Depresja to poważna choroba, która dotyka nawet nastolatków

Czytaj dalej
Sonia Cichoń

Depresja to poważna choroba, która dotyka nawet nastolatków

Sonia Cichoń

Ogólna apatia, zmęczenie, znudzenie, brak koncentracji, unikanie spotkań z rodziną i przyjaciółmi - oto pierwsze objawy depresji, która wbrew pozorom nie dotyka wyłącznie ludzi w średnim wieku i starszych. Na depresję może zachorować każdy, co więcej, jest to coraz częstszy problem wśród polskich nastolatków.

- Depresja to problem coraz bardziej powszechny a zarazem wciąż tabu. Stwierdza się ją u 8 proc. nastolatków. Zaburzenia depresyjne mogą występować u 20 proc. młodych ludzi, a objawy depresyjne stwierdza się u blisko co trzeciego nastolatka - wylicza Agnieszka Pryca, prezes zarządu Fundacji NoDrama, której zespół postanowili wyjść naprzeciw problemowi.

„Depres JA- zdarza się najlepszym” - to hasło przewodnie projektu, którego celem jest przełamanie tabu depresji młodzieńczej. Dokładnie 20 września, wśród uczniów szkół gimnazjalnych i licealnych z Rudy Śląskiej i Świętochłowic ruszyły warsztaty, mające na celu naświetlić młodzieży ten problem. Dlaczego akurat te miasta wybrano?

- Udało nam się dotrzeć do badań prowadzonych w Rudzie Śląskiej w temacie depresji młodzieńczej świadczących o tym, że jest to poważny problem. Jako miejscowość graniczną wybraliśmy miasto Świętochłowice. Poprzez realizację projektu chcieliśmy zwrócić na niego uwagę społeczeństwa - dodaje Pryca.

Statystyki są zatrważające. W 2013 roku psycholog Agnieszka Recheta przeprowadziła badania na grupie 180 uczniów w Rudzie Śląskiej. Aż 30 z nich miało za sobą pierwszą próbę samobójczą, a 16 proc. badanych przyznało się do myśli samobójczych.

- Najczęściej do samobójstw dochodzi w grupie 15-19 - latków. Głośny był przypadek w 2013 r. licealistki z Rudy Śląskiej, która rzuciła się z mostu na autostradę i w 2014 roku - 22 latki ze Świętochłowic, która także popełniła samobójstwo - przypomina zespół fundacji NoDrama.

Zajęcia, które odbywają się w naszym mieście obejmują dwie godziny lekcyjne. Składają się z prezentacji i ćwiczeń. Młodzież dowiaduje się podczas ich trwania jak rozpoznać objawy depresji, jaki są jej skutki oraz o tym, co najważniejsze: konieczności konsultacji z lekarzem, gdy tylko dostrzegamy u siebie lub u naszych bliskich objawy depresyjne. Organizatorzy mówią, że głównym celem warsztatów jest uzmysłowienie nieletnim, że depresja, a zwłaszcza ta w okresie dojrzewania to choroba, która może zdarzyć się najlepszym oraz to, że można z nią wygrać i na pewno warto walczyć.

- Osoby zainteresowane dodatkowo mają okazję uczestniczyć także w zajęciach arteterapeutycznych dotyczących odkrywania, wzmacniania swoich mocnych stron i skorzystania z bezpłatnych konsultacji z psychologiem - mówi Agnieszka Pryca.

Pierwsze zajęcia odbyły się już m.in. w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 w naszym mieście. Zostały ocenione pozytywnie przez uczniów, a także przez psychologów.

- Cieszymy się, że nasza szkoła mogła uczestniczyć w tym projekcie. Jest to dobry sposób na poszerzenie wiedzy i uwrażliwienie uczniów na tak ważny problem, szczególnie w związku ze zbliżającym się Światowym Dniem Zdrowia Psychicznego - informuje Marzena Grela, psycholog szkolny.

Zarówno Marzena Grela, jak i Barbara Malińska, pedagog w ZSO nr 2 podkreślają, że młodzież każdego dnia puka do gabinetu z różnymi wątpliwościami i pytaniami. Młodzi ludzie denerwują się egzaminami, przeżywają pierwsze miłości, pierwsze rozstania.

- Nie można lekceważyć żadnych pytań, nawet takich, które nam wydają się błahe. Ostatnio mieliśmy przykład, że zgłosiła się do nas mama, załamana, że jej dziecko nie chciało wychodzić z domu podczas wakacji. Okazało się, że wymaga specjalistycznej pomocy, skierowaliśmy więc jej pociechę do psychiatry dziecięcego - opowiada Barbara Malińska, pedagog.

Psychologowie podkreślają potrzebę uczenia nastolatków, że depresja nie jest chorobą odległą. Ważna jest także odpowiednia edukacja rodziców. Dlatego jutro o godzinie 14, w siedzibie Fundacji Rodzin Polskich im. bł Jana Pawła II w Świętochłowicach odbędzie się specjalny warsztat dla rodziców, który poprowadzi psychoterapeutka. Chodzi o to, by kształtować postawę otwartości i zaangażowania opiekunów wobec problemów swoich dzieci. Zapisać można się wysyłając maila na adres: zapisy@nodrama.org.pl. Projekt dofinansowany jest ze środków programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

Sonia Cichoń

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.