Chorzów – natura, kultura, infrastruktura

Największym magnesem przyciągającym mieszkańców są inwestycje w szeroko rozumianą jakość i wygodę życia. Dlaczego warto mieszkać w Chorzowie? Dla zieleni natury, dla bogatej oferty kulturalnej i rekreacyjnej, dla życia w sercu aglomeracji śląskiej.

Natura Tereny zielone stanowią w mieście 1/3 powierzchni. Niewątpliwym atutem w tym zakresie jest Park Śląski, największy park miejski w Europie. Zrewitalizowane tereny zielone takie jak Stawy Amelung, kilkaset hektarów zespołu przyrodniczo-krajobrazowego Żabie Doły, Uroczysko Buczyna, Park Róż oraz liczne skwery i mniejsze parki to miejsca, w których każdy odetchnie od wielkomiejskiego zgiełku.

Kultura W Chorzowie funkcjonują trzy domy kultury oferujące przedstawienia, koncerty i liczne zajęcia rozwijające dla wszystkich grup wiekowych. Profesjonalnie działa znany w całej Polsce Teatr Rozrywki i Chorzowskie Centrum Kultury, które organizuje cieszące się sporym zainteresowaniem wydarzenia. Chorzów to też miasto licznych festiwali: Bluestracje, Vinyl Festival, Jazz&Literatura, Chorzowski Teatr Ogrodowy, Port Poetycki to tylko niektóre z nich.

Infrastruktura

Chorzów rozciąga się na obszarze zaledwie 33 km2, a jednocześnie znajduje się tu 150 km dróg publicznych, autostrada A4, DTŚ i liczne węzły komunikacyjne. Aby miasto funkcjonowało sprawnie i było dobrze skomunikowane w jego centralnym punkcie powstało jedyne na Śląsku centrum przesiadkowe za prawie 34 mln zł. Już od dwóch lat pasażerowie mogą wygodnie przesiadać się na linie tramwajowe i autobusowe podróżując w różnych kierunkach metropolii. W przyszłym roku zakończona zostanie budowa kolejnych 20 km ścieżek rowerowych oraz zaplecze w postaci 46 stacji umożliwiających wypożyczenie 460 rowerów, które stanowić będzie również największą na Śląsku miejską bazę rowerową. Dzięki gruntownej przebudowie rynku, która zakończy się w przyszłym roku, powstanie doskonałe miejsce spotkań dla wszystkich chorzowian w samym sercu miasta.

Sport

Hasło promocyjne miasta brzmi „Chorzów wprawia w ruch”. Miasto stara się zachęcić jak najszerszą rzeszę mieszkańców do aktywnego spędzania czasu. Do dyspozycji mieszkańców jest kilkanaście siłowni plenerowych, kort do padla, zmieniający się zimą w lodowisko, czy skatepark na zrewitalizowanym terenie byłej kopalni Prezydent. Mamy w Chorzowie nowoczesne hale sportowe, kryte baseny i boiska wielofunkcyjne, a naszymi aktualnymi wyzwaniami są park wodny dla najmłodszych, zimowa zjeżdżalnia saneczkowa i atrakcyjne dla całych rodzin odkryte kąpielisko.

Edukacja

W Chorzowie nie brakuje miejsc w 34 przedszkolach. Kilkadziesiąt placówek oświatowych, w tym szkoły podstawowe, licea, technika i szkoły branżowe pozwala młodym chorzowianom kształcić się na dobrym poziomie w miejscu zamieszkania. Mogą również kontynuować w swoim mieście edukację w szkołach wyższych: Śląskim Międzyuczelnianym Centrum Edukacji i Badań Interdyscyplinarnych, Wyższej Szkole Bankowej i Górnośląskiej Wyższej Szkole Przedsiębiorczości. Łącznie w Chorzowie uczy się ponad 11 tys. studentów. Młodzież w każdym wieku znajdzie też w Chorzowie możliwość rozwijania swoich pasji, uprawiania sportu i uczestnictwa wydarzeniach kulturalnych.

