Dziś rozpoczyna się rekrutacja do szczecińskich internatów

Czytaj dalej
Małgorzata Klimczak

Dziś rozpoczyna się rekrutacja do szczecińskich internatów

Małgorzata Klimczak

Po raz pierwszy nabór będzie prowadzony elektronicznie. Uczestniczyć w nim będzie łącznie 9 placówek (w tym 2 bursy).

Tradycyjnie już nie wszyscy uczniowie dostaną się do tych placówek. Do szczecińskich szkół chodzi ponad 2, 5 tys. uczniów, którzy mieszkają poza Szczecinem. Każdego roku jest problem ze zbyt małą liczbą miejsc. Najwięcej uczniów z terenu przyjeżdża do szkół zawodowych i wyjątkowo dobrych liceów, jak XIII LO w Szczecinie. Dlatego dyrektorzy szkół zawodowych podkreślają, jak ważne jest zapewnienie internatów ich młodzieży. Bez internatu szkoła przestaje być atrakcyjna.

- Walczymy głównie o chętnych z terenu, bo szkoły branżowe to przed wszystkim młodzież stamtąd - mówi Elżbieta Moskal, dyrektor Zachodniopomorskiego Centrum Edukacji Morskiej i Politechnicznej. - Jeśli nie zapewnimy tej młodzieży internatów, to będziemy mieli problem. W Krakowie powstał system „rodzin zastępczych” - rodzice, którzy mają wolne pokoje, po odpowiednim procesie weryfikacji, przyjmują do siebie dzieci na zasadzie rodzin zastępczych. To dobre i bezpieczne rozwiązanie.

Bezpieczeństwo jest tutaj kwestią kluczową, bo uczniowie niepełnoletni muszą mieć zapewnioną opiekę w internacie czy bursie. Nie można zapewnić im dowolnego lokalu, jak studentom.

Urzędnicy Wydziału Oświaty mają opracowany plan remontów burs i internatów, w wyniku których zwiększyłaby się liczba miejsc w tych placówkach, ale to wszystko potrwa kilka lat.

Największą popularnością cieszy się zawsze Bursa Szkolna Integracyjna przy ul. Zygmunta Starego, ponieważ jest w centrum miasta i blisko z niej do kilku szkół. To miejsce jest w planach remontów.

Najwięcej miejsc, bo około 300, można uzyskać po wyremontowaniu trzech dużych internatów przy szkołach. Dwa z nich - przy Zespole Szkół Samochodowych przy ul. Klonowica i Zespole Szkół nr 6 są zamknięte, bo nie spełniają standardów i nie zostały dopuszczone do użytkowania. Trzeci, przy Zespole Szkół Budowlanych przy ul. Unisławy, jest dopuszczony warunkowo i też może być zamknięty. To największe inwestycje, które jednak potrwają co najmniej do 2019 roku.

Gdzie są dostępne miejsca: Bursa Szkolna Integracyjna ul. Zygmunta Starego 1, Bursa Szkolna nr 2 w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 7, Internat Centrum Edukacji Ogrodniczej, Internat Zachodniopomorskiego Centrum Edukacji Morskiej i Politechnicznej, Internat Zespołu Szkół Budowlanych, Internat Zespołu Szkół Elektryczno-Elektronicznych, Internat Zespołu Szkół nr 4, Internat Zespołu Szkół nr 6.

Małgorzata Klimczak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.