Roland Semik, (RED.)

Czy będzie nowy „kamień pamięci” przy ul. Narutowicza w Słubicach?

Kamień pamięci ma pojawić się przy ulicy Narutowicza w Słubicach Fot. Stolpersteininitiative Frankfurt (Oder)/ Słubice" Kamień pamięci ma pojawić się przy ulicy Narutowicza w Słubicach
Roland Semik, (RED.)

Są duże szanse, że w Słubicach zostanie położony kolejny „kamień pamięci”. To już trzeci w przygranicznym mieście, tym razem przy ul. Narutowicza. Termin montażu zależy od tempa dochowania wszelkich formalności i znalezienia społecznego opiekuna.

Helmut J. Flohr (1928-1940)

Prawdopodobnie w najbliższych miesiącach, jeszcze w tym lub przyszłym roku, osobą upamiętnioną w ten sposób w w Słubicach może być 12-letni chłopiec - Helmut Johannes Flohr. Urodzony 16 stycznia 1928 r. w prawobrzeżnej części Frankfurtu nad Odrą – Dammvorstadt w rodzinnym domu przy Wiesenstraße 26, obecnie ul. Narutowicza w Słubicach. Jego rodzina żyła w ciężkich i skromnych warunkach, zawilgoconych mieszkaniach, często się przeprowadzając. Ojciec ranny podczas I wojny światowej wykonywał zawód malarza pokojowego.

Krótki biogram Flohra opracował dr Karl-Konrad Tschäpe, pracownik Europejskiego Uniwersytetu Viadrina we Frankfurcie nad Odrą, Muzeum Viadrina i członek Towarzystwa Historycznego w tymże mieście. Tschäpe odnalazł stosowne dokumenty w archiwum federalnym Bundesarchiv pod sygnaturą BA R179/8589.

Pozostało jeszcze 77% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Roland Semik, (RED.)

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.