Czyżew

Czytaj dalej
Poznaj Gminę Czyżew. Materiał informacyjny

Czyżew

Poznaj Gminę Czyżew. Materiał informacyjny

Powrót do serwisu „30 lat podlaskiego samorządu”

URZĄD MIEJSKI W CZYŻEWIE
18-220 Czyżew
ul. Mazowiecka 34
tel.: +48 86 275 50 36
fax: +48 86 275 61 16
e-mail: [email protected]
www.umczyzew.pl

Czyżew

Od 14 lat mam zaszczyt pełnić funkcję najpierw Wójta, a od 1 stycznia 2011 r. (po odzyskaniu praw miejskich) funkcję Burmistrza Czyżewa. Dzięki dobrej współpracy z mieszkańcami udało się nam zrealizować wiele inwestycji, które w znaczny sposób zmieniły wizerunek Gminy Czyżew i poprawiły warunki życia mieszkańców w każdej dziedzinie – infrastrukturalnej, drogowej, wodno – kanalizacyjnej, oświaty, sportu i rekreacji.[/i]

„Tradycja i nowoczesność” – to hasło najzwięźlej charakteryzuje Gminę Czyżew, która troskę o dziedzictwo minionych pokoleń łączy ze śmiałymi planami i realizacjami. Tak piękne miejsce, otwarte i gościnne, zaprasza wszystkich, którzy chcieliby Gminę Czyżew nie tylko zwiedzać, ale także w naszej gminie zamieszkać lub zainwestować.

Miejsko-wiejska Gmina Czyżew to miejsce, gdzie na styku Mazowsza i Podlasia kultywuje się dziedzictwo przodków, ale także realizuje się zadania na miarę XXI wieku. Atutem gminy jest atrakcyjna lokalizacja z uwagi na przebiegające ważne sieci transportowe: kolejowa międzynarodowa magistrala Rail Baltica oraz droga krajowa nr 63 Siedlce – Łomża, łącząca się z drogą międzynarodową S8 Warszawa – Białystok. Tak korzystna lokalizacja, doskonała jakość sieci dróg lokalnych i bardzo dobry stan infrastruktury gospodarczej przyciąga licznych inwestorów. Na terenie gminy zarejestrowanych jest 307 podmiotów gospodarczych.


Otwarcie stadionu miejskiego w Czyżewie

Z myślą o kolejnych inwestorach przygotowano kompleksowo tereny inwestycyjne włączone do Specjalnej Suwalskiej Strefy Ekonomicznej wyróżnione w Podlaskiem I miejscem w VI Ogólnopolskim Konkursie „Grunt na medal” 2014. Obecnie dostępna powierzchnia ww. terenu to prawie 5 ha.

Gmina Czyżew w trosce o jakość życia swoich mieszkańców, wykorzystując możliwości pozyskania środków z Unii Europejskiej, prowadzi liczne inwestycje. Najważniejsze z nich z ostatnich kilku lat to m. in.: budowa zbiornika retencyjno–rekreacyjnego nad rzeką Brok, przebudowa stadionumiejskiego, budowa ronda na skrzyżowaniu dróg 63 i 690, przebudowa targowiska miejskiego, gazyfikacja Czyżewa, remonty ulic czy przeprowadzona w 2019 roku rewitalizacja Parku Podworskiego. Stawia to Gminę Czyżew w czołówce rankingów wydatków inwestycyjnych – w 2019 roku gmina zajęła 2. miejsce w woj. podlaskim oraz 19. miejsce w kraju za lata 2016-2019 w kategorii miast innych niż powiatowe.


Otwarcie Targowiska Miejskiego w Czyżewie

Troskę o mieszkańców widać również w każdej miejscowości, gdzie w ostatnich latach przebudowano lokalne drogi, wyremontowano świetlice wiejskie i urządzono tereny rekreacyjno-integracyjne. Wysoki komfort życia mieszkańców naszej gminy zapewniają również gruntownie wyremontowane ośrodki zdrowa i działająca w Czyżewie poradnia rehabilitacyjna. Inne atuty socjalne, zachęcające do inwestowania i osiedlania się, to bogata oferta oświatowa i kulturalna oraz doskonała baza rekreacyjna i sportowa. Na tle innych gmin Czyżew wyróżnia się kompleksem boisk szkolnych „Orlik”, ale przede wszystkim najnowocześniejszym w regionie „Stadionem 100-lecia Odzyskania Niepodległości” z oświetleniem i zadaszonymi trybunami.


