Ćwierć wieku są z nami, czyli jubileusz strażników

Czytaj dalej
Marek Jaszczyński [email protected]

Ćwierć wieku są z nami, czyli jubileusz strażników

Marek Jaszczyński [email protected]

Straż Miejska w ciągu 25 lat służby przeprowadziła 64 tysiące interwencji.

Nie ukrywajmy - nie są ulubioną służbą policzan. Ale bez nich życie nie byłoby takie proste. Interwencje przy źle zaparkowanych autach, dbanie o porządek, zabezpieczanie imprez masowych to chleb powszedni. Jednym z najdłużej pracujących strażników jest pan Sławomir, który jest strażnikiem od początku powołania służby. Straż Miejska w Policach została powołana zarządzeniem burmistrza gminy i miasta Police z dnia 28 listopada 1991 r. po uzgodnieniu z Ministrem Spraw Wewnętrznych. Od tego dnia rozpoczął się proces organizowania działalności straży. Faktyczną działalność rozpoczęła w dniu 1 lutego 1992 roku, kiedy to po raz pierwszy patrole wyszły na ulice miasta.

- Jak zacząłem prace w SM? Żona znalazła ogłoszenie o pracy i tak się zaczęło - mówi Sławomir Miłek ze Straży Miejskiej w Policach. - Pamiętam, że na początku jeździliśmy polonezem, a od tego czasu sporo się zmieniło w naszej pracy. Nigdy nie mieliśmy fotoradaru. Był czas, kiedy mieliśmy blokady, ale już dawno ich nie używamy. Na początku służbę tylko na terenie miasta Police pełniło 9 strażników jednym pojazdem służbowym. W roku 2004 Rada Miejska poszerzyła zakres działania straży miejskiej na całą gminę oraz podjęła decyzję o zatrudnieniu czterech dodatkowych funkcjonariuszy, a także zakupiono drugi pojazd służbowy. Dziś straż posiada 13 etatów strażników miejskich oraz komendanta. Co robią strażnicy? Poza swoją podstawową działalnością realizują programy skierowane do dzieci i młodzieży takie jak: „Bezpieczne ferie”, „Bezpieczne wakacje” czy „Bezpieczna droga do szkoły”. Ponadto organizują szereg spotkań w radach osiedla, świetlicach sołeckich, świetlicach Towarzystwa Przyjaciół Dzieci.

Przez 25 lat działalności Straż Miejska w Policach podjęła 64 tys. interwencji.

Wykonała w sumie 35 000 patroli z czego około 4000 wspólnie z policją. Udzielono 57 000 pouczeń, nałożono około 6500 mandatów oraz skierowano 3000 wniosków o ukaranie do sądu. Ponadto prawie 2000 osób odwieziono do Miejskiej Izby Wytrzeźwień w Szczecinie i miejsca zamieszkania. Od kilku lat edukują dorosłych mieszkańców gminy z zasad bezpiecznego poruszania się po drodze.

Zobacz też: Nowoczesne szkolenie strażników miejskich w Szczecinie

Marek Jaszczyński [email protected]

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.