Czy kurier zdąży z prezentem? Terminy dostaw w InPost, Poczta Polska, DPD - sprawdź, kiedy możesz spodziewać się paczki

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Dembiński
Anastazja Bezduszna

Czy kurier zdąży z prezentem? Terminy dostaw w InPost, Poczta Polska, DPD - sprawdź, kiedy możesz spodziewać się paczki

Anastazja Bezduszna

Do świąt zostało kilka dni, a to oznacza kupowanie prezentów na ostatnią chwilę. Coraz częściej zamawiamy je przez internet. Zapytaliśmy InPost, DPD Pocztę Polską, jak pracują w grudniu. Czy firmy kurierskie są przygotowane na lawinę paczek?

Paczkowy grudniowy chaos to już nie nowość, a wydarzenie cykliczne. Już w drugiej połowie listopada Poczta Polska obsłużyła 5 mln paczek, po 2,5 mln tygodniowo. To więcej niż w najbardziej pracowitym tygodniu grudnia 2018 roku. Według Raportu Deloitte przeprowadzonego w listopadzie 2019 roku, 38 proc. respondentów wybierze się po prezenty między 1 a 15 grudnia. Co piąty z nas z zakupami wstrzyma się niemal do ostatnich dni przed Wigilią.

Kurier poszukiwany

Kurier to w grudniu najbardziej poszukiwany pracownik w Polsce. Firmy doręczeniowe zwiększają zatrudnienie.

– W okresie przedświątecznym zatrudniliśmy 1300 dodatkowych pracowników oraz mamy 1000 dodatkowych samochodów kurierskich

– mówi Wojciech Kądziołka, rzecznik prasowy InPost.

Zobacz też: 10 najlepszych prezentów pod choinkę dla całej rodziny

Podobnie postępuje DPD, zwiększając o kilkanaście procent zatrudnienie, m.in. w magazynach, contact center oraz na stanowiskach kurierów.

- W ciągu roku w ramach współpracy z DPD Polska paczki dostarcza ok. 7 tys. kurierów. W okresie szczytu nasza firma potrzebuje nawet tysiąc dodatkowych osób do pracy - wyjaśnia Małgorzata Maj, rzecznik prasowy DPD.

W związku z przedświątecznym szczytem Poczta Polska też zatrudniła 2700 nowych pracowników, z czego ponad 700 na stanowisku listonosza, blisko 500 do obsługi klienta i ponad tysiąc w sortowniach.

– Spodziewamy się, że w grudniu nadanych zostanie nawet o 70 proc. więcej przesyłek tygodniowo niż poza szczytem świątecznym. Dlatego też w największych miastach doręczamy paczki w soboty

– mówi Justyna Siwek, rzecznik Poczty Polskiej.

Już od początku grudnia niektóre paczkomaty InPost są przepełnione. Wtedy przesyłki są przekierowywane do najbliższych mniej obłożonych punktów lub do MPOK, czyli mobilnych punktów obsługi klienta. W takim samochodzie przy paczkomacie można odebrać swoją przesyłkę w określonych godzinach.

– Z uwagi na rosnąca liczbę paczkomatów, MPOK-ów jest coraz mniej. Kurierzy w takich punktach mogą się wymieniać w ciągu dnia, a informacja o punktach trafia do odbiorców online – zapewnia Wojciech Kądziołka.

Paczka na Gwiazdkę

Wiele firm kurierskich w tym roku zdecydowało się na wydłużenie godzin pracy oraz doręczenie paczek w soboty. Tak więc, DPD deklaruje, że w grudniu w dużych miastach ich pracownicy będą doręczać przesyłki również w godzinach wieczornych. Będą także pracować we wszystkie soboty grudnia, a w niedziele dodatkowo podejmować przesyłki od nadawców, które do rąk odbiorców trafią w poniedziałek.

Sprawdź też: Co kupić pod choinkę? Oto TOP 10 prezentów, które Polacy najbardziej chcieliby dostać na gwiazdkę

Pracować do samej gwiazdki też będzie Poczta Polska.

– Będziemy roznosić przesyłki do ostatniej chwili, czyli jeszcze 24 grudnia. Aby mieć spokojne święta, klienci powinni zrobić internetowe zakupy najlepiej do połowy grudnia tak, aby e-sklep miał czas na wysłanie paczki, a Poczta na jej dostarczenie

– podkreśla Justyna Siwek z Poczty Polskiej.

Firmą ostatniej szansy jest InPost.

– Przygotowaliśmy specjalną ofertę dla spóźnialskich. Gwarantujemy naszym klientom, że przesyłki nadane 20 grudnia włącznie zostaną dostarczone do paczkomatów przed świętami – mówi Wojciech Kądziołka z InPost.

Anastazja Bezduszna

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.