Co w miejscu Jowity? Władze miasta mówią o konkursie, UAM o sprzedaży obiektu

Czytaj dalej
Fot. Łukasz Gdak
Karolina Koziolek

Co w miejscu Jowity? Władze miasta mówią o konkursie, UAM o sprzedaży obiektu

Karolina Koziolek

UAM przymierza się do sprzedaży Domu Studenckiego Jowita przy rondzie Kaponiera mówiąc, że remont budynku jest nieopłacalny. Architekt miasta chce wyburzenia wieżowca, władze miasta deklarują otwartość na dyskusję w tej sprawie. Architekt miasta Piotr Sobczak jest za tym aby otworzyć dyskusję na temat wyburzenia Domu Studenckiego Jowita przy Kaponierze.

– Powstanie Bałtyku pokazało potencjał tej przestrzeni. Powinniśmy na nowo zdefiniować teren pomiędzy Mostem Dworcowym a rondem Kaponiera – uważa. I wylicza wciąż niezabudowane działki w tym rejonie: tę u zbiegu ulicy Roosevelta i Dąbrowskiego należącą do Wechty, działkę za hotelem Mercure, gdzie dziś działa parking, obszar dziury toruńskiej przy torach kolejowych oraz wspomnianą Jowitę, o której UAM mówi od dawna, że jest w złym stanie technicznym i nadaje się do wyburzenia.

Co w miejscu Jowity? Władze miasta mówią o konkursie, UAM o sprzedaży obiektu
Waldemar Wylegalski

Jowita była wskazywana do sprzedaży jeszcze za poprzedniego rektora. Obecny mówi ostrożnie, że budynek będzie sprzedany prawdopodobnie, ale nie wcześniej niż po 2020 r., kiedy to zakończy się budowa nowego akademika na Morasku.

– W tym roku rozpocznie się budowa akademika na Morasku, który będzie gotowy w 2020 rok. Przewidziano w nim 400 miejsc dla studentów. Po jego oddaniu, władze UAM zdecydują o losach Domu Studenckiego Jowita. Wiadomo jednak, że koszty przeprowadzenia generalnego remontu będą bardzo wysokie i starczyłyby na wybudowanie nowego akademika, więc być może 50-letni dziś budynek zostanie sprzedany – mówi Małgorzata Rybczyńska, rzecznik prasowy UAM.

W dalszej części tekstu przeczytasz:

 • Jak można zablokować wyburzenie Jowity?
 • Kto jest za pozostawieniem budynku a kto chce jego zburzenia?
 • Czego ikoną jest Jowita?
Pozostało jeszcze 65% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Karolina Koziolek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.