Seniorzy

Chorzowska oferta dla seniorów wyróżnia się na tle innych miast: Karta Seniora, Chorzowska Akademia Seniora, Centrum Integracji Międzypokoleniowej i Centrum Informacji Senioralnej to tylko niektóre działania miasta, dzięki którym w Chorzowie seniorom nie brakuje propozycji twórczego i aktywnego spędzania czasu. Chorzowscy seniorzy tańczą, fotografują, malują murale, korzystają ze zniżek w palcówkach kulturalnych i usługowych.

Chorzów – gmina przyjazna inwestorom

Chorzów jest dobrym miejscem dla kreatywnego biznesu nie tylko z powodu lokalizacji, doskonałej sieci drogowej (150 km) i wciąż rozwijanego transportu publicznego. Ludzi nietuzinkowych przyciąga charakter tego miejsca. Industrialna przeszłość, wyrazista tożsamość, doświadczenia trudnego procesu restrukturyzacji przemysłu ciężkiego, a przede wszystkim tereny postindustrialne to czynniki, których połączenie wymaga pasji, ale daje też olbrzymią szansę na biznesowy sukces. Jeśli inwestor dostrzeże ten potencjał, zapraszamy go do współpracy, w ramach której wspólnie możemy rozwijać Chorzów dla dobra mieszkańców i przedsiębiorców.

Z myślą o profesjonalnej obsłudze inwestorów utworzono w Urzędzie Miasta stanowisko ds. obsługi inwestora. Pełnomocnik Prezydenta Miasta pełni rolę front desku, który podejmuje inwestora i towarzyszy mu w całym procesie inwestycyjnym, a także pomaga w procedurach administracyjnych.

Pomimo tego, że Chorzów liczy sobie 100 tys. mieszkańców i jest rozciągnięty na obszarze 33 km2 środowisko przedsiębiorców jest zintegrowane, czemu służą takie inicjatywy władz samorządowych jak Chorzowska Rada Gospodarcza. W Mieście kładzie się nacisk na bliski kontakt z rodzimym biznesem, aby móc informować o planowanych inwestycjach komunalnych, ogłaszanych przetargach, polityce sprzedaży gruntów, a jednocześnie otrzymywać od przedsiębiorców informacje o ich problemach w prowadzeniu działalności gospodarczej, czy sytuacji rynkowej różnych branż. Wiarę w to, że Chorzów jest dobrym miejscem do prowadzenia biznesu wykazało 10.775 podmiotów gospodarki narodowej sektora prywatnego zarejestrowanych w Chorzowie. Do kategorii MŚP z tego grona zalicza się 10.701 firm. Widać więc dobitnie, że małe i średnie przedsiębiorstwa to filar naszej gospodarki. Dlatego też im poświęca się wiele uwagi i przygotowywanych przez Urząd Miasta inicjatyw. Istnieje ścisła współpraca ze stowarzyszeniami gospodarczymi i Regionalną Izbą Gospodarczą w Katowicach, a potrzebom drobnych przedsiębiorców poświęcona jest działalność Centrum Przedsiębiorczości w Chorzowie. Przy promocji dużych terenów inwestycyjnych współpracujemy ze Śląskim Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera i PAIiH-em oraz organizujemy cyklicznie miejskie Study Tour dla inwestorów z kraju i zagranicy. Finansowa pomoc dla inwestorów wyrażona jest poprzez zwolnienia z podatku od nieruchomości w trzech różnych formułach, a także ulgę podatkową od wyremontowanego starego budynku. Najwięcej do zaoferowania inwestorom Miasto ma na terenach poprzemysłowych. Na zrewitalizowanej hałdzie przy Parku Śląskim powstaje właśnie osiedle mieszkaniowe, a pierwsi jego mieszkańcy mogą się już cieszyć zaletami tego miejsca. Dwa kolejne tego typu tereny o powierzchni prawie 50 ha i ok. 10 ha miasto przygotowuje pod inwestycje, chcąc stworzyć w ten sposób nowoczesne osiedla mieszkaniowe. Zainteresowanie budownictwem mieszkaniowym ma swój wyraz w wynikach sprzedaży gruntów i liczbie budowanych mieszkań (357 oddanych w 2017 r.). Chorzów jest postrzegany jako wygodne miejsce do zamieszkania, a ceny działek są atrakcyjne zarówno dla indywidualnego odbiorcy, jak i deweloperów. Miasto zrealizowało w ostatnim czasie sporo inwestycji infrastrukturalnych znacząco poprawiających jakość życia mieszkańców, takich jak remonty dróg, centrum przesiadkowe czy trwający remont Rynku. Bardzo interesującą ofertą są leżące na granicy z Katowicami tereny byłego Śląskiego Centrum Targowego, które miasto przejęło i przekształciło pod względem geodezyjnym. Plany przewidują lokalizację w tym miejscu usług biurowych, handlowych czy targowych z wykorzystaniem niestandardowej architektury i odnawialnych źródeł energii.

