Dwa cukierki u Rzecznika Praw Obywatelskich

Czytaj dalej
Fot. Zdjęcie poglądowe/Archiwum
Bogumiła Rzeczkowska

Dwa cukierki u Rzecznika Praw Obywatelskich

Bogumiła Rzeczkowska

RPO interweniuje w sprawie kradzieży w usteckim Netto za 60 groszy.

Rzecznik Praw Obywatelskich zajmie się sprawą 47-letniej bezrobotnej ustczanki, która została ukarana przez sąd za kradzież dwóch cukierków o wartości 60 groszy. Sprawę nagłośniliśmy w czerwcu ubiegłego roku.

- Rzecznik bada działanie organów ścigania i sądu w związku ze sprawą niepełnosprawnej intelektualnie kobiety. Obwiniono ją o kradzież dwóch cukierków ze sklepu o wartości 60 groszy - informuje pełnomocnik terenowy RPO w Gdańsku.

- Policja sporządziła wniosek o ukaranie, który skierowano do Sądu Rejonowego w Słupsku. Sąd wyrokiem nakazowym uznał obwinioną za winną popełnienia wykroczenia i wymierzył karę 1 miesiąca ograniczenia wolności w wymiarze 20 godzin. Pani o fakcie ukarania miała dowiedzieć się dopiero w chwili skierowania wyroku do wykonania.

Sąd Okręgowy w Słupsku uznał, że wyroku nakazowego nie doręczono pokrzywdzonej. Trwa proces.

Kradzież dwóch cukierków

Do zdarzenia, o którego konsekwencjach piszemy na str. 1, doszło 4 stycznia 2016 roku w sklepie Netto w Ustce przy ulicy Sprzymierzeńców. Około godziny 14 ochroniarz - jak sam opisywał - obserwował kobietę, która dziwnie się zachowywała.

„Jej zachowanie wzbudziło we mnie podejrzenie, że może posiadać jakiś towar w kieszeni, za który nie chce zapłacić. Gdy przeszła linię kas, poprosiłem, aby opróżniła kieszeń kurtki, z której wyraźnie coś wystawało. Okazało się, że kobieta miała w kieszeni cukierki Wawel w ilości dwóch sztuk, które są sprzedawane na wagę. Wartość tych cukierków to 60 groszy - zeznał 27-letni ochroniarz w Komisariacie Policji w Ustce.

- Z uwagi na dziwne i agresywne zachowanie wezwano na miejsce patrol policji, który wylegitymował kobietę. Towar został odzyskany i powrócił do sprzedaży”.

Policja skierowała do sądu wniosek o ukaranie bezrobotnej, utrzymującej się z zasiłku z opieki społecznej kobiety. Funkcjonariusze nie przesłuchali obwinionej, ponieważ nie przyszła na przesłuchanie. Wezwanie wręczono jej jeszcze w Netto.
Według notatki policyjnej, kobieta nie leczy się odwykowo ani psychiatrycznie. Nie dostała więc obrońcy z urzędu.

Sąd Rejonowy w Słupsku wydał wyrok nakazowy bez zawiadamiania stron, na posiedzeniu bez przeprowadzania rozprawy. Skazał kobietę na miesiąc ograniczenia wolności z obowiązkiem wykonania 20 godzin nieodpłatnej pracy społecznej.

Dopiero gdy kara miała być wykonana, ustczanka dowiedziała się, że przeciwko niej toczyła się sprawa o wykroczenie. Wysłała do sądu pismo o wznowienie postępowania, dołączając kopię paragonu, który znalazła oraz orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności. Sąd Okręgowy jednak uznał, że wyrok nakazowy nie jest prawomocny, bo nie został skutecznie doręczony obwinionej.

Akta wróciły do Sądu Rejonowego, gdzie trwa proces. Obwinionej przyznano obrońcę z urzędu. Psychiatrzy mają ocenić, czy kobieta w chwili czynu była poczytalna i czy może być sądzona.

Bogumiła Rzeczkowska

Dziennikarstwo jest moją pasją i sposobem na życie. Od wielu lat relacjonuję procesy sądowe i piszę o sprawach kryminalnych. Zaglądam też do usteckiego ratusza, by sprawdzić, co ważnego dzieje się w moim mieście. Jednak najbardziej lubię podróże w czasie, a moją ulubioną stacyjką jest Powojenna Ustka. Piszę o pierwszych ustczanach, o radosnych wydarzeniach, które tu się rozegrały, ale i o zapomnianych dramatach. Jestem wielbicielką starych fotografii, archiwaliów i oczywiście bibliotek cyfrowych, które przywracają pamięć i pozwalają, by przetrwała w następnych pokoleniach.          

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.