Cezary Kassak

Edward Wichura, aktor z Przemyśla, który cudem ocalał z Holokaustu. Znamy go m.in. z "Wojny domowej" i "Czterdziestolatka"

Edward Wichura z Marianem Kociniakiem w „Jak rozpętałem II wojnę światową" Fot. Kadr z filmu "Jak rozpętałem II wojnę światową" Edward Wichura z Marianem Kociniakiem w „Jak rozpętałem II wojnę światową"
Cezary Kassak

Mający przemyską „metrykę” aktor Edward Wichura zagrał m.in. w „Wojnie domowej”, „Czterdziestolatku” i „Karierze Nikodema Dyzmy”. Ale wcześniej przeżył koszmar hitlerowskiej okupacji: był w getcie, wielokrotnie otarł się o śmierć.

Nim przybrał nazwisko Edwarda Wichury, nazywał się Esriel Leimsieder. „Ja - Esriel Leimsieder - pochodzenia żydowskiego urodziłem się w Przemyślu 9 lutego 1925 roku” - napisze po latach. Zdarzało się, że podawał też inną, późniejszą datę urodzenia. Na dyplomie ukończenia szkoły teatralnej wpisano jednak, że Edward Wichura przyszedł na świat właśnie 9 lutego 1925 r. Ten sam rok urodzenia widnieje na grobie artysty na warszawskich Powązkach.

W Holokauście stracił rodzinę

Esriel Leimsieder wygląd miał nie bardzo semicki. Był blondynem, identycznie jak jego ojciec Moritz Hut, kelner, pochodzący ze wsi Zabłotce (dzisiaj Ukraina, obwód lwowski). Razem z ojcem, matką Mirlą i dwa lata starszą siostrą Feigą późniejszy aktor w dzieciństwie mieszkał w małym pokoju przy ul. Smolki 5, w starej części Przemyśla, po prawej stronie Sanu. Dwupiętrowa kamienica numer 5 stoi przy ul. Smolki do dzisiaj.

W dalszej części przeczytasz:

 • jak Esriel Leimsieder stracił swoją rodzinę
 • jak on sam cudem uniknął śmierci
 • w jakich kultowych filmach grał Edward Wichura
Pozostało jeszcze 89% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Cezary Kassak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.