami największa tegoroczna impreza w naszym kraju - Finał Regat The Tall Ships Races. Będzie więcej mundurowych, kamer, zapory betonowe i posterunki do wyrywkowej kontroli.

Zachodniopomorscy policjanci i pracownicy innych służb mundurowych już od ogłoszenia informacji o tym, że w Szczecinie odbędą się kolejne regaty The Tall Ships Races, angażowali i angażują się w przygotowanie zabezpieczenia tej imprezy.

- Plany zabezpieczeń dotyczą wszystkich służb, w tym ruchu drogowego, prewencji, policji wodnej, ale też służb kryminalnych i logistycznych, gdyż policjanci muszą być przygotowani na każdy scenariusz - podaje podkom. Mirosława Rudzińska z policji w Szczecinie. - Wszystko to wymagało rozpisania na „nuty” każdej czynności. Przygotowanie tej imprezy wymagało skierowania do służby dodatkowych policjantów z innych województw.

W trosce o nasze bezpieczeństwo

To ponad 300 funkcjonariuszy zarówno oddziałów prewencji, ruchu drogowego, ale też policyjnych antyterrorystów. Wszystkim trzeba zapewnić wyżywienie, nocleg i łączność.

W najważniejszych dniach finału regat do służby codziennie będzie kierowanych prawie 700 policjantów ze służb kryminalnych, prewencyjnych, ruch drogowego, przewodników psów służbowych, mundurowych na koniach, w łodziach motorowych, również policyjny śmigłowiec i policyjni antyterroryści.

Codziennie wraz z policjantami służbę będą pełnić także funkcjonariusze z innych podmiotów, straży miejskiej, granicznej, SOK, Żandarmerii Wojskowej, WOPR-u czy Urzędu Morskiego i Izby Celnej. W szczecińskich komisariatach będą wzmocnione siły związane z ewentualną obsługą zdarzeń.

Do naszego miasta również przyjadą policjanci z Niemiec, będą przez te dni pełnili służbę patrolową wspólnie z polskimi mundurowymi. Dodatkowo dwóch policjantów niemieckich będzie z własną łodzią. Będą pełnili służbę na torze wodnym wspólnie z naszymi funkcjonariuszami.

Stacjonarnie

Podczas całej imprezy będą otwarte punkty policyjne informacyjne, punkt mobilnej izby dziecka (balkon nad fontanną na Wałach Chrobrego, oraz teren Łasztowni), punkt informacyjno-zdarzeniowy (KWP Szczecin ul. Małopolska 47, Zachodniopomorski Urząd Celno-Skarbowy przy ul. Energetyków).

Podczas imprez masowych takich jak TTSR bardzo często dochodzi do zaginięć dzieci.

- Kiedy zorientujemy się, że naszego dziecka nie ma przy nas, najlepiej jest jak najszybciej powiadomić służby czy to policję czy pracowników ochrony, którzy są na miejscu w pobliżu - podpowiada kom. Przemysław Kimon z Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie. - Jeżeli chodzi o izbę dziecka to będą dwie - jedna na tarasie widokowym na Wałach, druga na Łasztowni. W razie zaginięcia podawane są komunikaty zarówno przy wykorzystaniu nagłośnienia imprezy jak i drogą radiową do wszystkich funkcjonariuszy biorących udział w zabezpieczeniu.

Oto kilka rad dla rodziców: uświadom swoje dziecko, do kogo powinno się zwrócić, gdy się zgubi, naucz je, aby zawsze pozostawało blisko ciebie, nie pozwalaj dziecku korzystać z publicznych toalet bez twojej opieki, nie posyłaj dziecka samego do samochodu i nie pozostawiaj samego w środku, naucz je nazwiska, adresu i telefonu, aby podać policji lub ochronie obiektu, w razie gdy się zgubi, warto też włożyć do kieszeni na kartce powyższe informacje lub skorzystać ze specjalnych opasek na rękę. Naucz dziecko, aby bezzwłocznie cię informowało, jeżeli ktoś obcy je napastuje - podpowiadają policjanci.

Ochrona przed terrorystami

- Zawsze sprawy związane z bezpieczeństwem są najistotniejszymi w tego rodzaju przedsięwzięciach. Oczywiście czerpiemy z doświadczenia zdobytego podczas Światowych Dni Młodzieży, dlatego na miejscu imprezy będą posterunki przesiewowe, których zadaniem będzie kontrola osób zmierzających w „serce” imprezy - zauważa kom. Przemysław Kimon. - Dodatkowo oczywiście pojawią się betonowe zapory odgradzające wjazd na teren imprezy. Należy uczulić mieszkańców, że w razie zagrożenia powinni wykonywać polecenia służb zabezpieczających imprezę.

Odpowiedzialne zadanie podczas TTSR mają WOPR-owcy. Wszak cała impreza odbywa się nad wodą a wystarczy chwila nieuwagi...
uwagi na wzrost liczby ludności w czasie trwania imprezy, zamontowano dodatkowy monitoring, np. na Starym Mieście

Ogólne zasady bezpieczeństwa

Oto kilka rad policjantów i służb porzadkowych: Przed podróżą zaplanuj trasę przejazdu. Czas wyjazdu i powrotu najlepiej dostosować tak, by uniknąć korków przy wyjeździe i powrocie do miasta. Warto pamiętać, że w okresie wakacyjnym wprowadzane są ograniczenia w ruchu pojazdów i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton, z wyłączeniem autobusów.

- Przypominamy i apelujemy do wszystkich uczestników, gości, turystów, by w celu zachowania bezpieczeństwa w ruchu drogowym i uniknięcia przykrych niespodzianek np. stwierdzenia braku pojazdu po powrocie z imprezy (bo został np. odholowany) prosimy o uważne zapoznawanie się z obowiązującą organizacją ruchu - mówi insp. Joanna Wojtach ze straży miejskiej. - Zwracajmy też uwagę na postawione nowe znaki na czas trwania imprezy, niejeżdżenie na pamięć.

Przed wyjazdem dobrze jest sprawdzić dokumenty (prawo jazdy, dowód rejestracyjny, ubezpieczenie pojazdu) i upewnić się czy ważna jest polisa ubezpieczeniowa oraz czy nie zbliża się termin badania technicznego pojazdu. Po zaparkowaniu pamiętajmy o dokładnym zamknięciu szyb, drzwi i bagażnika oraz o zabraniu z wnętrza pojazdu wartościowych przedmiotów. Najlepiej jest usunąć wszystkie rzeczy osobiste - zabrać ze sobą lub włożyć je do bagażnika. Nie zapominajmy o zabezpieczeniu radia, po to aby swoim wyglądem nie kusiło złodziei.

Pamiętajmy, że w okolicy miejsc z ograniczeniami prędkości na nierozważnych i spieszących się kierowców mogą oczekiwać policjanci lub fotoradary. Ponadto kierowca przekraczający dozwoloną prędkość może spodziewać się nieoznakowanego radiowozu z wideorejestratorem. Na kasecie zapisane zostanie nie tylko przekroczenie dozwolonej prędkości ale i inne naruszenia.

Policjanci także radzą spożywać alkohol tylko w miejscach do tego wyznaczonych. Radzą też, aby pamiętać, że wysoka temperatura powietrza wzmaga działanie alkoholu.

red

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.