Krzysztof Błażejewski

Co dziś polecają portale turystyczne do zwiedzania w Bydgoszczy, a co polecał pierwszy polski przewodnik po mieście?

Co dziś polecają portale turystyczne do zwiedzania w Bydgoszczy, a co polecał pierwszy polski przewodnik po mieście? Fot. Z archiwum "Expressu"
Krzysztof Błażejewski

Większość bydgoskich atrakcji turystycznych w minionym stuleciu utrzymało swój status. Przybyły nowe piękne obiekty, zniknęło też kilka starych zabytków.

Co dziś polecają przewodniki po Bydgoszczy? Na oficjalnej stronie turystycznej miasta visitbydgoszcz.pl zobaczyć można wizerunki m.in. Wyspy Młyńskiej, katedry, spichrzy, Opery Nova, fontanny „Potop”, Łuczniczki, „Przechodzącego przez rzekę”, Kanał Bydgoski. A co dawniej bydgoszczanie oferowali przyjezdnym do zwiedzania?

Pieszo lub tramwajem

Gwałtowny rozwój zainteresowania Polaków Bydgoszczą nastąpił bezpośrednio po jej przyłączeniu do odrodzonego państwa polskiego w 1920 r. Napływający do miasta w miejsce wyjeżdżających Niemców Polacy z różnych regionów kraju, głównie z Wielkopolski i centralnych części kraju, chcieli poznać miasto i okolice.

Dorożek zaś publicznych, rzecz dziwna, miasto nie posiada prawie wcale.

Już w 1921 roku ukazał się pierwszy polski „Ilustrowany przewodnik po Bydgoszczy” opracowany przez Stanisława Łabendzińskiego. Na wstępie autor narzekał, że „doróżek publicznych” w Bydgoszczy nie ma wcale, przez co oglądanie miasta przez przyjezdnych było utrudnione. Ci, którzy chcieli zobaczyć Bydgoszcz, musieli się po niej poruszać tramwajami.

Pozostało jeszcze 57% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Krzysztof Błażejewski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.