Emerytki nie przeżyją bez pracy?

Czytaj dalej
Fot. 123rf
Monika Kaczyńska

Emerytki nie przeżyją bez pracy?

Monika Kaczyńska

Kobiety, które chcą przejść na emeryturę w wieku 60 lat mogą liczyć na emerytury średnio aż o 1273 zł niższe niż mężczyźni.

Ustawowe obniżenie wieku emerytalnego znów do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn sprawiło, że do ZUS ruszyły rzesze klientów. Od 1 września w całym kraju osoby, które mogły przejść na emeryturę w związku z niższym wiekiem złożyły ponad 304 tys. wniosków. W samej Wielkopolsce wpłynęło ponad 27 tys. wniosków, od osób, które objął niższy wiek emerytalny. Jednak nie wszyscy składający je zdecydowali się zakończyć karierę zawodową.

- W około 10 proc. spraw wydano decyzje zawieszające postępowanie w sprawie, np. z uwagi na nie rozwiązanie umowy o pracę

- informuje Marlena Nowicka, rzeczniczka prasowa ZUS w Wielkopolsce.

Za mało by żyć

O tym, że składający wnioski o emeryturę ostatecznie odwlekają zakończenie pracy może decydować wiele czynników. Jednak w przypadku kobiet dominującym jest jeden: wysokość emerytury.

 W dalszej części tekstu przeczytasz m.in:

 • Skąd bierze się ogromna dysproporcja w wysokości emerytur?
 • Jak radzić sobie z niską emeryturą?
 • Komentarz redaktorki.
Pozostało jeszcze 77% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Monika Kaczyńska

Dziennikarka, redaktorka Przez ponad dwie dekady pracy w Polskapress publikowałam na wszystkich stronach (łącznie ze sportowymi). Od początku swojej kariery buduję, remontuję, urządzam i jestem w tym prawie tak dobra, jak pewna znana sieciówka. Nie obce są mi problemy gospodarki (także rolnictwa) i przyrody. Gdy zmęczą mnie dane i liczby – przyglądam się ludziom. Po godzinach – robię właściwie to samo, z tą różnicą, że zamiast pisać – czytam. I rozpieszczam kota.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.