W samym sercu miasta, na terenie byłej Huty Kościuszko, oddajemy do dyspozycji inwestorów z wizją tereny świetnie nadające się pod centrum biurowo-usługowe lub lofty. W całym projekcie rewitalizacyjnym obejmującym obszar od rynku, przez tereny pohutnicze, aż po północne rogatki miasta (ok 100 ha) znajdą dla siebie miejsce również mniejsi przedsiębiorcy. Projekt „Chorzów Nowy” jest bowiem pomyślany tak, aby nowym inwestycjom na terenach typu braunfield towarzyszyły inwestycje publiczne (Muzeum Hutnictwa, Plac Powstańców Śląskich) i renowacja istniejącej zabudowy zabytkowej (hala POSTI, zabudowa pohutnicza). Inwestor, który zdecyduje się na zaangażowanie w ramach tego projektu, nie pozostanie ze swą inwestycją osamotniony. To przedsięwzięcie pomyślane tak, aby prywatny biznes współgrał z działaniami gminy w drodze do wspólnego celu - wykreowania nowej, otwartej na ludzi, biznesowej dzielnicy miasta.

Warto odwiedzić Chorzów!

Szyb Prezydent

Zabudowania dawnej kopalni Prezydent w Chorzowie zaliczają się do najważniejszych zabytków architektury i techniki górniczej na Górnym Śląsku. Ewenementem na skalę europejską jest wieża wyciągowa, zbudowana w unikatowej technologii żelbetowej w latach 30. ubiegłego stulecia. Obok wieży zachowały się budynki kopalniane mieszczące dziś Kompleks Sztygarka - restauracje, kawiarnię i hotel.

Największy park miejski w Europie

Park Śląski zajmuje ponad 620 hektarów. Od 60 lat pełni funkcje wypoczynkowe, edukacyjne, rekreacyjne. Leżąca w granicach Chorzowa oaza zieleni oferuje wiele atrakcji:

Śląski Ogród Zoologiczny i Kotlina Dinozaurów

Na powierzchni 48 ha żyje ponad 2600 zwierząt reprezentujących 312 gatunków. Nowoczesne pawilony pozwalają na zwiedzanie również zimą. Wielką popularnością wśród najmłodszych cieszy się Mini ZOO. Atrakcją Ogrodu jest odnowiona w tym roku Kotlina Dinozaurów - jedyna tego typu ekspozycja wymarłych gadów w Europie. Rocznie chorzowskie ZOO gości 400 tys. zwiedzających.

Kolejka linowa „Elka”

Jedna z najważniejszych atrakcji Parku Śląskiego. W nowoczesnej formie działa od 2013 roku, „starą” kolejkę uruchomiono 46 lat wcześniej. Długość trasy to 2185 metrów w linii prostej. Do dyspozycji użytkowników są 8-osobowe gondole oraz 4-osobowe kanapy. Jednocześnie kolejką może podróżować 240 pasażerów.

Legendia Śląskie Wesołe Miasteczko

Największy tematyczny park rozrywki w Polsce. Od blisko 60 lat zapewnia doskonałą zabawę gościom w każdym wieku. Na 26 ha zlokalizowanych jest ponad 40 atrakcji, w tym dziecięcych, familijnych oraz ekstremalnych. Na gości czekają diabelski młyn, duże samoloty czy filiżanki, oraz nowości, m.in. Diamond River - ześlizg do wody z wysokości 8 i 12 m, czy zapierający dech w piersiach Lech Coaster. Hitem sezonu 2018 jest Bazyliszek, rodzinna atrakcja typu Interactive Dark Ride, jedyna w Polsce i jedna z najnowocześniejszych na świecie.

