Czym jest respirator?

Czytaj dalej
Fot. Andrzej Banas / Polska Press
Ryszard Tadeusiewicz, profesor AGH

Czym jest respirator?

Ryszard Tadeusiewicz, profesor AGH

Na skutek epidemii COVID-19 jednym z częściej wymienianych urządzeń, będących wytworem inżynierii biomedycznej, jest respirator.

Wszyscy wiedzą, że respiratory są potrzebne w przypadku osób zakażonych koronawirusem, którzy ciężko przechodzą tę chorobę i których życie jest zagrożone. Martwimy się, czy tych respiratorów nie jest za mało, słyszymy o dramatycznych wyborach przed jakimi stają lekarze, gdy mają więcej pacjentów wymagających użycia respiratora niż respiratorów i kogoś muszą pozostawić bez pomocy. Ale czym jest respirator?

Respirator składa się z elektronicznie sterowanej pompy, która wdmuchuje do płuc pacjenta kolejne porcje powietrza (czasem dodatkowo zmieszanego z tlenem) i daje przerwy potrzebne na wydech. Wdmuchiwane powietrze jest podgrzewane i nawilżane, bo takie dociera do płuc przy normalnym oddychaniu przez nos. Aparat umożliwia dokładną regulację ilości powietrza dostarczanego w każdym wdechu, a także ciśnienia i szybkości jego wdmuchiwania, więc można respirator dostosować do indywidualnych potrzeb każdego pacjenta.

Pozostało jeszcze 41% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Ryszard Tadeusiewicz, profesor AGH

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.