Zalew w Czyżewie

Czyżew to również doskonałe miejsce wypoczynku. Podróżnych wjeżdżających do miasta trasą 63 od Zambrowa wita Park Podworski z sąsiadującym zalewem – znakomite tereny rekreacyjne, dzięki licznym ścieżkom, trasie rowerowej, otwartej strefie aktywności, jak również miejsce plażowania na kąpielisku miejskim, a latem także kino plenerowe. Nad zalewem odbywają się też corocznie liczne imprezy kulturalne, w tym Święto Rodziny i Dni Czyżewa. Każdy mieszkaniec gminy niezależnie od wieku znajdzie dla siebie pole aktywności: w Klubie Seniora, Kołach Gospodyń Wiejskich czy w Ochotniczej Straży Pożarnej.


Budynek Świetlicy Miejskiej i OSP w Czyżewie

Bogatą ofertę zajęć posiada także Gminny Ośrodek Kultury, organizator wielu cyklicznych imprez o zasięgu ponadregionalnym. Gmina ma również doskonałą bazę oświatową – 3 szkoły podstawowe, wyposażone w nowoczesne pomoce. Działa tu także Szkoła Średnia założona przez pierwszego wójta gminy – p. Jacka Boguckiego, która bogatą ofertą kształcenia przyciąga do Czyżewa młodzież także z sąsiednich gmin. Doskonale prowadzoną politykę zapewniającą dobre warunki do życia i jednocześnie priorytetowo traktującą potrzeby mieszkańców potwierdzają wyniki rankingów: w zestawieniu „Gdzie żyje się najlepiej” Tygodnika „Wprost” w 2015 roku Gmina Czyżew zajęła I miejsce w regionie i 24. miejsce w Polsce.


Park podworski w Czyżewie

W naszej gminie podtrzymywana jest pamięć historyczna i patriotyzm na różnego rodzaju uroczystościach związanych z historią Polski. Nasza Mała Ojczyzna szczyci się także wybitnymi postaciami związanymi z Gminą Czyżew, nadając im honorowe obywatelstwo. Są to ś.p. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej prof. Lech Kaczyński oraz światowej sławy otolaryngolog, audiolog i foniatra – prof. Henryk Skarżyński. Jednym z priorytetów gminy jest troska o zabytki, do których należą przede wszystkim zabytkowe kościoły. Władze gminy, dbając o dziedzictwo przodków, nie szczędzą środków na jego pielęgnację.


Muzeum Ziemi Czyżewskiej

Wizytówką gminy jest Muzeum Ziemi Czyżewskiej w zabytkowym, odnowionym budynku dworca kolejowego z II połowy XIX wieku. Jest to jedyne takie muzeum w regionie, gdzie przejezdni mogą zapoznać się z bogatymi zbiorami historycznymi zaprezentowanymi w niezwykle nowoczesny sposób. Przed dworcem umieszczony jest symboliczny wagon – Pomnik Zesłańców Sybiru, upamiętniający zesłanych z naszej gminy.

Warto więc przyjechać do nas, aby przekonać się, jak w ciągu 30 lat zmieniła się Gmina Czyżew, stając się terenem nie tylko pięknym, ale także doskonałym miejscem do pracy i życia.

Nasza akcja

Mija 30 lat od samorządowej reformy, która rozpoczęła proces decentralizacji państwa polskiego. Mieszkanki i mieszkańcy polskich miast i wsi zyskali realny wpływ na swoje najbliższe otoczenie. Rok jubileuszowy to znakomita okazja, aby docenić osiągnięcia samorządów województwa podlaskiego i zaprezentować je wszystkim mieszkańcom naszego regionu.

Wierzymy, że taka forma promocji podlaskich gmin będzie świetnym sposobem na uczczenie jubileuszu 30-lecia samorządności, opowiedzenia o historii, zrealizowanych inwestycjach, sukcesach i przemianach na przestrzeni tych trzech dekad. W związku z tym jubileuszem zaplanowaliśmy cykl publikacji poświęconych samorządom.

ZAPRASZAMY DO POZNAWANIA INNYCH PODLASKICH GMIN

Poznaj Gminę Czyżew. Materiał informacyjny

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.