Dziś rozpoczyna się rekrutacja do szczecińskich internatów

Czytaj dalej
Małgorzata Klimczak

Dziś rozpoczyna się rekrutacja do szczecińskich internatów

Małgorzata Klimczak

Po raz pierwszy nabór będzie prowadzony elektronicznie. Uczestniczyć w nim będzie łącznie 9 placówek (w tym 2 bursy).

Tradycyjnie już nie wszyscy uczniowie dostaną się do tych placówek. Do szczecińskich szkół chodzi ponad 2, 5 tys. uczniów, którzy mieszkają poza Szczecinem. Każdego roku jest problem ze zbyt małą liczbą miejsc. Najwięcej uczniów z terenu przyjeżdża do szkół zawodowych i wyjątkowo dobrych liceów, jak XIII LO w Szczecinie. Dlatego dyrektorzy szkół zawodowych podkreślają, jak ważne jest zapewnienie internatów ich młodzieży. Bez internatu szkoła przestaje być atrakcyjna.

- Walczymy głównie o chętnych z terenu, bo szkoły branżowe to przed wszystkim młodzież stamtąd - mówi Elżbieta Moskal, dyrektor Zachodniopomorskiego Centrum Edukacji Morskiej i Politechnicznej. - Jeśli nie zapewnimy tej młodzieży internatów, to będziemy mieli problem. W Krakowie powstał system „rodzin zastępczych” - rodzice, którzy mają wolne pokoje, po odpowiednim procesie weryfikacji, przyjmują do siebie dzieci na zasadzie rodzin zastępczych. To dobre i bezpieczne rozwiązanie.

Bezpieczeństwo jest tutaj kwestią kluczową, bo uczniowie niepełnoletni muszą mieć zapewnioną opiekę w internacie czy bursie. Nie można zapewnić im dowolnego lokalu, jak studentom.

Urzędnicy Wydziału Oświaty mają opracowany plan remontów burs i internatów, w wyniku których zwiększyłaby się liczba miejsc w tych placówkach, ale to wszystko potrwa kilka lat.

Największą popularnością cieszy się zawsze Bursa Szkolna Integracyjna przy ul. Zygmunta Starego, ponieważ jest w centrum miasta i blisko z niej do kilku szkół. To miejsce jest w planach remontów.

Najwięcej miejsc, bo około 300, można uzyskać po wyremontowaniu trzech dużych internatów przy szkołach. Dwa z nich - przy Zespole Szkół Samochodowych przy ul. Klonowica i Zespole Szkół nr 6 są zamknięte, bo nie spełniają standardów i nie zostały dopuszczone do użytkowania. Trzeci, przy Zespole Szkół Budowlanych przy ul. Unisławy, jest dopuszczony warunkowo i też może być zamknięty. To największe inwestycje, które jednak potrwają co najmniej do 2019 roku.

Gdzie są dostępne miejsca: Bursa Szkolna Integracyjna ul. Zygmunta Starego 1, Bursa Szkolna nr 2 w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 7, Internat Centrum Edukacji Ogrodniczej, Internat Zachodniopomorskiego Centrum Edukacji Morskiej i Politechnicznej, Internat Zespołu Szkół Budowlanych, Internat Zespołu Szkół Elektryczno-Elektronicznych, Internat Zespołu Szkół nr 4, Internat Zespołu Szkół nr 6.

Małgorzata Klimczak

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.