Ekologiczna instalacja w przedszkolu w Opolu. ECO pracuje nad ekologiczną alternatywą, która pozwoli na ogrzewanie domu

Czytaj dalej
Fot. Fot.archiwum eco
Edyta Hanszke

Ekologiczna instalacja w przedszkolu w Opolu. ECO pracuje nad ekologiczną alternatywą, która pozwoli na ogrzewanie domu

Edyta Hanszke

Energetyka Cieplna Opolszczyzny w jednym z opolskich przedszkoli testuje instalację opartą na Odnawialnych Źródłach Energii.

Opolska firma zdecydowała się zamontować w budynku Przedszkola Publicznego nr 33 „Karolinka” w Opolu instalację grzewczą zasilaną panelami fotowoltaicznymi, pompą ciepła i kotłem gazowym. Przedszkole nie ma możliwości skorzystania z ciepła systemowego produkowanego przez ECO, bo budynek nie ma dostępu do sieci.

Badania prowadzone w związku z zastosowaniem tego rozwiązania przez firmę, w porozumieniu z miastem Opole, mają wskazać optymalne rozwiązanie w zakresie zaopatrzenia w ciepło budynków z zapotrzebowaniem na moc na poziomie do 20 KW.
- W budowanej instalacji wykorzystujemy kompilację układu fotowoltaicznego, pompy ciepła i kotła gazowego - wylicza Paweł Krawczyk, członek zarządu ds. operacyjnych ECO. - Zależy nam na uzyskaniu optymalnych parametrów dostaw ciepła na potrzeby zarówno ogrzewania budynku, jak i dostawę ciepłej wody.

Koszty montażu i eksploatacji instalacji ponosi ECO. Jest to wydatek rzędu około 25 tys. zł. Sterowniki i oprogramowanie instalacji to autorskie rozwiązanie inżynierów z ECO.

ECO pracuje nad ekologiczną alternatywą, która pozwoli na ogrzewanie domu i zapewnienie ciepłej wody

Zgodnie z założeniami zastosowana kompilacja urządzeń pozwoli na spore oszczędności. Energia, która nie zostanie wykorzystana na realizację potrzeb związanych z zaopatrzeniem w ciepło będzie wykorzystana do zasilania innych urządzeń korzystających z energii elektrycznej. - Liczymy na to, że przeprowadzone badania pozwolą nam przygotować rozwiązanie techniczne pozwalające w stu procentach zaspokoić autokonsumpcję małego budynku wraz ze wszystkimi jego instalacjami energetycznymi - dodaje Paweł Krawczyk. - Chcemy wykreować nowy, ekologiczny produkt, który zadowoli najbardziej wymagających klientów indywidualnych i pozwoli jego użytkownikom i ich sąsiadom cieszyć się czystym powietrzem.

Przedstawiciele ECO podkreślają, że choć najbardziej ekologicznym rozwiązaniem w zakresie ogrzewania w miastach pozostaje ciepło systemowe, to z uwagi na zmieniające się trendy budownictwa mieszkaniowego instalacja może okazać się najlepszym rozwiązaniem dla domków jednorodzinnych i małych kamienic wielorodzinnych, do których nie sięga tradycyjna sieć ciepłownicza.
Wyniki badań mają być znane wiosną 2019 roku.

Jeśli rozwiązanie się sprawdzi ECO, deklaruje podjęcie dodatkowych działań związanych z pozyskaniem preferencyjnego finansowania instalacji dla przyszłych odbiorców ekologicznego ciepła.

Zobacz: Razem Przeciw Smogowi - jak lasy oczyszczają powietrze?

Edyta Hanszke

Zajmuję się tematyką gospodarki, przedsiębiorczości, rynku pracy, ubezpieczeń i społeczną. Piszę o szeroko rozumianych pieniądzach: tych, które zarabiamy, wydajemy, ale także np. pochodzących z programów unijnych.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.