Anna Folkman

Czy SMS do użytkowników szczecińskiego roweru miejskiego podważył ideę budżetu obywatelskiego?

Czy SMS do użytkowników szczecińskiego roweru miejskiego podważył ideę budżetu obywatelskiego?
Anna Folkman

We wtorek popołudniu użytkownicy roweru miejskiego otrzymali od firmy Nextbike SMS: „Głosuj na nowe stacje roweru miejskiego Bike_S”. W treści był także link do listy projektów Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego 2017.

Autorzy innych projektów zgłoszonych do SBO stwierdzili, że to sprzeczne z regulaminem użytkownika Bike_S. Narusza przepisy ustawy o ochronie danych osobowych a prywatna firma próbuje wpłynąć na sposób wydatkowania publicznych pieniędzy, lobbując na rzecz zadań, których jest bezpośrednim beneficjentem.

O SMS-ach nie wiedział nic operator systemu - spółka Nieruchomości i Opłaty Lokalne.

- Podzielamy tę opinię, tego typu działania stoją w sprzeczności z ideą Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego - mówi Wojciech Jachim z NiOL.

Administratorem bazy danych użytkowników Bike_S jest NiOL. Spółka Nextbike Polska na mocy umowy z NiOL otrzymała prawo do przetwarzania danych klientów tylko do celów związanych z rozbudową i eksploatacją systemu Bike_S.

- Wystąpiliśmy do firmy o pilne wyjaśnienie sprawy i odpowiedź na pytanie, czy, a jeśli tak, na jakiej podstawie, do wysłania SMS-ów została użyta baza danych użytkowników Bike_S. Ponadto spółka NiOL wezwała Nextbike Polska do powstrzymania się od podobnych działań - kończy Jachim.

SBO: żądają ujawnienia głosów i kontroli po SMS-ach firmy

- Zwróciliśmy się do urzędu miasta o upublicznienie procentowej zmiany głosów na projekty związane z rozbudową roweru miejskiego od momentu, kiedy rozpoczęło się wysyłanie smsów przez Nextbike - informuje w imieniu projektodawców Przemysław Słowik. - Nie można pozwolić, by czynniki zewnętrzne zakłócały ten demokratyczny proces i podważały zaufanie do Budżetu Obywatelskiego. Przedmiotem naszego wniosku będzie kontrola Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych w NiOL i Nextbike. Oczekujemy także, że sprawą zajmie się komisja rewizyjna rady miasta.

Miasto twierdzi, że postępowanie firmy Nextbike było działaniem zewnętrznym, na które ono - jako organizator SBO 2017 - ani autorzy projektów, na które można było oddać głos, nie mieli wpływu. Regulamin SBO reguluje zasady promocji projektów i obowiązuje on projektodawców, do których firma Nextbike nie należy. Nie zmienia to zatem zasad organizacji i głosowania w procesie SBO.

Firma jest zaskoczona.

- Zaskoczył nas odbiór działania, które traktowaliśmy jako formę promocji i popularyzacji roweru miejskiego o charakterze pro bono. Stąd link do strony głosowania, a nie konkretnego projektu - stwierdza Marek Fall, menadżer ds. marketingu w Nextbike Polskam. - Dzisiaj zarząd przebywa w Radomiu, jutro ustosunkujemy się do sytuacji. Zapewniamy jednak, że na żadnym etapie nie doszło do naruszenia regulaminu Bike_S czy ustawy o ochronie danych osobowych.

Anna Folkman

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.