Co dalej, maturzysto? Tym wciąż niezdecydowanym – podpowiadamy

Czytaj dalej
Fot. Paweł Dubiel
apl

Co dalej, maturzysto? Tym wciąż niezdecydowanym – podpowiadamy

apl

To ostatnie chwile na wybór kierunku studiów i uczelni, bo rekrutacja na studia w podkarpackich uczelniach już trwa.

Uniwersytet Rzeszowski rozpoczął termin rejestracji kandydatów na studia 30 maja, zakończy 15 lipca. W elektronicznym systemie rekrutacji trzeba założyć własne kontro, wpisać dane osobowe, wybrać kierunek studiów, podać informacje, dotyczące wykształcenia, dodać swoje zdjęcie i uiścić opłatę rekrutacyjną.

Nieco inny harmonogram dotyczy kierunków, na których obowiązuje egzamin wstępny: edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej, grafika, instrumentalistyka, jazz i muzyka rozrywkowa, logopedia z nauczaniem języka polskiego jako obcego, sztuki wizualne, wychowanie fizyczne, na które rejestracja obowiązuje do 10 lipca, a egzaminy będą prowadzone w dn. 13 – 19 lipca.
Jeszcze inne terminy obowiązują cudzoziemców, chcących studiować na UR oraz Polaków ze świadectwem maturalnym, otrzymanym w szkołach poza granicami Polski. Ci mają czas do 11 lipca, by zarejestrować się i wnieść opłaty rekrutacyjne. Ten sam dzień jest ostatnim, kiedy mogą złożyć konieczne dokumenty (do 15 lipca dla maturzystów ukraińskich). Pozostali kandydaci do 15 lipca muszą uiścić opłaty rekrutacyjne. Od 22 lipca każdy z kandydatów będzie mógł na swoim indywidualnym koncie w uczelnianym systemie sprawdzić wyniki postępowanie rekrutacyjnego, więc dowiedzą się, czy zostali studentami UR. I wtedy będą mieli czas od 25 do 2 sierpnia na złożenie w uczelni oryginałów stosownych dokumentów.

Kandydaci mogą wstępnie sami oszacować swoje szanse w punktowym systemie kwalifikacji: 1 proc. zdobyty na maturze na poziomie podstawowym, to 1 punkt rekrutacyjny. 1 proc. na poziomie rozszerzonym = 2 punkty rekrutacyjne.

Politechnika Rzeszowska już od 1 czerwca prowadzi elektroniczną rejestrację kandydatów i prowadzić będzie do 11 lipca, do godz. 15. Jeśli ten zgodzi się na przetwarzanie swoich danych osobowych przez uczelnię, wtedy ta sama sobie zweryfikuje wynika kandydata na egzaminie maturalnym. Jeśli nie zgodzi się, chętny na studia będzie musiał do 11 lipca dostarczyć (do wglądu) dokument uczelni. Także do 11 lipca świadectwo potwierdzające winni dostarczyć laureaci ogólnopolskich olimpiad przedmiotowych i konkursów międzynarodowych. 13 lipca politechnika ogłosi listę osób zakwalifikowanych na studia i listę „rezerwowych”, zaś od 26 lipca znana będzie lista przyszłych studentów uczelni.

Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie „wystartowała” z elektroniczną rekrutacją 22 kwietnia, a ta potrwa do 30 lipca. Komisja będzie kwalifikować kandydatów według wyników z matury z czterech przedmiotów zdawanych w części pisemnej: język polski, język obcy, matematyka, wybrany przedmiot (w zależności od kierunku). Przelicznik: 1 proc. „maturalny podstawowy” – 1 punkt kwalifikacyjny, dla matury na poziomie rozszerzonym – 2 pkt. Nie wolno zapomnieć o uregulowaniu wpisowego i opłaty rekrutacyjnej, także o złożeniu dokumentów. Wyniki pierwsze tury można będzie poznać 8 sierpnia na stronie internetowej uczelni lub telefonując do Działu Rekrutacji.

WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa do 3 sierpnia przyjmować będzie elektroniczne aplikacje (internetowa strona uczelni) kandydatów w pierwszej turze i do 28 września w drugiej. Ci rejestrują się elektronicznie i składają dokumenty on-line w uczelnianym systemie e-rekrutacja. Oryginały dokumentów należy złożyć w biurze rekrutacji przed upływem terminu rekrutacji na studia, tj. przed 3 sierpnia (dla I tury) i 28 września - II tura. Jeśli któregoś (np. świadectwo maturalne) brakuje, może je dostarczyć w dowolnym momencie w czasie trwania rekrutacji. Wyniki egzaminu maturalnego będą postawą do kwalifikowania kandydatów, ale poza tym systemem przyjęci na studia będą laureaci olimpiad i konkursów, których listę można znaleźć na stronie internetowej uczelni.

Karpacka Państwowa Uczelnia w Krośnie przyjmować będzie elektronicznie aplikacje kandydatów do północy 10 sierpnia. To także ostateczny termin wniesienia opłaty rekrutacyjnej – 85 zł. Wyniki dotyczące zakwalifikowania kandydatów do przyjęcia na studia znane będą 11 sierpnia, a zakwalifikowani szczęśliwcy będą musieli potwierdzić chęć studiowania do piątku (19 sierpnia) do godz. 16.

Państwowa Wyższa Szkoła Techniczno – Ekonomiczna w Jarosławiu elektroniczną rekrutację chętnych na studia prowadzi od połowy maja. Będzie prowadzona w czterech turach: pierwsza zakończy się 17 lipca, druga 7 sierpnia, trzecia 28 sierpnia, ostatnia – 21 września. Kandydat musi on-line wypełnić ankietę osobową, dołączyć swoją fotografię i cyfrową kopię świadectwa dojrzałości i uregulować 85 zł opłaty rekrutacyjnej. O wynikach kwalifikacji zdecyduje konkurs świadectw dojrzałości, ale laureaci olimpiad i konkursów będą dodatkowo premiowani.

apl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.