Co w prawie piszczy?

Czytaj dalej
Fot. 123rf
AG

Co w prawie piszczy?

AG

Obniżenie wieku emerytalnego nastąpi najwcześniej za rok. Coraz więcej Polaków ma głodowe emerytury. Własność gruntu zamiast użytkowania wieczystego. Profilowanie bezrobotnych jest za mało elastyczne.

* Do obniżenia wieku emerytalnego może dojść nie wcześniej niż za rok – ocenił wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki w TVN24. Dodał, że trzeba się liczyć ze skutkami finansowymi tej decyzji, ale rząd pracuje nad tym, aby były one jak najmniejsze.
Wicepremier uzasadnił zwłokę potrzebami ZUS-u, który musi się do zmian solidnie przygotować i zajmie mu to co najmniej kilka miesięcy. Podkreślił jednocześnie, że rząd zamierza dotrzymać słowa w sprawie obniżenia wieku emerytalnego. „To była twarda obietnica wyborcza. I jeżeli 80 procent ludzi uważa, że to jest dla nich dobre, to oznacza, że to jest dla nich dobre” – powiedział Mateusz Morawiecki.

* Już ponad 70 tys. Polaków dostaje emerytury mniejsze od emerytury minimalnej, która wynosi obecnie 882 zł brutto. Są wśród nich osoby, które zarabiały na tzw. umowach śmieciowych. A ponieważ od tych umów nie były odprowadzane składki na ZUS, ich świadczenia są bardzo niskie.
To problem, który będzie narastał, w miarę jak na emeryturę zaczną przechodzić coraz większe rzesze ludzi, którzy nigdy nie pracowali na etacie, co nie jest przecież rzadkością. Nie mogą oni liczyć na świadczenia, które zapewnią im choćby minimum egzystencji. Niekiedy są to emerytury dosłownie groszowe.
Niektórzy specjaliści (i politycy, jak wicepremier_Mateusz Morawiecki)_zwracają uwagę, że rozwiązaniem może być wprowadzenie emerytury obywatelskiej, wypłacanej wszystkim obywatelom niezależnie od ich zarobków i tego, ile zaoszczędzili. Pojawiają się jednak obawy, że tego rodzaju rozwiązanie będzie demoralizujące dla wszystkich, zwłaszcza zaś dla osób nieszczególnie dbających o swoją przyszłość. Zniechęci także osoby z przeciwnego bieguna, które starają się o wypracowanie jak najwyższej emerytury.

* Od 1 stycznia 2017 r. ma zniknąć prawo użytkowania wieczystego w budynkach wielorodzinnych. Dzięki temu miliony właścicieli mieszkań w blokach stojących na samorządowym gruncie staną się jego właścicielami.
Odpowiedni projekt zmian w prawie przygotowuje Ministerstwo Infrastruktury. Z chwilą wejścia w życie nowych przepisów wszystkie udziały w prawie użytkowania wieczystego przekształcą się w udziały w prawie własności gruntu. Zmiany nie obejmą jednak właścicieli domów jednorodzinnych.
Zmiana ma m.in. zapobiec nieusasadnionym podwyżkom nakładanym przez samorządy za użytkowanie gruntu.

* Ministerstwo rodziny i pracy rozważa napisanie nowej ustawy o zatrudnieniu. Resortowi nie podoba się m.in. profilowanie bezrobotnych.
Zgodnie z obowiązującą od maja 2014 r. nowelizacją ustawy o promocji zatrudnienia, osoba, która zgłasza się do urzędu pracy, może zostać przydzielona do jednego z trzech profili. Do pierwszego trafiają bezrobotni aktywni, którzy nie potrzebują specjalistycznej pomocy, do drugiego ci wymagający wsparcia, do trzeciego bezrobotni, którzy uchylają się od legalnego zatrudnienia. Główny zarzut dotyczy tego, że podział jest za mało elastyczny.

AG

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.