Filharmonia w Szczecinie ma być narodowa [ZDJĘCIA]

Czytaj dalej
Fot. Andrzej Szkocki
Małgorzata Klimczak

Filharmonia w Szczecinie ma być narodowa [ZDJĘCIA]

Małgorzata Klimczak

Po wielu miesiącach dobiegają końca negocjacje związane z współprowadzeniem szczecińskiej filharmonii przez ministerstwo

Minister kultury i dziedzictwa narodowego, Piotr Gliński, zaproponował jesienią ubiegłego roku szczecińskiej Filharmonii im. Karłowicza współprowadzenie przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. To oznacza, że filharmonia dołączyłaby do instytucji narodowych. Przez kilka miesięcy trwały negocjacje między ministerstwem a prezydentem Szczecina.

- W ubiegłym tygodniu otrzymaliśmy ostateczną wersję umowy oraz statutu - mówi Agata Stankiewicz, dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miasta. - Na najbliższej sesji rada miasta musi podjąć uchwałę intencyjną, żeby prezydent mógł podpisać umowę z ministerstwem.

Umowa zostanie zawarta na 3 lata, czyli do końca 2019 roku. W umowie minister zobowiązuje się do zapewnienia dotacji celowej na prowadzenie działalności artystycznej w wysokości 3 mln zł. Podobna kwotę otrzymuje Muzeum Narodowe, które jest jedyną instytucją współprowadzoną przez ministerstwo w naszym województwie.

Gmina Szczecin zapewnia nadal ponad 13 mln zł na prowadzenie działalności filharmonii.

- Chodzi przede wszystkim o poszerzenie możliwości twórczych i artystycznych - mówi Dorota Serwa, dyrektor Filharmonii im. Karłowicza. - Dotacja przekazana przez ministerstwo może być przeznaczona wyłącznie na cele artystyczne. Dzięki niej będziemy mogli poszerzyć ofertę, szczególnie dla najmłodszych oraz seniorów. Będziemy realizować transmisje online, żeby osoby spoza Szczecina mogły zobaczyć, co się dzieje w naszej filharmonii.

Umowa o współprowadzenie z MKiDN oznacza także, że filharmonia nie będzie musiała startować w konkursach w celu uzyskania pieniędzy na określone projekty. Wnioski o dotacje będą rozpatrywane poza konkursem.

W umowie nie ma żadnego zapisu, który by mówił, że ministerstwo będzie wpływać na linię artystyczną instytucji.

Organem prowadzącym dla filharmonii nadal będzie miasto Szczecin. Dyrektora filharmonii będzie powoływał prezydent w drodze konkursu lub mianowania za zgodą MKiDN. Nominację na to stanowisko na kolejne 3 lata otrzymała ponownie Dorota Serwa.

Małgorzata Klimczak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.