Drugie rozdanie wniosków 500+ do końca sierpnia

Czytaj dalej
Fot. Krzysztof Kapica
DZ

Drugie rozdanie wniosków 500+ do końca sierpnia

DZ

Od 1 sierpnia można składać wnioski o 500 plus na nowy okres zasiłkowy. Ale także wnioski o zasiłki rodzinne, świadczenia alimentacyjne.

Urzędy w dużych miastach regionu zajmujące się programem Rodzina 500 plus spodziewają się dziś tłumów. To pierwszy dzień przyjmowania wniosków na nowy okres.

Co prawda, więcej nerwówki i niepewności było w kwietniu 2016 r., gdy program startował. Dziś ośrodki pomocy i urzędy gmin mądrzejsze są o tamte doświadczenia. Jednak od dziś można składać wnioski nie tylko o 500 plus, ale zarazem też o świadczenia rodzinne i z Funduszu Alimentacyjnego, jeśli ktoś jest do nich uprawniony. - To będzie wpływało na czas obsługi - nie ukrywa Róża Lewandowska, dyrektor Wydziału Świadczeń Rodzinnych w Urzędzie Miasta Bydgoszczy. Tak samo będzie w innych urzędach.

Toruń: nawet 21 tys. wniosków

Wstępne szacunki zakładają, że od sierpnia do listopada mieszkańcy Torunia złożą łącznie około 21 tys. wniosków.

- 500 plus to najważniejsze świadczenie, dlatego że jest pobierane przez największą liczbę klientów, i w sensie wysokości wypłat - mówi Piotr Stolarczyk, dyrektor Toruńskiego Centrum Świadczeń.

Wnioski papierowe można od dziś składać w dziesięciu punktach, zlokalizowanych w poszczególnych dzielnicach miasta. Poza sześcioma punktami stałymi dodatkowo uruchomione zostaną 4 punkty tymczasowe. Trzy z nich czynne będą do końca września (MOPR przy ul. Konstytucji 3 Maja 40 c; Klonowica 19, SM "Na Skarpie", ul. Wyszyńskiego 6, a punkt w VII LO (ul. Batorego 39 b) czynny będzie do 31 sierpnia.

W czerwcu 2017 roku w Toruniu wsparcie to otrzymywało 12 029 rodzin na 16 692 dzieci. W 54 proc. pieniądze wypłacane były także na pierwsze lub jedyne dziecko.

Brodnicki MOPS rozbudował się i dostosował pomieszczenia dla sprawniejszego przyjmowania wniosków o 500 plus. Zostało do tego oddelegowanych dwóch pracowników z innych działów, a jedna osoba zatrudniona. Łącznie trzy osoby będą wydawać decyzje i trzy przyjmować wnioski. Wszystkie wnioski będą przyjmowane w pokoju nr 5 i 6, ale dodatkowo w pokoju 8 będzie można składać wyłącznie wnioski na drugie i kolejne dziecko.

Ośrodek przygotował kampanię informacyjną na stronie internetowej oraz tablicach. Dla pracowników odbywały się szkolenia dotyczące zmian w świadczeniach wychowawczych. Pracownicy mogą również liczyć na wsparcie merytoryczne prawnika, co ułatwi wystawianie decyzji.

Bydgoszcz i Włocławek - zmiana adresu
Włocławianie muszą wziąć pod uwagę zmianę miejsca obsługi świadczeń z programu Rodzina 500 Plus. Budynek przy ul. Ogniowej jest remontowany, dlatego wnioski są wydawane i przyjmowane przy ulicy Kilińskiego 1. Dziś zajmować się tym będzie 30 pracowników MOPR. - Zrobimy wszystko, aby uniknąć tłoku - deklaruje Piotr Grudziński, dyrektor MOPR we Włocławku. - Ale trzeba się liczyć z tym, że czas obsługi może się wydłużyć.

W Bydgoszczy Wydział Świadczeń Rodzinnych przeniósł się do nowej siedziby, na ul. Wojska Polskiego 65 (Kapuściska). Dziś 32 osoby będą tu przyjmowały i sprawdzały wnioski. Dyrektor wydziału Róża Lewandowska nie ukrywa, że nie pracują w pełnym składzie. Nie mogła zabronić pracownikom wybierania urlopu w sierpniu, bo już w ubiegłym roku, z powodu 500 plus wielu urzędników nie mogło go wykorzystać. Muszą więc zrobić to do końca września. - Postaramy się jednak wszystkich jak najsprawniej obsłużyć - deklaruje.

Poza tym wnioski (już bez sprawdzania) przyjmowane będą w filii urzędu przy ul. E, Gierczak 6 w Fordonie oraz w urzędzie przy ul. Grudziądzkiej 9-15, bud. D.

Dyr. Lewandowska prosi też, by mieszkańcy przychodzili z wypełnionymi już wnioskami. - Zmieniły się druki, ale sa czytelne, wystarczy je dokładnie przeczytać, by wypełnić - podkreśla. Zdarza się, że we wniosku nie jest wpisane nawet imię i nazwisko, a to wszystko przedłuża czas obsługi.
Dziś, jak w każdy wtorek, Urząd Miasta Bydgoszczy czynny jest do godz. 18.

W ubiegłym roku bydgoszczanie złożyli prawie 23 tys. wniosków o 500 zł na dziecko, do końca czerwca - około 24 tys.

