Co kryje się w magazynach naszego Muzeum Narodowego

Czytaj dalej
Fot. Sebastian Wołosz
Celina Wojda [email protected]

Co kryje się w magazynach naszego Muzeum Narodowego

Celina Wojda [email protected]

Muzeum Narodowe w Szczecinie to ponad 150 tys. eksponatów, my zobaczyliśmy zaledwie część z nich.

W dzisiejszym odcinku „Zaglądamy do środka” wybraliśmy się do Muzeum Narodowego w Szczecinie, ale nie na wystawę, którą może zobaczyć każdy (bo to przecież nie w naszym stylu!). Zobaczyliśmy co kryje się w magazynach najważniejszego gmachu w Szczecinie. Muzeum Narodowe to największa instytucja kultury na Pomorzu Zachodnim. Jest jednym z dziewięciu polskich muzeów narodowych. Szczecińskie Muzeum Narodowe ma kilka różnych siedzib. My odwiedziliśmy magazyny gmachu na Wałach Chrobrego - Sztuki europejskiej 1800-1945; Kultur pozaeuropejskich oraz Etnografii Pomorza.

Co kryje się w magazynach naszego Muzeum Narodowego
Sebastian Wołosz

Sztuka europejska

Ten dział zajmuje się opracowywaniem zbiorów sztuki europejskiej od początku XIX wieku, a nawet już od schyłku wieku XVIII.

- Posiadamy zbiory już właściwie od czasów klasycyzmu aż po twórczość artystów, którzy zadebiutowali przed II wojną światową - mówi Szymon Kubiak z działu sztuki europejskiej.

W magazynie znajdują się głównie obrazy i rzeźby. Obecnie przechowywanych jest kilkaset dzieł sztuki, ale będzie ich jeszcze więcej, bo zostaną przeniesione z innych gmachów. Dział sztuki europejskiej XIX/XX wieku jest stosunkowo nowym działem, bo wcześniej istniały działy sztuki dawnej i sztuki współczesnej i ten dział jest „takim środkowym”.

- Gromadzimy sztukę XIX wieku i tego co jest nazywane klasycznym modernizmem - tłumaczy Szymon Kubiak. - To co widzicie jest tak naprawdę 1/10 zbiorów, które tu docelowo trafią. W tej chwili jest tu więc sporo wolnego miejsca, które niebawem zostanie w pełni wykorzystane.

Nie jest to jednorodny zbiór. Dominują przede wszystkim prace polskich artystów. Można zobaczyć prawdziwe perełki, m.in. rzeźby z niemieckiego jeszcze muzeum miejscowego. Ale niestety większość eksponatów została wywieziona albo zniszczona.

Etnografia Pomorza

Jak mówi sama szefowa działu, etnografia to samo życie. I to prawda, bo w magazynie działu etnografii jest bardzo dużo eksponatów, które kiedyś służyły do użytku codziennego. Na półkach magazynu widać m.in. żelazka, naczynia, sieci rybackie, maselniczki, stare gofrownice, przyrządy rolnicze itd.

Co kryje się w magazynach naszego Muzeum Narodowego
Sebastian Wołosz
Co kryje się w magazynach naszego Muzeum Narodowego
Sebastian Wołosz

- Wiele rzeczy już się nie używa, bo tracą swoje funkcje, ale są naprawdę wartościowe - mówi Iwona Karwowska, kierownik działu etnografii. - Większość rzeczy, które mamy wśród naszych eksponatów funkcjonują dzisiaj tylko w zmienionej formie.

W kolekcji etnograficznej znajduje się kilka tysięcy eksponatów. Głównie są to przedmioty związane z rybołówstwem i rolnictwem, wyroby rzemieślnicze (m.in. narzędzia kowalskie, tkackie, wyroby plecionkarskie, meble, ceramika, szkło), tkaniny i elementy strojów ludowych, dzieła sztuki ludowej, tradycyjne pomorskie rekwizyty obrzędowe oraz przedmioty codziennego użytku.

Dzika Afryka

W magazynie kultur pozaeuropejskich znajdują się tysiące przedmiotów ukazujące kulturę wielu grup, m.in. Dogon (Mali), Somba (Benin), Lobi (Burkina Faso), Malinke (Gwinea), Kirdi (Kamerun) Ye’kuana (Wenezuela), Panare (Wenezuela), Quechua (Peru).

Pozaeuropejskie zbiory Muzeum Narodowego w Szczecinie liczą ponad 36 tysięcy eksponatów. Wśród nich znajdują się biżuteria, naczynia, łodzie, włócznie, dzidy, tarcze, laski, insygnia władzy itd.

Co kryje się w magazynach naszego Muzeum Narodowego
Sebastian Wołosz
Celina Wojda [email protected]

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.