Czysty symetryzm. Co powoduje podział społeczeństwa

Czytaj dalej
Marek Kęskrawiec

Czysty symetryzm. Co powoduje podział społeczeństwa

Marek Kęskrawiec

Obrazek z Krzysztofem Ziemcem wart wszelkie pieniądze. 4 czerwca to dziś dla niego symbol zdrady elit, a jeszcze 5 lat temu wychwalał rocznicę w tych samych „Wiadomościach” jako dzień wolności, z kokardką wpiętą w garnitur. I co ten wyjęty z Orwella człowiek powie za kolejne 5 lat?

Przestaję się dziwić, że takie przykłady wywołują w społeczeństwie podziały nie do zasypania, czasem podziały głupie. Weźmy na warsztat radykałów z drugiej strony. Spędziłem Boże Ciało w Sewilli, z dala od hejtu krążącego po „fejsie”.

W kraju, w którym wybiera się na premiera ateistę, ale raczej niewielu przeszkadzają barwne korowody katolików z pachnącymi kwiatami. U nas natomiast Boże Ciało to dla coraz większej grupy święto ciemnoty.

Co ciekawe, wśród największych krytyków procesji są ludzie, którzy jeżdżą na wakacje do Włoch lub Hiszpanii i zachwycają się tam architekturą, przeważnie sakralną. Albo jadą do Indii i Tybetu i chłoną tamtejszą duchowość, nie pamiętając, że w Indiach gwałci się małe dziewczynki, zaś buddyzm tybetański, choć bardzo pokojowy, ma w sobie dużo ludowości i mało akceptacji dla związków partnerskich.

No ale cóż, zły jest tylko Kościół, a reszta miła i kolorowa. Ja sam chyba jestem nienormalny, bo cenię i Boże Ciało, i obrzędy lamów, choć tak obce nam kulturowo.

Słaby ze mnie obrońca Kościoła. Ujawniałem nadużycia w Komisji Majątkowej oraz kolaborację kleru z byłym esbekiem uzyskującym zawyżone odszkodowania za mienie kościelne. Dziś bronię wiary, bo 22 lata przeżyłem w systemie, gdzie wszystko było „oświecone i świeckie”. I nie chcę tam wracać, nawet po aferze z posłem Pietą, co to usta ma zawsze pełne frazesów, ale zero przyzwoitości.

Marek Kęskrawiec

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.