Lipno - dyrektor też przyjmuje wnioski o 500 zł na dziecko

Wszyscy pracownicy lipnowskiego MOPS przy ulicy Włocławskiej, łącznie z dyrektorką Marzeną Blachowską, wydają dziś i przyjmują wnioski z programu Rodzina 500 Plus.

W Ciechocinku od początku programem 500 plus zajmuje się MOPS. - Zajmują się tym u nas cztery osoby, razem ze mną - mówi Agnieszka Ochocińska, zastępca dyrektora ośrodka.

W Tucholi nie spodziewają się więcej wniosków o 500 plus. - Ustawa tylko uściśla przepisy - podkreśla Lidia Pająk-Barzyk, dyrektorka Ośrodka Pomocy Społecznej w Tucholi. - W ubiegłym roku przyjęliśmy dwoje nowych pracowników w związku z programem i nie planujemy nowego zatrudnienia - mówi. Ma nadzieję, że wszystko pójdzie sprawnie.

W GOPS w Wielgiem wnioski wydają i przyjmują dwie pracownice. - Nie spodziewam się problemów, przetrenowaliśmy to już realizując pierwszą edycję programu - mówi Sebastian Olewiński, kierownik GOPS w Wielgiem.
Wtedy w gminie z programu 500 zł na dziecko skorzystało około 630 rodzin, a pomoc otrzymało 1195 dzieci.

Lubicz - wyślą SMS z terminem wypłaty

W gminie Lubicz na stałe wnioski przyjmować będzie sześć osób, ale jeśli zajdzie potrzeba, wspomoże ich również 8-10 pracowników socjalnych. Wnioski przyjmowane będą w GOPS w Lubiczu Dolnym (ul. Toruńska 56) w godzinach pracy, ale także w dwie sierpniowe soboty: 5 i 26, w godz. 7-13. - Chcemy ułatwić złożenie wniosków osobom pracującym - wyjaśnia Anna Sikorska, kierowniczka GOPS w Lubiczu.

Gmina uruchomiła SMS-owy system informacji o terminach wypłat świadczeń realizowanych przez GOPS. Dla 500 plus mieszkańcy będą w ten sposób informowani w przypadku terminu innego, niż określony w decyzji. Jednak, jak zaznacza Anna Sikorka, mieszkańcy będą SMS informowani także o pierwszych terminach wypłat świadczenia, ponieważ zawsze z niecierpliwością na nie oczekują.

Inowrocław i Grudziądz - dużo stanowisk

- Nie ma sytuacji idealnych. Na pewno będą napięcia, ale po to jesteśmy, żeby je rozładować i pomóc w załatwieniu sprawy - zauważa Jadwiga Kalinowska, dyrektor MOPS w Inowrocławiu. W siedzibie przy ul. Świętego Ducha 90, wnioski o 500 plus przyjmowane będą od dziś na siedmiu stanowiskach: 4 w Biurze Obsługi Interesanta i 3 w sąsiednim pomieszczeniu. - Obsługę zapewnią nasi pracownicy, którzy zostali odpowiednio przeszkoleni, mają doświadczenie. Teraz podchodzimy do sprawy z większym dystansem, niż rok temu w kwietniu - dodaje dyrektor Kalinowska.

Wnioski pobierać można, oprócz siedziby MOPS przy ul. Świętego Ducha 90, także w Biurze Obsługi Interesanta Urzędu Miasta przy ul. Roosevelta 36, Wydziale Spraw Społecznych ratusza przy al. Sienkiewicza 1 oraz w Siedzibach Zespołów Pracy Terenowej MOPS na terenie Inowrocławia.

W grudziądzkim MOPR przy obsłudze wniosków 500 plus będzie pracowało ponad 20 urzędników. Zainteresowani powinni kierować się do pokoju nr 3 i 4 na parterze, gdzie będzie w sumie siedem stanowisk.
- Spodziewamy się zwiększonego ruchu - przyznaje Monika Łagoda, zastępca dyrektora MOPR w Grudziądzu. - Nie widzieliśmy potrzeby urządzania nowego punktu, dlatego będą tylko stanowiska w Dziale Świadczeń Rodzinnych i Wychowawczych w naszym ośrodku.

Liczą na internet
Natomiast w Biurze Obsługi Mieszkańców UM w Świeciu dwie osoby przyjmować będą wnioski z programu 500 plus. W razie potrzeby wesprze ich jeszcze 3 kolegów. Pracownicy UM w Świeciu nie spodziewają się oblężenia magistratu w związku ze składaniem wniosków. Liczą, że sporo mieszkańców skorzysta z możliwości załatwienia sprawy za pomocą internetu.

Na elektroniczną drogę składania wniosków nadzieję ma więcej osób. - Niektórzy na nowy okres zasiłkowy przesłali je przed czasem, jeszcze w lipcu - informuje Alicja Krysińska z MOPR we Włocławku. - Te wnioski są nieważne. Nie mieliśmy podstawy prawnej do ich przyjęcia.

Kto więc chciał być sprytny i na nowy okres zasiłkowy wysłał wniosek już w lipcu - pospieszył się. Taki dokument nie jest ważny, trzeba złożyć go ponownie, od 1 sierpnia.

Pamiętajmy, że nie trzeba szturmować urzędu dziś, by nie mieć przerwy w wypłacie świadczenia. Wniosek musi być złożony do końca sierpnia. Na dokumenty złożone we wrześniu-październiku pieniądze będą wypłacone także za październik, ale w późniejszym terminie.

DZ

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.