Co się zdarzyło w policyjnej izbie zatrzymań? Tajemnicza śmierć osadzonego

Czytaj dalej
Fot. Fot. Piotr Krzyzanowski/Polskapresse
Mariusz Parkitny

Co się zdarzyło w policyjnej izbie zatrzymań? Tajemnicza śmierć osadzonego

Mariusz Parkitny

Na policyjnym dołku dyżurny funkcjonariusz pozwolił zatrzymanemu mężczyźnie wypić napój, który miał on przy sobie. Po kilku godzinach osadzony dostał ataku padaczki i zmarł. Sprawę wyjaśnia prokuratura. Policja mówi o „naruszeniu wewnętrznych procedur”.

Informator „Głosu” utrzymuje, że w butelce był alkohol. Policja zaprzecza, ale nie ujawnia, co było w środku. Nie ma też do tej pory dowodów, że płyn mógł spowodować atak epilepsji, a w konsekwencji zgon Rafała O. Jednak policjant, który pozwolił mu wypić napój, ma postępowanie dyscyplinarne. Zdarzenie nagrał policyjny monitoring, a film posłuży jako... materiał szkoleniowy o tym, jak policjanci nie powinni się zachowywać.

Co wolno na dołku

Zanim opiszemy szczegóły ustaleń „Głosu”, kilka zdań wprowadzenia.

Policyjny dołek to nic innego jak pomieszczenie dla osób zatrzymanych. Od tego momentu policja przejmuje odpowiedzialność za zatrzymanego. Dlatego do depozytu trafia wszystko, czym mógłby sobie wyrządzić krzywdę: sznurowadła, paski, a nawet fiszbiny ze staników. Na przechowania zabiera się też jedzenie i napoje, które ma przy sobie.

- Choćby krzyczał, że umiera z pragnienia czy głodu, nie można dać mu się napić lub zjeść tego, co się przy nim znalazło - wyjaśnia policjant z zachodniopomorskiej policji.

14 lutego 2018 r. policjanci zatrzymują na szczecińskim Niebuszewie 45-letniego Rafała O. Zabierają go na "dołek". Po pewnym czasie dochodzi do zatrzymania akcji serca u zatrzymanego. Co było powodem nagłej śmierci? Kto zawinił?

 

Czytaj dalej:

Pozostało jeszcze 58% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa promocyjna

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

Mariusz Parkitny

Dziennikarz Głosu Szczecińskiego od prawie dwóch dekad. Także ww.gs24.pl, szczecin.naszemiasto.pl, Nasze Miasto Szczecin, Trendy. Z wykształcenia prawnik. Zajmuję się najczęściej sprawami wymiaru sprawiedliwości: relacjami z procesów, opisywaniem śledztw. Interesują mnie też sprawy Szczecina. Czasem przyglądam się też naszej polityce.
Znajdziecie mnie też na Facebooku, Twitterze i Instagramie.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gs24.pl

cena obniżona -50%

Dostęp do gazety online na 30 dni za połowę ceny

14,50 29,00

Czytaj aktualną gazetę w formacie PDF bez wychodzenia z domu. Pobierz ją i podziel się z bliskimi. Bądźcie na bieżąco z informacjami!

Kup teraz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.