Czas oddać swój głos na budżet obywatelski

Czytaj dalej
Fot. Magda Weidner
Marek Białowąs

Czas oddać swój głos na budżet obywatelski

Marek Białowąs

Ruszyło głosowanie na 164 zadania z budżetu obywatelskiego 2017. Wśród nich znalazło się m.in. oczyszczenie Dzikiej Ochli.

Do 18 listopada trwały prace komisji weryfikacyjnej zgłoszonych pomysłów - mówi Janusz Kubicki, prezydent Zielonej Góry. - Do głosowania zakwalifikowano 164 projekty. Teraz czas na głosowanie. Mogą to robić wszyscy mieszkańcy, którzy ukończyli 13 lat i są zameldowani na stałe lub czasowo w Zielonej Górze. Oddajemy jeden głos na duży projekt o wartości powyżej 150 tys. zł i pięć głosów na propozycje z listy małych projektów - poniżej 150 tys. zł.

Uwaga! W tym roku magistrat przy liczeniu głosów nie będzie honorował list zbiorczych! W przeszłości ta sprawa budziła duże emocje. Np. szkoły widząc szanse na szybkie inwestycje, zgłaszały swoje projekty, a później angażowały uczniów i rodziców dzieci do zbierania podpisów na liście zbiorczej. Przy takiej akcji placówek oświatowych pomysły ,,zwykłych’’ obywateli miały dużo mniejsze szanse na wygraną.

Głosowanie rozpoczęło się wczoraj i potrwa do 16 grudnia. Wypełnioną kartę (wersja papierowa) należy wrzucić do urny, znajdującej się w jednym z dostępnych punktów do głosowania. Swój głos można też oddać przez internet - www.zielona-gora.pl (zakładka Budżet Obywatelski 2017).

- Pełna lista zgłoszonych projektów i karta do głosowania, którą można wydrukować, będzie od dziś znajduje naszej stronie internetowej (pod tekstem). Projekty są opisane bardziej szczegółowo. Znajdziemy tam oczywiście też projekty, które nie przeszły weryfikacji, z wyjaśnieniem dlaczego wniosek przepał - powiedział na wczorajszej konferencji prasowej w magistracie Krzysztof Sikora, dyrektor departamentu przedsiębiorczości i gospodarki komunalnej.

A co znajduje się wśród tegorocznych propozycji? Dominują zgłoszenia dotyczące inwestycji jak budowa odcinka chodnika, oświetlenia ulicy, drogi do garaży czy uporządkowania terenu przy pergoli śmietnikowej. Są jednak też zadania, które mogą być atrakcyjne dla większości zielonogórzan. Wśród zadań małych zwracają uwagę np. plan budowy ,,sprytnych’’ ławek na deptaku z wifi i ładowarkami do telefonów, postawienie dużego podświetlanego napisu Zielona Góra (jako miejsce spotkań i najbardziej rozpoznawalny i najczęściej fotografowany punkt miasta). Przy tym dość przyziemna, ale jakże bliska życia wydaje się propozycja umożliwienia korzystania z toalety ,,Pod Topolami’’. Wśród projektów dużych zwraca uwagę plan budowy ślizgawki pontonowej w CRS-ie, drzewka solarnego w centrum miasta, które świeciłoby fantazyjnie, a przy okazji oferowało darmowy internet i doładowanie komórki czy organizacji systemu wypożyczalni rowerów miejskich. Ogłoszenie wyników tegorocznego głosowania odbędzie się w piątek, 13 stycznia 2017 r.

ZOBACZ, NA JAKIE PROJEKTY MOŻESZ GŁOSOWAĆ:

Marek Białowąs

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.