Celina Wojda

Damian i jego świat puzzli. Kolekcja robi wrażenie!

Damian Waligóra może pochwalić się największą w Polsce indywidualną kolekcją puzzli. Rekordzista  ma już ułożonych  149 różnych rodzajów obrazów z p Fot. Andrzej Szkocki Damian Waligóra może pochwalić się największą w Polsce indywidualną kolekcją puzzli. Rekordzista ma już ułożonych 149 różnych rodzajów obrazów z puzzli
Celina Wojda

Damian Waligóra może pochwalić się największą indywidualną kolekcją puzzli w Polsce

Pejzaże, piękne żaglowce, świat natury, niesamowite budowle, znane na całym świecie dzieła sztuki czy popkulturalne plakaty - to wszystko można znaleźć w niesamowitej kolekcji puzzli Damiana Waligóry ze Szczecina.

Chłopak od ośmiu lat hobbystycznie układa puzzle i ma już na swoim koncie około 400 obrazów.

W polskim rekordzie Guinnessa Damian ma zaliczone 149 różnych rodzajów puzzli. Wszystkie przypominają namalowane obrazy, są umieszczone w ładnych ramkach, mogą zdobić ściany czy stać na sztalugach.

Początki były trudne

Pierwszym obrazem, który Damian ułożył było safarii. Jak przyznaje, odkładał te puzzle kilka razy i się zniechęcał do nich.

- Początki były trudne. Tamte puzzle miały 2 tys. elementów do ułożenia, był dość trudny. Ale jak już ułożyłem to od razu chciałam układać kolejne - mówi Damian.

Układa sam

Damian puzzle układ sam, nikt mu w tym nie pomaga. Jak mówi - domownicy nie mają tyle cierpliwości, co on, a ta do układania puzzli jest bardzo potrzebna. Zestawy, które Damian najchętniej wybiera mają zazwyczaj od 1,5 do 2 tys. elementów. Ułożenie takich obrazów zajmuje mu od tygodnia do trzech.

- Wszystko zależy od kształtu, kontrastów i tła - mówi rekordzista. - Często elementy się mylą, bo są do siebie tak podobne. Najtrudniejsze są np. niebo i rzeka, które różnią się od siebie delikatnymi odcieniami.

Puzzle do swojej kolekcji Damian układa hobbystycznie. Najczęściej popołudniami.

Różne techniki

Damian ma kilka technik układania puzzli. Najczęściej segreguje elementy na mniejsze części i z nich układa całość.

- Chyba dostałem jakiś dar do układania puzzli, bo to naprawdę sprawia mi dużo radości i niewiele kłopotu - dodaje Damian.

Zamki i forty są najlepsze

W kolekcji Daniela można znaleźć przeróżne obrazy. Jednak wśród nich rekordzista ma kilka swoich ulubionych. Należą do nich głównie budynki.

- Forty, zamki, kościoły i chaty - takie rzeczy mnie najbardziej interesują. Niestety nie mogłem ich zabrać na wystawę, bo są one bardzo duże - żałuje rekordzista.

Nie tylko puzzle

Oprócz powiększania imponującej kolekcji puzzli ma też inne pomysły na życie. Gdy nie ukada obrazów, zajmuje się wyszywaniem na papierze, malowaniem kamieni czy robieniem biżuterii.

- Biżuterię robię z różnych niestandardowych elementów np. plastikowych czy materiałowych. Zajmuję się też robieniem biżuterii z ceramiki - mówi Damian.

Kilkanaście z nich mogliśmy podziwiać w Szczecińskim Inkubatorze Kultury przy al. Wojska Polskiego.

Celina Wojda

Życie w mieście, aktywność społeczna i sportowa, zdrowie, pomoc potrzebującym i działalność na rzecz innych - na takie tematy piszę najczęściej.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.