Części oryginalne przy szkodzie z OC

Czytaj dalej
Fot. Dariusz Gdesz
Regina Skibińska

Części oryginalne przy szkodzie z OC

Regina Skibińska

Do naprawy auta po wypadku powinny być używane albo części oryginalne, albo części równoważne z oryginalnymi.

Kierowcy likwidujący szkodę z OC sprawcy miewają problemy z wyceną części zamiennych. Towarzystwa czasem ustalają wysokość odszkodowania według cen części nieoryginalnych, niepochodzących bezpośrednio od producenta pojazdu, także w sytuacji, gdy uszkodzone zostały części od producenta i trzeba wymienić je na nowe. Dla właściciela auta jest to niekorzystne, gdyż wartość samochodu w takim przypadku zdecydowanie spada po naprawie, nie mówiąc już o tym, że naprawa przy użyciu takich części pogarsza stan samochodu.

W sprawie części zamiennych wypowiadał się Sąd Najwyższy, a także Komisja Nadzoru Finansowego umieściła tę kwestię w wytycznych w sprawie likwidacji szkód komunikacyjnych wyjaśniając, jak należy postępować w takich przypadkach. Ubezpieczyciele nie mogą automatycznie stosować części nieoryginalnych tylko dlatego, że są one tańsze i znajdują się w obrocie, a ich stosowanie tego rodzaju części wynika wyłącznie z przyjętych modeli „optymalizacji” likwidacji szkód z komunikacyjnego ubezpieczenia OC.

Co do zasady do naprawy po wypadku powinny być używane albo części oryginalne albo „części równoważne z oryginalnymi” (czyli tzw. części Q), przy czym te drugie powinny mieć zaświadczenie, że zostały wyprodukowane zgodnie ze specyfikacjami i standardami , które pochodzi od producenta części oryginalnych dostarczanych producentowi pojazdu.

Są jednak sytuacje, gdy ubezpieczyciel musi pokryć koszty naprawy przy użyciu części oryginalnych. Nie może on mianowicie żądać naprawy z użyciem zamienników wtedy, gdy samochód jest na gwarancji producenta i w okresie gwarancji był serwi-sowany w oparciu o części oryginalne bezpośrednio pochodzące od producenta. W innych przypadkach ubezpieczyciel może uzgadniać z właścicielem auta użycie części Q, ale nie może narzucać tego arbitralnie. Jeżeli poszkodowany naprawi samochód z wykorzystaniem części oryginalnych i przedstawi fakturę lub rachunek za naprawę, to może żądać zwrotu kosztów tych części. Generalnie części oryginalne należą się w każdej sytuacji, gdy po-szkodowany ma szczególny interes i go udowodni, np. przy naprawie kolekcjonerskiego modelu pojazdu.

Stosowanie części alternatywnych dopuszczalne jest wtedy, gdy uzasadnia je wiek i stopień eksploatacji auta, np. trudno piętnastoletni samochód naprawiać przy użyciu części oryginalnych na koszt ubezpieczyciela. Wydatki służące do naprawy pojazdu powinny być celowe i ekonomicznie uzasadnione. W przypadku części przed uszkodzeniem maksymalnie wyeksploatowanych oraz części o prostej konstrukcji można do naprawy wykorzystać części „o porównywalnej jakości”, czyli tzw. części PC/PT. Udowodnienie, że taka sytuacja ma miejsce, ciąży na ubezpieczycielu.

Autor: Regina Skibińska

Regina Skibińska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.