Drogi prąd, drogie paliwo, drogie parkowanie i... dość tania broń z drukarki, czyli... [FELIETON JACKA PAJĄKA]

Czytaj dalej
Fot. Pixabay / sutulo
Jacek Pająk

Drogi prąd, drogie paliwo, drogie parkowanie i... dość tania broń z drukarki, czyli... [FELIETON JACKA PAJĄKA]

Jacek Pająk

Dziś można wydrukować prawie wszystko - nawet broń, czy dom. Realnych problemów nie da się niestety wymazać nawet "gumką myszką"

Pierwsze „D” to drożyzna. Eksperci wieszczą, tak jak Marcin Roszkowski, prezes Instytutu Jagiellońskiego, że w przyszłym roku aż o 15 procent będziemy więcej płacili za prąd, bo ten pochodzi u nas głównie z węgla.

Drugie „D” to drogie paliwo, a to pochodzi od ropy i jej pochodnych. Ekonomiści prorokują jej wzrost, a w Polsce kierowców dodatkowo mogą dobić na przykład „opłaty emisyjne” i wyższe stawki za parkowanie w centrach miast. Ale to wszystko nic...

Trzecie „D” to coraz powszechniejsza możliwość druku w technologii 3D. A to może być groźne do tego stopnia, że w Stanach Zjednoczonych zablokowano właśnie taką możliwość w szczególnych wypadkach, bo niektórzy tworzyli w ten sposób na domowym sprzęcie plastikową broń, której „nie widziały skanery” na lotniskach.

Świat w 3D staje się coraz bardziej realny...

Jacek Pająk

Od prawie 30 lat jestem dziennikarzem, a przez nieco krótszy okres redaktorem. Ukończyłem Uniwersytet Warszawski na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych. Praktyki odbywałem między innymi w tygodniku "Polityka" i wielu innych gazetach, ale niemal od początku mojej zawodowej, dziennikarskiej kariery pracuję w redakcji "Dziennika Łódzkiego - najpierw jako dziennikarz działu miejskiego, później redaktor w wielu działach. Dziś jestem sekretarzem redakcji...

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.