Skansen

Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie, czyli wiejska osada w centrum dużego miasta, gwarantuje wypoczynek w sielskim krajobrazie. Skansen liczący 102 obiekty jest ważnym punktem Szlaku Architektury Drewnianej Województwa Śląskiego. W Skansenie odbywają się cykliczne imprezy nawiązujące do tradycji naszego regionu, m.in. Święto Ziemniaka, Święto Ziół, pokazy dawnych obrzędów wigilijnych i wielkanocnych.

Planetarium Śląskie.

Symulator lotu w kosmos, pokoje klimatyczne, wieża widokowa, a na deser - możliwość wygenerowania wybranej przez siebie pogody w specjalnej kolumnie. W lipcu tego roku rozpoczęła się modernizacja chorzowskiego Planetarium. Docelowo obiekt będzie nowoczesnym parkiem nauki. Zarząd Województwa Śląskiego przeznaczył na ten cel ponad 92 milionów złotych ze środków Unii Europejskiej. Całkowity koszt inwestycji to prawie 99 mln zł. Planetarium Śląskie działa od 1955 roku i jest największą oraz najstarszą tego rodzaju instytucją w Polsce. Co roku odwiedza je ponad 160 tysięcy osób.

Schron dowodzenia

Chorzowski schron dowodzenia został wybudowany w latach 1937-1938, jako siedziba sztabu Grupy Fortecznej Obszaru Warownego „Śląsk”, czyli dowództwa polskich nadgranicznych fortyfikacji. Schron wybudowano na chorzowskiej Górze Redena. Od 2012 roku jest udostępniany zwiedzającym, po remoncie przeprowadzonym staraniem Urzędu Miasta w Chorzowie i Stowarzyszenia na Rzecz Zabytków Fortyfikacji „Pro Fortalicium”.

Muzeum Hutnictwa

Już niebawem w Chorzowie rozpocznie działalność Muzeum Hutnictwa. W hali byłej elektrowni Huty Królewskiej przy ul. Metalowców staną m.in. młot Ansaldo, prasa hydrauliczna i walcarki. Do końca 2019 roku hala w centrum miasta przejdzie gruntowną renowację z dbałością o detale architektoniczne, takie jak kształt okien czy wygląd bramy głównej. W obiekcie powstanie też nowoczesna sala audiowizualna.

XIX-wieczne kamienice mieszczańskie i witraże

Spacerując po Chorzowie warto spojrzeć w górę i dostrzec piękno mieszczańskich kamienic z ich secesyjnymi ornamentami. Większość z nich znajduje się na ul. Wolności ale w całym Chorzowie można znaleźć architektoniczne perełki z tego okresu. W klatkach schodowych niektórych kamienic zachowały się bajeczne witraże. W samym budynku Urzędu Miejskiego jest ich 8.

Chłopiec z łabędziem

Będąc w Chorzowie nie można ominąć urokliwego Placu Matejki. Pośród zabytkowych kamienic znajduje się rzeźba projektu urodzonego w Królewskiej Hucie wybitnego artysty Theodora Kalidego. Nagi chłopiec obejmujący łabędzia z rozpostartymi skrzydłami zachwyca kompozycją.

Wolka i duchy przeszłości

Na liczącej blisko 2 km długości ulicy Wolności piesi zgodnie dzielą przestrzeń z tramwajami. Ulica rozpoczyna się okazałym gmachem Poczty Głównej i schodzi w dół szlakiem pięknych kamienic i gwarnych, kawiarnianych ogródków. Po Wolce z pewnością spacerowali niegdyś związani z Chorzowem kompozytor oskarowej muzyki do filmów Franz Waxman, aktorka Hanna Schygulla, noblista Kurt Adler, chemik i prezydent RP Ignacy Mościcki.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.