Do Warszawy pojedzie pół tysiąca Lubuszan

Czytaj dalej
Fot. Fot. Mariusz Kapala / Gazeta Lubuska
Leszek Kalinowski

Do Warszawy pojedzie pół tysiąca Lubuszan

Leszek Kalinowski

O ogólnopolskiej akcji protestacyjnej ZNP rozmawiamy z prezesem Okręgu Lubuskiego Związku Nauczycielstwa Polskiego Bożeną Manią.

Trwa ogólnopolska akcja protestacyjna ZNP związana z reformą edukacji. Dlaczego?
Nie jesteśmy przeciwnikami zmian w edukacji, ale muszą przemawiać za nimi merytoryczne argumenty, trzeba na nie zabezpieczyć pieniądze. Konieczne jest też odpowiednie przygotowanie, a to wszystko wymaga czasu. Muszą go mieć samorządy, nauczyciele, a także uczniowie i rodzice. Mamy już listopad, a wciąż nie wiemy, jakie będą nowe obwody szkolne (czy to będzie 3 czy 2 km). A przecież samorządy muszą mieć czas na przygotowanie nowej sieci szkół, na modernizację sal, toalet, by dostosować je do młodszych uczniów itd. Wciąż nie ma podstaw programowych i podręczników. To wszystko powoduje, że reforma - naszym zdaniem - wywoła chaos, zniszczy dorobek polskich szkół i spowoduje zwolnienia w oświacie (ok. 30 tys. nauczycieli).Powodem protestu jest m.in.:

W Zielonej Górze pojawiły się plakaty...
Przygotowała je Fundacja „Nie dla chaosu w oświacie”, która jest oddolną inicjatywą rodziców. My się dołączyliśmy. Takich plakatów rozwiesiliśmy 50.

Związek napisał też list do dyrektorów gimnazjów. Po co?
Akcję zainicjował okręg dolnośląski ZNP. Postanowiliśmy dołączyć... Prosimy o napisanie o sukcesach szkoły, by pokazać, że nie jest ona taka zła, jak się chce nam wmówić. Przez 16 lat istnienia gimnazjów wiele się w nich zmieniło. Z każdym rokiem wyniki badań międzynarodowych były coraz lepsze. Dziś są to szkoły na wysokim, europejskim poziomie. Przygotujemy specjalne portfolio, które chcemy przekazać minister edukacji Annie Zalewskiej.

Ktoś już odpisał?
Mamy pierwsze odpowiedzi, np. z Gimnazjum nr 2 w Gubinie.

Jest też list do samorządów?
Nasi prezesi oddziałów ZNP spotykali się z wójtami, burmistrzami. Mamy stanowisko Zrzeszenia Gmin Województwa. Czytamy w nim, że samorządowcy akceptują sprawę sześciolatków, pozostałe zmiany nie. Zmian w trybie rewolucyjnym nie akceptują.

Słyszałem też o debacie...
Wysłaliśmy do Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego, której przewodzi Maciej Jankowski z „Solidarności”, pismo, by posiedzenie tej rady poświęcić reformie oświaty. Debata w tej sprawie odbędzie się 21 listopada. Chcemy spróbować odpowiedzieć na pytania, co reforma da uczniom i rodzicom, nauczycielom i samorządom? Ekspertem ZNP będzie wiceprezes ZG ZNP Krzysztof Baszczyński.

Będzie też ogólnopolski protest w Warszawie?
Wcześniej 14-19 listopada wywiesimy flagi na budynkach oświatowych. A 19 listopada na placu Piłsudskiego w Warszawie o godz. 12.00 - 14.00 odbędzie się Ogólnopolska Manifestacja Pracowników Oświaty. Do udziału w niej, oprócz członków ZNP, zapraszamy wszystkich, którzy zgadzają się z naszymi postulatami i popierają nasz protest, a więc pracowników szkół i placówek, dyrektorów, rodziców, przedstawicieli organów prowadzących, organizacje samorządów. Z naszego województwa pojedzie 10 autokarów, czyli w manifestacji weźmie udział pół tysiąca Lubuszan.

Leszek Kalinowski

Jestem dziennikarzem działu informacyjnego. W "Gazecie Lubuskiej" pracuję od 1991 roku. Najczęściej poruszam tematy związane z Zieloną Górą i oświatą (przez lata prowadziłem strony dla młodzieży "Alfowe bajerowanie" - pozdrawiam wszystkich Alfowiczów rozsianych dziś po świecie). Z wykształcenia jestem magistrem filologii polskiej. Ukończyłem też dziennikarstwo oraz logopedię, a także podyplomowe studia "Praktyczne aspekty pozyskiwania funduszy unijnych".


Dziś zajmuje sie sprawami, dotyczącymi Zielonej Góry i regionu, zwłaszcza interesuja mnie tematy, związane z: 


- budową Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, 


https://gazetalubuska.pl/jak-zmienia-sie-centrum-zdrowia-matki-i-dziecka-w-zielonej-gorze-kiedy-zakonczenie-prac/ar/c1-14995845


- rozwojem Uniwersytetu Zielonogórskiego, w tym m.in, medycyny, 


https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-mistrzostwa-polski-w-szyciu-chirurgicznym-studentow-medycyny-zdjecia-wideo/ar/c1-14620323


- rozbudową Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, 


https://gazetalubuska.pl/ale-sie-dzieje-w-szpitalu-uniwersyteckim-zobacz-jak-sie-zmieniaja-rozne-obiekty/ar/c14-15111792


- inwestycjami oświatowymi i poziomem nauczania w szkołach, 


https://gazetalubuska.pl/egzamin-osmoklasisty-z-jezyka-polskiego-za-nami-zobacz-jak-bylo/ar/c5-15028564


- komunikacją miejską i elektrycznymi autobusami. 


https://gazetalubuska.pl/zobacz-jak-zmienia-sie-centrum-przesiadkowe-zdjecia/ga/13729844/zd/32684686


W wolnej chwili lubię popływać, jeździć na rowerze, obejrzeć spektakl teatralny, posłuchać koncertu, zwiedzać mało znane miejsca, poznawać nowych ludzi, od których czerpię wiele pozytwynej energii. 


 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.