Czy gimnazjaliści sprawdzą swoją wiedzę? Kurator uspokaja: egzaminy będą

Czytaj dalej
Małgorzata Klimczak

Czy gimnazjaliści sprawdzą swoją wiedzę? Kurator uspokaja: egzaminy będą

Małgorzata Klimczak

Dziś rozpoczynają się egzaminy gimnazjalne, które potrwają trzy dni. Od poniedziałku nauczyciele strajkują. Rodzice i dzieci boją się, czy uda się znaleźć porozumienie na ten czas. Kuratorium oświaty uspokaja, że mimo trwającego strajku egzaminy odbędą się zgodnie z planem.

72 proc. szkół w całym mieście, 93 proc. szkół podstawowych, 88 proc. szkół ponadpodstawowych i 56 proc. przedszkoli - tak wyglądał we wtorek strajk szczecińskich placówek oświatowych.

Najtrudniejsza sytuacja w tej chwili występuje w podstawówkach. Z 41 placówek tego typu w naszym mieście jedynie 3 nie przyłączyły się do ogólnopolskiego strajku.

- Najgorzej jest z najmłodszymi klasami. Opiekę nad dziećmi sprawuje jedynie 15 procent nauczycieli zatrudnionych w podstawówkach, którzy wyrazili gotowość do pracy. Tam, gdzie z uwagi na zaistniałą sytuację nie mogą odbywać się zajęcia edukacyjne zgodnie z planem, prowadzone są zajęcia opiekuńczo-wychowawcze - informuje Marta Kufel z Urzędu Miasta.

Jeśli chodzi o przedszkola, do akcji strajkowej przyłączyło się 29 placówek z 52 ogółem. Podobnie jak w przypadku szkół, wielu szczecińskich rodziców samodzielnie zapewnia opiekę maluchom.

W szkołach ponadgimnazjalnych pracuje 18 proc. nauczycieli, a do strajku przyłączyło się 29 z 33 szkół.

To stawia pod znakiem zapytania możliwość przeprowadzenia egzaminów gimnazjalnych, ponieważ może brakować osób do komisji egzaminacyjnych.

Kuratorium oświaty w piątek uruchomiło specjalną linię telefoniczną, na którą mogą zgłaszać się osoby z uprawnieniami pedagogicznymi, które mogą wejść w skład komisji egzaminacyjnych. W tej chwili zgłosiło się 191 takich osób.

Pozostało jeszcze 54% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Małgorzata Klimczak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.