Bartłomiej Romanek

Częstochowa: Marsz Równości 8 lipca 2018. Pielgrzymka Radia Maryja i sześć innych zgromadzeń

Częstochowa: Marsz Równości 8 lipca 2018. Pielgrzymka Radia Maryja i sześć innych zgromadzeń
Bartłomiej Romanek

8 lipca w Częstochowie służby będą w pełnej gotowości. Na ten dzień zaplanowano sześć marszów i pielgrzymkę Radia Maryja. Do jednego marszu może nie dojść: Marszu Równości.

Organizatorzy zapowiedzieli na 8 lipca 2018 roku I Marsz Równości w Częstochowie. Ale o tym, czy on się odbędzie zadecyduje Urząd Miasta, bo na ten dzień zgłoszono w sumie siedem różnych zgromadzeń i marszów.

Zgłoszeń dokonali przedstawiciele różnych organizacji prawicowych. Miejsca i godziny wydarzeń się pokrywają, więc potrzebny byłby kompromis, a na ten wobec Marszu Równości nie zgadzają się organizatorzy innych zgromadzeń.

Ponad miesiąc temu na Facebooku pojawiło się wydarzenie informujące o I Marszu Równości w Częstochowie. „Przeniesiemy tęczową solidarność od Placu Daszyńskiego aż po Jasną Górę, gdzie pozdrowimy Paulinów. I Marsz Równości w Częstochowie przejdzie pod hasłem: „Solidarność naszą bronią, homofoby niech się bronią” – informują organizatorzy.

Niestety organizatorzy zgłosili marsz... za wcześnie. Prawo o zgromadzeniach publicznych mówi, że zgłoszenia należy dokonać między 30. a 6. dniem poprzedzającym wydarzenie. I to wykorzystali organizatorzy innych zgromadzeń i marszów, którzy zgłosili je w wymaganym terminie. Pierwsze zgłoszenie wpłynęło 8 czerwca, 35 sekund po północy. Po nim zgłoszono kolejne trzy, które poprzedzały Marsz Równości. Ten ostatni został zgłoszony o godz. 4:44 i był piąty. A po nim kolejny organizator zgłosił w sumie aż 6 zgromadzeń.

W dalszej części:

 • Co wydarzyło się 35 sekund po północy
 • Po co była rozprawa administracyjna
 • Jaką decyzję podjął urząd
Pozostało jeszcze 51% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Bartłomiej Romanek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.