Czysty symetryzm. Co powoduje podział społeczeństwa

Czytaj dalej
Marek Kęskrawiec

Czysty symetryzm. Co powoduje podział społeczeństwa

Marek Kęskrawiec

Obrazek z Krzysztofem Ziemcem wart wszelkie pieniądze. 4 czerwca to dziś dla niego symbol zdrady elit, a jeszcze 5 lat temu wychwalał rocznicę w tych samych „Wiadomościach” jako dzień wolności, z kokardką wpiętą w garnitur. I co ten wyjęty z Orwella człowiek powie za kolejne 5 lat?

Przestaję się dziwić, że takie przykłady wywołują w społeczeństwie podziały nie do zasypania, czasem podziały głupie. Weźmy na warsztat radykałów z drugiej strony. Spędziłem Boże Ciało w Sewilli, z dala od hejtu krążącego po „fejsie”.

W kraju, w którym wybiera się na premiera ateistę, ale raczej niewielu przeszkadzają barwne korowody katolików z pachnącymi kwiatami. U nas natomiast Boże Ciało to dla coraz większej grupy święto ciemnoty.

Co ciekawe, wśród największych krytyków procesji są ludzie, którzy jeżdżą na wakacje do Włoch lub Hiszpanii i zachwycają się tam architekturą, przeważnie sakralną. Albo jadą do Indii i Tybetu i chłoną tamtejszą duchowość, nie pamiętając, że w Indiach gwałci się małe dziewczynki, zaś buddyzm tybetański, choć bardzo pokojowy, ma w sobie dużo ludowości i mało akceptacji dla związków partnerskich.

No ale cóż, zły jest tylko Kościół, a reszta miła i kolorowa. Ja sam chyba jestem nienormalny, bo cenię i Boże Ciało, i obrzędy lamów, choć tak obce nam kulturowo.

Słaby ze mnie obrońca Kościoła. Ujawniałem nadużycia w Komisji Majątkowej oraz kolaborację kleru z byłym esbekiem uzyskującym zawyżone odszkodowania za mienie kościelne. Dziś bronię wiary, bo 22 lata przeżyłem w systemie, gdzie wszystko było „oświecone i świeckie”. I nie chcę tam wracać, nawet po aferze z posłem Pietą, co to usta ma zawsze pełne frazesów, ale zero przyzwoitości.

Marek Kęskrawiec

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.